Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Migren hastalığı ağrılar

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  yüzde uyuşukluk hissi yüzde iğnelenme beyin uyuşukluğu uyuşukluk nedenleri başta hissi Migren hastalığı ağrılar

  Yarım baş ağrısı anlamına gelir. Çeşitli uyaranlarla (stres, yorgunluk, açlık, tokluk, gürültü, sigara dumanı, bira ve şarap gibi alkollü içecekler, eski peynir, aşırı çikolata yeme, konserve gıdalar, pastırma, sos vs) orta beyin bölgesindeki hassas alıcı bölgeler tahrik edilir. Buradan salgılanan çeşitli kimyasal maddeler ise damarlar çevresini etkileyip beyin yüzeysel damarlarda önce bir daralma ve sonra bir genişlemeye sebep olarak dayanılması zor ağrının tetiğini çeker.

  Migren başlıca iki tiptir:
  - Klasik
  - Yaygın.
  Bunların dışında çok nadir olarak oftalmoplejik, hemiplejik, retinal, basiler tipte olanlar da vardır.

  Belirtileri
  - Baş ağrısı 4-72 saat sürer.
  - Fizik aktivite ile artar.
  - Genellikle başın bir tarafında odaklanır.
  - Zonklayıcıdır.
  - Bulantı, kusma, ışığa ve sese tahammülsüzlük olur. AyrlCa haberci belirtiler olarak şunlar sayılabilir:
  - Yanıp sönen noktalar, ışık parıldamaları.
  - Yüzde, kolda, el parmaklarında iğnelenmeler.
  - Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik.
  - Aşırı neşelenme, kendini enerjik hissetme.
  - Özellikle tatlı gıdalara karşı iştah artışı.
  Bazı ilaçlar (kalp, tansiyon ve doğum kontrol ilaçları) nöbete davetiye çıkarabilir. Özellikle hanımlarda muayyen günlere yakın veya hamileliğin ilk üç ayında ağrılar artabilir. Ayrıca migrenin soya çekimle de ilgisi vardır.

  Tedavi
  1- Kriz anında kullanılan ilaçlar (aspirin vs.)
  2- Koruyucu (krizin gelmesini önleyici) tedbirler. Hastanın ağrı korkusunu giderir. Ayda birkaç defa gelen krizlere karşı kullanılırlar. Alternatif tedaviler (masaj, relaksasyon, akupunktur) yine uygulanan usullerdir.

  * Migren Ağrıları:
  Belirtiler
  - Bazen mide bulantısı ve kusma ile karışık yoğun baş ağrısı.
  - Görme alanınız içinde parlak, gökkuşağı renklerinin veya boşlukların uçuşması.

  Migren, aynı zamanda vasküler başağrısı olarak da bilinir. Migrenin tam nedeni bilinmemektedir. Ancak baştaki kan damarlarının katkısı olduğuna dair belirtiler vardır. Migren ağrısı, genellikle sabah erken saatlerde veya gün içinde başın bir yanında yoğun bir ağrı ile başlar ve daha sonra diğer yana da yayılabilir. Tek bir yandan ya da tüm başta başlayan ağrı birkaç dakika ilâ bir-iki saat arasında ciddi doruklara ulaşır ve tedavi edilmezse saatlerce, hatta iki güne kadar sürebilir. Krizlerin geliş sıklığı her günden birkaç ayda bire kadar değişebilir. Bu krizler mide bulantısı ve/veya kusma ile birlikte de gelebilir.

  Migrenin klinik olarak çeşitli seyir şekilleri vardın Klasik migren ("auralı") basit migren ("aurasız") ve karmaşık migren. Klasik migren tipinde, baş ağrısından önce uyarıcı belirtiler vardır. Baş ağrısı başlamadan saatler önce kendinizi enerji dolu, susamış, tatlıya karşı müthiş iştahlı, uykulu, tedirgin veya depresif hissedebilirsiniz. Ağrı başlamadan yaklaşık 20 dakika önce parlak ışık, zikzak çizgiler, yavaş yavaş yayılan kör noktalar görmek, baş dönmesi veya vücudun bir yanında uyuşukluk hissetmek gibi nörolojik belirtiler baş gösterir.

