Mide krampları

Misafir

Forum Okuru
Mide krampları
mide krampları
mide krampları, nedenleri, ne iyi gelir, sebepleri, ve ishal,Eminim ki, zaman zaman sizde mide krampları yaşamışsınızdır Melek'ler. Çünkü sıkça yaşanılan bir sağlık sorunudur mide krampları...

Peki mide kramplarının sebepleri nelerdir ve nasıl geçer; buyrun öğrenelim:)

84da43e4b9caa4.jpgMide kramplarının en sık görülen nedenleri adet görme, virüsler ve gıda zehirlenmeleridir. Çürük kokan gıdalardan kaçınarak, tuvalete gittikten sonra ellerinizi antibakteriyel sabunla yıkayarak ve et ya da balığı iyice pişene kadar pişirerek mide kramplarını ve ishali önlemeyi başarabilirsiniz.

Midenize kramp girmişse genellikle evde tedavi edebilirsiniz.

Adet görme

Adet dönemindeyseniz ağrıyı hafifletmeye yardımcı olması için ısıtma yastığı kullanabilirsiniz.
Panado® gibi bir parasetamol ya da Voltarin® gibi bir antiinflamatuvar alabilirsiniz.

Mide virüsü
Kusma, ateş, titreme, baş ağrısı, kas ağrısı ve eklem ağrınız olabilir. Bu belirtiler genellikle yaklaşık 24 saat sürer.

Kramplarla birlikte ishal varsa ishali durdurmak için ilk 2 ila 3 saat içinde ilaç almayın. İshal virüsü dışarı atıyor olabilir.
Bol bol dinlenin.
Meyve suyu, muz, pilav, tavuk suyu, jöle v.b. hafif yiyecekler tüketin. Mide bulantısı ilacı yazdırabilir ya da eczanenizden reçetesiz satılan mide bulantısını gidermek için bir ilaç alabilirsiniz.
Yağlı ya da oldukça baharatlı yiyeceklerden, süt ürünlerinden, çok lifli gıdalardan, kafeinden, alkolden ve nikotinden uzak durun.

Gıda zehirlenmesi
Mide bulantısı, kusma, ishal, ateş ve sıvı kaybınız olabilir.

Kramplarla birlikte ishal varsa ishali durdurmak için ilk iki ila üç saat içinde ilaç almayın. İshal enfeksiyonu dışarı atıyor olabilir.
Birkaç saat sonra ishal giderici bir ilaç alabilirsiniz. Bu gibi ilaçları herhangi bir eczanede bulabilirsiniz.
İshalle kaybettiğiniz sıvıyı geri almak için çok su ya da açık çay, elma suyu ya da spor içeceği gibi saydam sıvılar için. Ayrıca zencefilli gazoz da midenizi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Sıvı kaybından endişeleniyorsanız Rehidrat® gibi rehidrasyon sıvısı kullanın.
Yemek yiyebilecek durumdaysanız kraker veya beyaz ekmek, muz ve pirinç yiyin. Bu, ishali durdurmaya yardım edecektir. Kramp ve ishaliniz varken ağır veya yağlı yiyecekler, süt ürünleri ya da lifçe zengin gıdalar (çiğ meyve ve sebzeler ya da tam tahıl gıdaları) yemeyin.
Bol bol dinlenin.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayın:

Kramplarla birlikte ani kötü ishal varsa ya da ateşiniz 38,5° C’nin üstündeyse,
Mide kramplarınız, midenizin sadece sağ alt tarafındaysa (Kramplar bu bölgedeyse acil servise gitmeniz gerekebilir),
Mide krampları aralıklı olarak gelip gidiyorsa ve bunlarla birlikte aşağıdaki belirtilerden ikisi ya da daha fazlası varsa: şok, zayıf veya hızlı nabız, titreme, göğüste ağrı, ağızda kuruluk, kusma, mide şişkinliği, kabızlık veya gaz çıkaramama, halsizlik ya da baş dönmesi, siyah veya kanlı dışkı, ateşiniz varsa (38° C’den daha yüksek) veya nefesiniz kötü kokuyorsa,
2 ya da 3 gün boyunca kendi tedavi ettiğiniz medi krampları geçmediyse.
 
Üst