Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Mirena hormonlo spirail kullananlar

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  mirena hormonlu spirail nedir,mirena hormonlu spirailin yan etkileri nelerdir,mirena hormonlu spirail kanama yaparmı,mirena hormonlu spirail sinirlilik yaparmı,mirena hormonlu spirail akıntı yaparmı,mirena hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>


  Normal Spiral'in (RİA) etkin bir doğum kontrol yöntemi olmasına karşın taşıdığı bazı dezavantajlar kullanımını kısıtlamaktadır. Örneğin; spiral kullanıcılarında adet kanaması miktarında bir artış söz konusudur ve bu şikayet bazı durumlarda spiralin çıkarılmasını bile gerektirebilir.

  Son birkaç yıldır yaygın olarak kullanılmaya başlanan hormonlu spiraller işte bu yan etkileri önlemektedir.


  Çubuğunda hormon içeren spiraller, normal spirallerin "Rahim İçi Alet (RİA)" adından çok, içerdiği hormon sayesinde "Rahim İçi Sistem (RİS)" olarak adlandırılmaktadırlar.
  Mirena, progesterolu spiral, RİS
  Türkiye'de bulunan ve yaygın kullanılan tek hormon içeren spirali "Mirena" dır.

  Bu nedenle bu bölümde ticari ismi ile anılmaktadır. (Yandaki resim: Mirena)


  Etki mekanizması spiral ile aynıdır. Ek olarak, üzerinde taşıdığı progesteron hormonu rahim iç dokusunu incelterek gebeliği önlemedeki başarıyı arttırmaktadır.
  Doğum kontrol yöntemi olarak kullanımının yanı sıra, adet kanamalarının aşırı olduğu durumlarda tedavi amacıyla da kullanılmaktadır. Adet kanamasının miktarını genel olarak azaltır. Bu nedenle özellikle adet kanamasından şikayet eden hanımlarda tercih edilebilir.
  Özellikle menopoz öncesi dönemde sık adet kanamaları ve hatta bu yüzden de anemi (kansızlık) problemi olan ve bu adet kanamalarının kanser veya kanser öncüsü bir lezyona bağlanmayan hastalarda tedavi amaçlı mirena uygulaması yapılabilir.

  Yine, rahimden köken alan küçük myomlardan ötürü adet düzensizlikleri ve aşırı kanaması olan ve rahim ameliyatı yapılması düşünülmeyen kişilerde mirena uygun bir tercihtir.

  RİS'in genellikle adet döneminde takılması tercih edilir. Öncelikle dikkatli bir jinekolojik muayene yapılır. En uygun takılma günü belirlenir. Uygulanması spirale benzer. Ancak; rahim ağzının kapalı olduğu durumlarda dilatasyon gerekeceğinden anestezi uygulanabilir.

  Mirena ile ilgili bir dezavantaj, maliyetinin diğer spirallere göre daha fazla olması. Ancak etkinliğinin yüksek olması nedeniyle bu dezavantaj göz ardı edilebilir.

  Diğer bir dezavantajı ise diğer spiralle göre daha sıklıkla dış gebelik riskinin olmasıdır. Levonorgestrel rahim içi spiral sistem levonorgestrel hormonu içeren plastik bir aygıttır. Bu aygıt rahim içine yerleştirilir ve burada levonorgestrel hormonunu yavaş yavaş salgılayarak hamileliği 5 yıla kadar engelleyebilir. Levonorgestrel rahim içi spiral sistemi en az bir çocuğu olan, cinsel ilişki yaşadığı kişi sabit olan ve cinsel ilişki yaşadığı kişinin de tek cinsel ilişki partneri olan kadınlar için uygun bir doğum kontrol yöntemidir. Çok partnerli eşi olan kadınlar için uygun olmayabilir.

  Levonorgestrel ise bir kadın hormonudur. Bu hormon rahim boynundaki salgılarda ve rahim iç yüzeyinde değişimlere sebep olarak spermin rahme ulaşmasını ve döllenmiş yumurtanın rahme tutunmasını engeller.