  Baş ağrısından önce ortaya çıkan belirtilere aura denir. Basit migrenin tipik uyarıcı belirtileri yoktur. Birkaç dakika veya daha uzun bir süre içinde tüm yoğunluğuyla ortaya çıkar. Karmaşık (komplike) migren, baş ağrısından daha da uzun sürebilecek uzatmalı nörolojik belirtilere bağlıdır. Bunlar yüzde, bir el ya da bir bacakta baş gösteren uyuşukluk hissi; dudaklarda uyuşukluk, konuşma ve yazma zorlukları gibi belirtilerdir. Çok nadir olarak bu belirtiler, belki de beyinde oluşan bir enfarktüsten dolayı, kalıcı olabilir.

  Migrenin daha az görülen tipleri arasında ailevi hemiplejik migren vücudun bir yanı paralize olur ve hastanın ailesinden mutlaka bir yakının aynı sorunu vardır) baş ağrısız migren (genelde yaşlı kişilerde görülür), oftalmoplejik migren (gözlerin paralize olması ile barizleşen migren), status migrenus (72 saatten fazla süren migren) ve migrenli enfarktüs aura belirtilerinden bir veya daha fazlasının 21 günden uzun sürmesi) sayılabilir. Migrenler çocukluk, ergenlik ya da genç erişkinlik çağlarında başlayıp, genellikle yaş ilerledikçe sıklık ve yoğunluk açısından giderek azalma gösterir. Bu rahatsızlık oldukça yaygın ve basit bir bozukluktur.

  Kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülür. Migren ayrıca adet öncesi geriliminden de kaynaklanabilir. Gebelik sırasında krizlerde bir gerileme eğilimi vardır. Tüm migren vakalarının yaklaşık yarısı kadarında aile üyeleriyle bağlantı vardır. Migrenin biyolojik nedenleri bilinmemekle birlikte, ortaya çıkaran unsurlar tespit edilmiştir.
   
Migren hastalığı ağrılar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. diş ağrılarında, diş hastalıklarında, diş tedavisinde

  diş ağrılarında, diş hastalıklarında, diş tedavisinde

  diş iltihabı kana karışırsa iltihap kana karışırsa ne olur iltihap Diş ağrısı Diş ağrıları genellikle diş çürümesinden kaynaklanır. Şekerli besinlerin kalıntıları dişlere yapışır ve bakteriler için bulunmaz bir beslenme alanı oluşturur. Bu ortamda oluşan asitler dişin mineral yapısını eritir. Bakteriler bir tür görünmez katman oluştururlar. Diş plağı adı verilen bu katman, diş minesine...
 2. Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi iletişim bilgileri

  Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi iletişim bilgileri

  Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi randevu iptal Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi iletişim bilgileri Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi irtibat bilgileri Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi online randevu almak Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi randevu alma Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi randevu iptal...
 3. Miğren hastalığında beslenme

  Miğren hastalığında beslenme

  migrene iyi gelen yiyecekler migrene iyi gelen besinler Birine beddua edecekseniz şayet, (elbette ki bedua etmeyi tasvip etmiyorum ama, siz yinede canınızı sıkana edin:D:D) Herneyse birine kötülük düşünüyorsanız, onun için en iyi kötülük migrendir diyebilirim Melek'ler. Rab düşmanıma vermesin diyorum ama bana vermiş. Migren hastaları bilir ne dayanılmaz bir ağrıdır o. Sevgili Melek'lerim,...
 4. Hastalıklara ve Ağrılara İyi Gelen Bitki ve Yağlar

  Hastalıklara ve Ağrılara İyi Gelen Bitki ve Yağlar

  Bu konu ağrı kesici ve tedavi edici bitkilere yer vermektedir. Şifanın kaynağı doğadan gelir sözünü hatırlayarak, birçok hastalığın tedavisin de bitkiler başvurulduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Öncelikle rahatsızlığınız için size uzman hekime görünmenizi tavsiye ediyoruz. Evde birtakım bitki ve bitkisel yağlarla ağrılarınızdan kurtulacak ve kendinizi daha zinde hissedeceksiniz. Ağrı...
 5. Ortopedik Hastalıklar Omuz Ağrıları

  Ortopedik Hastalıklar Omuz Ağrıları

  omuz ağrısı nedenleri,omuz ağrısı sebepleri,omuz ağrısı neden olur,omuz ağrısı egzersizleri,omuz ağrısı tedavisi,omuz ağrısı hakkında bilgiler Omuz ağrılı hastalarda , ağrının lokal bozukluktanmı, sistemik bir hastalıktanmı yoksa başka yerden mi yansıdığını teşhis etmek gereklidir.Özellikle hastanın mesleğine, kronik hastalıklarına ve genel ruhsal durumuna dikkat edilmelidir.Omuzu...

Sayfayı Paylaş