1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Mide şişkinliği

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  mide şişkinliği, neden olur, nasıl giderilir, ilaç, ne iyi gelir, nasıl geçer, tedavisi, için,


  Zaman zaman karşılaştığımız bir diğer sağlık sorunlarının başında da mide şişkinliği gelir Melek'lerim. Peki mide neden şişer ve nasıl geçer; buyrun öğrenelim:)

  < Konu Resmi..>
  Midenizdeki doluluk hissini azaltmanın kolay yolları:
  Karnınızda şişkinlik hissettiğinizde kemerinizi gevşetmeniz gerekebilir ve daha rahat bir pantolon giyme ihtiyacını hissedebilirsiniz. Bunun nedeni çok fazla yemek yemeniz olmayabilir.Midenizdeki sebebi gastrointestinal (mide ve bağırsak) sisteminizdeki bir eksiklikten kaynaklanır.Kendinizi neredeyse patlayacakmış gibi hissettiğinizde rahatlamak için birçok şey yapabilirsiniz. Gaz ve şişkinliğe neden olan etkenlerin ne olduğunu öğrenerek daha kolay önlem alabilirsiniz.Eğer midenizdeki şişkinliğin sebebinin gaz olduğunu düşünüyorsanız, bu güzel bir tahmin diyebiliriz. Fazla gazınız olması, karnınızı sizi rahatsız edecek derecede dolu hissetmenize neden olabilir.

  Midede gaz oluşmasının nedenleri şunlardır:
  Hava yutmak: Yemek yerken, özellikle karbonatlı içecekler içerken, sakız çiğnerken, şeker emerken ve dental tedavide kullanılan aparatları kullanırken hava yutmak.

  Sindirilmemiş yemekler: Bu besinler faydalı bakteriler tarafından parçalanırken gaz dışa çıkar. En fazla gaza neden olan gıdalar; sindirilmemiş karbonhidratlar, çözülür lifler, yapay tatlandırıcılar ve meyvelerde bulunan şekerler sebzeler, baklagiller ve süt ürünleridir.İnsanların günde 10 ila 25 kez arası gaz çıkarmaları normal kabul edilir. Birçok kişi karnında şişkinlik olmasını midelerindeki fazla gaza bağlar. Aslında gaz, karın şişkinliğinin tek sebebi değildir. Normal miktarda gaz üretirken de midenizde şişkinlik hissedebilirsiniz.

  Midede şişkinlik oluşmasının asıl nedenleri:

  Fazla gaz, midede şişkinlik oluşmasının sebeplerinden sadece birisidir. En fazla görülen Sebeplerden biri de gastrointestinal (Gİ) fonksiyon bozukluklarıdır. Gİ sistemin çalışmasını bozan bu bozukluklarının çoğunun nedeni bilinmemektedir. Eğer karın şişkinliği gibi Gİ semptomlarınız varsa doktorunuz, Crohn hastalığı veya kanser ihtimaline karşı sizden laboratuvar testleri yaptırmanızı isteyebilir. Eğer testinizin sonuçları normal çıkarsa semptomlarınızın sebebi bir gastrointestinal fonksiyon bozukluğu olabilir ve bu semptomlar için görünür bir sebep bulunmayabilir.Bağırsaklarında fazla gazı olmadığı halde kronik karın şişkinliği problemi yaşayan birisi yine de kendisini rahatsız hissedebilir. Bu tip bir şişkinliği sebebini belirlemek üzere test yapıldığında sorun yaratan bir etkenin ortaya çıkmayabilir.

  Gastrointestinal fonksiyon bozuklukları:
  İrritabl bağırsak sendromu (Spastik kolon)
  Dislepsi
  Kronik kabızlık
  Kronik ishal
  Kronik mide şişkinliği

  Doktorlara göre, Gİ fonksiyon bozuklukları olan bazı kişiler, mide ağrısı ve normal gaza karşı hassas olabilir. Gİ sistemdeki kas büzülmelerinin koordineli olmaması nedeniyle de rahatsız edici semptomlar oluşabilir.Yeni yapılan bir çalışamaya göre bazı insanlarda serotonin ndirim sisteminde bulunan nörontransmitter madde)seviyesinin anormal seviyelerde olması bazı Gİ fonksiyonel bozuklukların başlıca nedenidir.Mide şişkinliği, Gİ fonksiyon bozuklukların en çok görülen semptomlarıdır. Gİ fonksiyon bozukluğu olan insanların %96′sında mide şişkinliği olur.