  Levonorgestrel bir progesteron hormonudur ve östrojen içermez. Rahim içi spiral aygıtı rahim içine levonorgestrel salgılar, ancak yalnızca çok az miktarda hormon kan dolaşımına katılır.  Levonorgestrel rahim içi spiral sistem aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

  gebelik önleyici;

  adet kanamasının nedeni bilinemeyen bir şekilde aşırı derecede uzun süreli ve şiddetli halde meydana gelmesi (idiyopatik menoraji);

  östrojen hormonu yerine koyma tedavisi sırasında endometriyal hiperplaziye¹ karşı koruyucu olarak.

  (¹endometriyal hiperplazi: Fazla östrojen hormonu aktivitesine bağlı olarak rahmin iç yüzünü döşeyen endometriyumu oluşturan hücrelerin ve salgı bezlerinin normalden fazla büyüdüğü ve çeşitli aşamalardan geçtikten sonra habis² değişikliğe uğrayabildiği kanıtlanmış bir hastalıklar grubu.)

  (²habis: Kötü (öldürücü) sonuçlanan ya da gelişim gösteren.)

  Levonorgestrel rahim içi spiral sistem burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


   
  Son düzenleme: 18 Temmuz 2014
Mirena hormonlo spirail kullananlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hormonlu Spiral Mirena Hakkında Bilgiler

  Hormonlu Spiral Mirena Hakkında Bilgiler

  hormonlu spiral mirena kullananlar spiral çeşitleri Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan hormonlu spiral mirena son yıllarda kullanan kişilerin sayısında hızla artış göstermektedir. Bende bir mirena kullanıcısı olarak kullanıcı yorumlarımı da eklemek istiyorum. Mirenanın olumlu etkileri olduğu kadar olumsuz yan etkileride bulunmaktadır. Mesela adet kanamasını en aza indirebiliyor yada...
 2. Hormonlu Spirail Nedir?

  Hormonlu Spirail Nedir?

  hormonlu spirailin yan etkisi varmı,hormonlu spirail adet düzensizliği yaparmı,hormonlu spirail kanama yaparmı,hormonlu spirail kilo aldırırmı,hormonlu spirail hakkında bilgiler Hormonlu rahim içi araçlar Hormonlu rahim içi araçlar hormonlu spirallet progesteron hormonu salgılarlar. Hormonlu spiraller daha çok rahim içine spermlerin girişini engellerler. Aynı zamanda rahim için gebelik...
 3. Mirena kullananlar kullanıcı yorumları yardım lütfen

  Mirena kullananlar kullanıcı yorumları yardım lütfen

  Merhaba Hocam, 41 yasindayim, evliyim ve londrada yasiyorum. 2013 haziran ayinda kasik agrilarim ve ara kanamalarimdan dolayi doktora gittim. Muayene sonucu birsey olmadigini soylediler. Ultrasano gonderdiler fakat onda da bisey bulamadilar. Aylarca bu agrilari ve ara kanamalari cektim. Ayrica Seronegatif romatoid artrit var, bunun icinde Methotrexate kullaniyordum ve bebek sahibi olmak icin...
 4. Spirail kısırlık yaparmı?

  Spirail kısırlık yaparmı?

  İnsanların sağlıklı bir şekilde kontrol altında üreyebilmesi için günümüzde birçok doğum kontrol yöntemi geliştirilmiştir. Doğum kontrol için ister mekanik ister hormonsal olarak birçok yöntem vardır. Ancak hormonsal yöntemlerden sonra rahmin işlevinin geri dönüşü uzun olduğundan insanlar daha çok mekanik doğum kontrol yöntemlerini seçerler. En çok kullanılan doğum kontrol yöntemi ise spiral...
 5. Spiraille Hamile Kalınırmı?

  Spiraille Hamile Kalınırmı?

  1 yıldır spral kulanıyorum bu ay adetim 3 gün geçti hamile olma olasılım varmı acaba

Sayfayı Paylaş