Meyveli sodanın zararları nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
Meyveli sodanın zararları nelerdir ?
Tıka basa yediğimiz yemek sonrası,yediklerimizi hazmetmek adına hemen açarız bir maden suyu.Bir çok vitamin ve minerali ihtiva eden maden suları ,sindirime yarımcı olduğu gibi,vücuda lazım mineral ihtiyacını da karşılar.Bu dediklerimiz tabiki saf orjinal maden suyu için geçerli.Biliyorsunuz ki meyve aromalı yapay sodalar da mevcut bunlara asla maden suyu denmez.Bir takım tatlandırıcı ve renklendiriciler kullanılarak üretilen bu içeceğin zararları var.Bu zararları yazımızın devamın da bulabilirsiniz Öncesi ; Maden Suyu ve Soda arasındaki Fark , Sodanın zararı varmı adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.Maden suları Mineraller ve karbondioksit gazı ile yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar.Sağlığımız açısından çokça faydası olan bu su tamamen doğaldır.Sodalar ise suya yapay minerallerin ve karbondioksit gazının eklenmesiyle üretilen bir içecektir.İçilebilen fakat faydası olmayan sodaların da zararı var.Özelliklede aşırı tüketim de böbrek üzürnde olumsuz etkileri mevcut.Ayrıca mide ülseri için zararlı olan bu içecek aşırı tükettiğinizde sindirim sisteminiz üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir.Mide krampları,ishal aşırı tüketim sonucudur.Maden suyuna göre daha sık tüketilen sodalar içindeki maddelerden ötürü insan vücudunda tahmin edilemeyecek zararlara yol açabiliyor.Pankreas kanseri sodanın zararları arasına girmiştir.Sevgili takipçilerimiz gördüğünüz üzre bu yapay içeceğin hiç bir faydası yok zararın dan başka.İçeceğinizi Doğal minerallarden oluşan maden suyundan yana tercih edin.Bilinçli tüketici olun.Aldığınız sodaların ihtivasına bakın .İçeriğinde bulunan maddelerin ne tür rahatsızlıklara yol açtığını görün.Günümüzde kanser vakalarının arttığı şu dönemde doğal gıda tüketimine yönelin..Şimdi Sodanın zararları nelerdir konusunu uzmanlarından derleyerek sizlerle paylaşıyoruz.meyveli sodanın zararları.jpg


Meyveli Sodanın Zararları


Meyveli sodanın Zararları, bilinmesi gereken faydalı bilgilerdendir. Her tüketim maddesinde olduğu gibi yanlış kullanımda sodanın da çok sayıda zararı bulunmaktadır. Yanlış kullanımla şifa kaynağı olan çoğu şey birer zehire dönüşebiliyorlar. Soda mineraller açısından çok zengin bir içecektir. Özellikle meyvesiz, yani sade sodanın içerisinde bulunan mineraller daha verimlidir. Pek fazla işleme tabi tutulmadığı sürece bu şifa kaynağı gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Aynı şeyler meyveli sodalar için söylenemez. Son yıllarda meyveli sodalar için çok sayıda açıklamalar yapılmıştır. bu açıklamaların dışında meyveli sodanın zarar oranını artıran diğer faktörler ise içerisinde kullanılan ilave maddelerin neler olduğu ve meyvelerin ne denli kaliteli olduğudur. Şifayı zehire çeviren bir diğer faktör ise günlük kullanım oranlarıdır. Örneğin Günlük bedenin ihtiyacı olan mineral oranını aşacak miktarlar, her zaman için zarardır. Günde en fazla iki şişe içilebileceği söylenen soda miktarı on şişeye çıkartılırsa bu durumda midenin delinmesi söz konusu olabilir.Meyveli sodanın Zararları:


Fazla kullanımda midenin kendi özelliği olan asit üretimine ilave yapar ve mide yanması, kanaması, delinmesi, ve tembellik gibi sorunlara yol açabilir.
İçerisinde bulunan şekerden dolayı vücudu şekere bağımlı yapar ve buda şeker hastalığına yol açabilir. Şeker hastalarının kullanması sakıncalı olabilir.
Çocukların kullanmamasında fayda vardır.
Yapılış aşamasında kullanılan karbondioksit gazından dolayı fazla kullanım sonucu bazı rahatsızlıklara yol açabilir.


Sade sodaya nazaran içerik olarak daha yapaydır ve bu durumda mideyi olumsuz etkiler.
Yine uzmanlarca yapılan açıklamalarda uzun yıllar tüketilir ise kansere sebep olabilmektedir.
Tansiyon sorunu yaşayanlar için içimi önerilmemektedir.
Kanda bulunan oksijeni tükettiği için buna bağlı olarak birçok sorunla karşılaşılabilir.
Günlük kullanımda verilen miktar aşıldığında böbreklerde taş oluşumuna yol açabilir.


Doğal bir içecek olan maden suyunu meyvesiz tercih etmeniz önerilir. Tadı sizlere çok ağır geliyorsa İçerisine yarım veya bir adet limon sıkabilir, vitamin değerlerini yükseltebilirsiniz. Özellikle akşam yemeklerinden sonra hazmı kolaylaştırma adına bir adet içilmesi önerilir. Doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi de soda zayıflatır bilgisidir. Bu tamamen bir bilinçsiz tüketimin meyvesidir. Uzmanlar sodanın zayıflatmayacağını söylemektedirler. Bu nedenle bu yanlışı ilk kendimiz önleyelim. Günde bir şişe soda kafidir.
 
Geri
Üst