Migren nedir? Migren nasıl geçer tedavisi nasıldır?

Uzman SühaN

Administrator
Migren nedir? Migren nasıl geçer tedavisi nasıldır?
Migren günümüzde bir çok insan için ortak bir sorundur. Her yaş grubunu etkilemeketdir. Kişinin yaşam şeklini ciddi şekilde etkileyen bu rahatsızlığın tedavisi vardır..Migren, duyusal rahatsızlıkları olan baş ağrılarına sahip olma eğilimi altındadır ve beynin gelen duyusal bilgilerle uğraştığı istikrarsızlıktır ve uyuşukluk, uyku, egzersiz ve açlık gibi fizyolojik değişikliklerden etkilenebilir. Bu makale ; migren,migren nedir,migren nedenleri,migren belirtileri ve migren tedavisi ile ilgili bilgiler vermektedir..

migren.jpg
Migren, çok çeşitli belirtilere sahip olan karmaşık bir durumdur . Birçok insanın başlıca özelliği baş ağrısıdır. Diğer belirtiler rahatsız görme, ışığa duyarlılık, ses ve kokular, hasta ve kusma hissi içerir. Migren atakları çok korkutucu olabilir ve birkaç saat boyunca hala yatmanız gerekebilir.Belirtiler kişiden kişiye değişir ve bireyler farklı ataklar sırasında farklı belirtilere sahip olabilirler. Saldırılarınız uzunluk ve sıklık bakımından farklılık gösterebilir. Migren atakları genellikle 4 ila 72 saat arasında sürer ve çoğu insan saldırılardaki belirtilerden uzaktır. Migren, işiniz, aileniz ve sosyal hayatlarınız üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olabilir.

Migren belirtilerinin kaynağı hakkında güncel düşünme, beyindeki ve sinir sisteminin nasıl çalıştığını görmemize yardımcı olan teknolojideki ilerlemeleri yansıtıyor. Daha önce, baştaki kan damarlarının genişlemesi ve daralması, migren ağrısının birincil kaynağı olduğu düşünülmüş ve erken ilaçlar, tedavinin ana hedefi olan kan damarlarına odaklanmıştı. Araştırmacılar şimdi migrenin sinir yolları ve beyin kimyasallarını içeren bir nörolojik bozukluk olduğuna inanıyorlar .

Migrenin tanımı nedir?
Migrenin sınıflandırılmasına ilişkin hala tartışmalar var. Bazı uzmanlar, nörolojik bir hastalık olan migrenden bahsederken diğerleri nörolojik bir hastalık veya bozukluk olarak adlandırmayı tercih etmektedir.

Ağrı başka bir bozukluk veya hastalıktan kaynaklanmadığından migren atakları birincil baş ağrısı olarak sınıflandırılır. Migren ataklarına genellikle bulantı, kusma, ışığa ve sese duyarlılık gibi baş ağrısı dışındaki belirtiler eşlik eder. Migren semptomları ve ciddiyeti kişiden kişiye muazzam ölçüde değişebilir.

Migrenin farklı türleri nelerdir?
En yaygın migren tipleri erişkinlerde olan auralı migren ve aurasız migren . Genellikle hormonal migren olarak adlandırılan menstrüel migren , aurasız migrenin en yaygın türüdür. Hemiplejik migren ve bazilar migren, auralı migrenin en sık görülen tipleridir. Retina migreni bazen oküler migren olarak anılır , migren semptomlarına sahip başka bir migren türüdür ve bunlar görme ve bulanık görme değişiklikleridir.

Migrenin sebebi nedir?

Bununla birlikte çoğu insan migren için genetik yatkınlığa sahip olmakla birlikte, migren için bilinen bir neden yoktur . Migrene duyarlı iseniz, yaygın olarak ortaya çıkan bazı tetikleyiciler vardır. Bunlar, stres, yiyecek eksikliği, alkol, kadınlarda hormonal değişiklikler, uyku eksikliği ve çevresel faktörleri içerir.

Migren belirtileri
Migrenler genellikle dört evreden geçer, semptomlar evrelerden evreye değişir. Bozukluk (konuşmada güçlük), konstipasyon veya ishal, konsantrasyon zorluğu, yorgunluk, hiperaktivite, gıda istekliliği, artmış idrara çıkma, ruh hali değişiklikleri ve boyun ağrısı prodrom sırasında olası semptomları içerir. Migren atağı sırasında kafa ağrısı sıklıkla tek taraflıdır, yani kafanın bir tarafında görülür.

Genel migren tetikleyicileri nelerdir?
Belirtiler gibi, migren tetikleyicileri de kişiden kişiye değişebilir. En iyi bilinen migren tetikleyicileri , sigara alkol, bazı peynirler, çikolata ve turunçgil meyvesi gibi yiyecek ve içecekle ilgilidir . Diğer yaygın gıda tetikleyicileri bazı gıda boyaları, nitratlar, sülfitler, süt ürünleri ve tiramin içerir .