  İrritabıl bağırsak sendromu

  İBS yani spastik kolon, en yaygın görülen Gİ bozukluğuna denir. Mide şişkinliğine, ağrıya ve rahatsızlığa neden olur. İB ‘si olanlar kabızlık, ishal ya da farklı zamanlarda her iki problemi de yaşarlar.Eğer tıbbi bir rahatsızlığa bağlı olmayan bir mide şişmesi problemiz varsa, uyguladığınız diyeti değiştirmeniz ilk adım olarak düşünülebilir. Yediğiniz yemekleri ve yeme sıklığınızı değiştirin. Aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz:

  1.Gün boyunca küçük porsiyonlarla sık yemek yiyin.
  2.Yemekleri daha iyi sindirebilmek için yiyecekleri iyi çiğneyin.
  3.Yemek yerken dik oturun.
  4.Karbonhidratlı içeceklerden uzak durun.
  5.Sindirimi yavaşlatan fazla yağlı yiyeceklerden uzak durun. Bunun sonucunda yiyecekler kolonda daha uzun süre kalır ve daha fazla gaz üretir.
  6.Her gün egzersiz yaparak bağırsak fonksiyonlarınızın daha iyi çalışmasını sağlayın.
  7. Gazı arttırıcı yiyeceklerden uzak durun.
  Gaz oluşumunu tetikleyen gıdalar
  Karbonhidratlar:arpa, mısır, yulaf, patates, buğday, tam tahıllar,
  Süt ürünleri (Laktoz): süt, peynir, yoğurt,
  Meyve: Elma, şeftali, armut, kuru erik, kuru meyve,
  Baklagiller: Bezelye, mercimek, kabuklu yemişler, bezelye,
  Sebzeler: Enginar, kuşkonmaz, brokoli, Brüksel lahanası, kabak, karnabahar, soğan olarak sayılabilir.
  Tatlandırıcılar: Meyve suyu, alkolsüz içkiler, şekerleme, ve şekerli atıştırmalıkların içinde bulunan fruktoz, maltitol, manitol, ve diyet içeceklerin ve atıştırmalıkların içinde bulunan sorbitol.


   
Mide şişkinliği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şişkinlik deyip geçmeyin!!

  Şişkinlik deyip geçmeyin!!

  Sadece vücudumuza giren tuz ve sıvı miktarı ödemi artırmıyor. Ödem bahaneye bakıyor. İlaçlar, hastalıklar, adet dönemleri bir yana, stresten dağ sporlarına, aniden çıkan lodosa kadar pek çok sey ödeme neden oluyor. Bir gece de beden ölçünüz değişebilir Oysa karniniz düz ve sıkıysa, dünya olduğundan daha iyi ve daha güzel görünür. Kotlarınıza rahatlıkla girersiniz, zarif siyah elbiseleriniz...
 2. Göz Altı Şişkinliklerinizden Kurtulun

  Göz Altı Şişkinliklerinizden Kurtulun

  Gözlerinizin altındaki torbalar ve şişkinlikler yüzünden aynaya bile bakmak istemezsiniz.Hele birde mor olunca hiç bakılmıyor.Özelliklede sürekli gözleriniz şiş ise bundan kurtulmanın yolları var artık.Buyrunuz... Parlak ve canlı ciltler sağlıklı görünüm oluştururlar. Özellikle göz çevresindeki mor halkalar, şişkinlikler ve çizgiler hiç de hoş olmayan görüntüler sergiler. Dıştan uygulanacak...
 3. mide bulantısı,midede gaz,şişkinlik bulantı,kusmanın nedenleri nedir

  mide bulantısı,midede gaz,şişkinlik bulantı,kusmanın nedenleri nedir

  midede gaz ve bulantı mide bulantısı,midede gaz,şişkinlik bulantı,kusmanın nedenleri nedir
 4. Şişkinlik ve gaz

  Şişkinlik ve gaz

  Arkadaşlar dün acıçehre tohumu çiğnedim karnımda aşırı şişkinlik ve gaz yaptı sabah wc ye çıktığım halde karnım hala şiş.karnımın bu şişkinliğini gidermek için neyapabilirim?bilenler yardımcı olursa sevinirim

Sayfayı Paylaş