Bazı insanlar, kafeinin bir migren tetikleyicisi olduğu , bazıları ise bir saldırıda az miktarda kafeinden rahatladıklarını belirtmektedir.Migren tetikleyicilerini tanımlarken yiyecek ve içecek tek faktör değildir. Parlak ışıklar veya titreşen ışıklar genellikle ofis binalarında veya eski bilgisayar monitörlerinde bulunanlar da dahil olmak üzere bir migren tetikleyicisi olarak etkide bulunabilir

Migren tedavisi

Şu anda migren için tek bir tedavi mevcut değil; Tedavi tam teşekküllü bir saldırıyı önlemeye ve ortaya çıkmaları halinde semptomları hafifletmeye yöneliktir.Ne yazık ki, migren tedavisine tek boyutlu uyan yaklaşımı yoktur, çünkü bir kişi için işe yarayan diğer kişi için işe yaramayabilir. Bununla birlikte, doğal ilaçlar, reçeteli ilaçlar, tamamlayıcı alternatif terapiler ve kombinasyon tedavileri dahil, migren için yüzü aşkın potansiyel tedavi seçeneği bulunmaktadır . Her şeyi denemek imkansızdır dır..

Bazı yaşam tarzı değişiklikleri aşağıdakileri içeren migren sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir:

Yeterince uykuya almak
Stresin azaltılması
Bol su içmek
Bazı gıdalardan kaçınmak
Düzenli egzersiz yapmak

Migrenin önlenmesi, durumu tetikleyen şeylerden kaçınarak başlar. Önleyici tedavilerin başlıca hedefleri, migren baş ağrılarının sıklığını, acısını ve süresini azaltmak ve diğer tedavilerin etkinliğini arttırmaktır.Migrenin önlenmesinde kullanılan, diyet değişiklikleri ve egzersizden reçeteli ilaçlara kadar çeşitli yöntem kategorileri vardır. Dinmeyen baş ağrılarınız için en kısa zaman da doktora görünün..
 

Uzman SühaN

Administrator
Migren baş ağrısı beynin içindeki belirli değişikliklerin bir sonucudur. Çoğunlukla ışık, ses veya koku duyarlılığının eşlik ettiği şiddetli kafa ağrısına neden olur .Sık karşılaşılan belirtiler şunlardır: Göz ağrısı,ışık ve sese karşı hassasiyet,mide bulantısı, kusma ve şiddetli ağrıdır. Migrenin kesin nedeni bilinmemektedir. Beyindeki değişikliklerin rol oynadığı düşünülmektedir.Sağlıklı bir diyet yeme ve egzersiz yapma gibi yaşam tarzı değişiklikleri , saldırı sıklığınızı azaltabilir.Ayrıca migreni tetikleyen gıdalardan kaçınmak gerekir. Migreni olan çoğu insan, ilaçlarını ve yaşam tarzı değişikliklerini kombine ederek durumlarını yönetebilir.
 

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Uzun yıllardır migren ağrısı yaşıyorum. Özellikle mesn öncesi ve bitiminde. Ağrının zirvesi diyebilirim . Bazen 3 gün sürüyor ve bu ağrıya mide bulantısıda eşlik ediyor. Hiç bir ilaç işe yaramadı. Biraz araştırdım ve magnezyum eksikliğinin migrene neden olabileceğini gördüm. Şimdi magnezyum içeren besinler tüketmeye çalışıyorum. Umarım işe yarar .
 

Uzman SühaN

Administrator
Migrenin öncelikle vasküler (kan damarları) mı yoksa nörolojik bir bozukluk olup olmadığı (nöronların disfonksiyonu) olup olmadığı halen tartışmalı bir konudur. Kronik migren ana semptom olarak baş ağrısı oluşturan bir hastalıktır. 4 saatten 3 güne, bazen de daha uzun sürebilir. Kadınlar erkeklerden üç kat daha fazla migrene sahiptirler. Kadınların hormon seviyeleri migreni etkileyebilir. Migren geçiren kadınların yarısından fazlası semptomlarının dönemlerine (adet döngüsü) bağlı olduğunu söylüyor. Dönemin başlaması veya bitmesi migrene neden olabilir. Oral kontraseptifler de migreni etkileyebilir. Bazı migren türleri, özellikle de auralı migren varsa biraz daha yüksek inme riski taşırsınız. Sigara içiyorsanız , yüksek tansiyonunuz varsa , yüksek kolestrol düzeyine sahipseniz veya kilolu olmanız durumunda risk daha da artar . Beyindeki normal elektriksel aktivitedeki azalmadan aura semptomlarına neden olabileceği düşünülmektedir.Migreni teşhis edebilecek belirli bir test yok. Bu yüzden tanı yapmak zaman alabilir. Migrenin kesin bir tedavisi yok . Ancak septomları kontrol altına alabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak migren ataklarını önleyebilir.
 
Üst