1. magical

  magical Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Aralık 2008
  Mesajlar:
  753
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Misvak nasıl hayat kurtarıyor?

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında magical tarafından paylaşıldı.

  sert saçlar nasıl yumuşatılır sert saçlar nasıl yumuşar misvak açılır misvak hazırlanır kullanıma hazırlanır Diş macunları ileri derecede bazik olduğundan ağız içi dengeyi bozar. Ancak bu nebati fırçanın (misvak) aktif kısmı haftada bir değiştirilerek yeni bir fırça kullanma avantajını sağlar. Misvakta ise yüksek konsantrasyonlarda asit veya bazik tabiatta maddeler yoktur.
  Eğe Üniversitesinde yapılan bir araştırmada liflerinde baklava dilimi şeklinde anizotrop basit prizmatik bitki kristallerinin olduğu anlaşılmıştır. Bunun ise mekanik temizliğe tesiri büyüktür.
  MİSVAK'IN YARARLARI:
  Misvakta birçok faydalar vardır.
  Misvakla ağzı fazlaca fırçalamak, ağızdaki yemek artıklarını ve dişlerin pasını giderir.
  Dişleri mîdeden yükselecek gaz ve kirleri kabul etmeye hazırlar.
  Normal şekilde fırçalanırsa dişleri parlatır.
  Damağı güçlendi­rir.
  Anti Septik (Mikrop kırıcı) özelliği vardır.
  Dili çözer, sözün akışını kolaylaştırır.
  Diş köklerindeki çürümeyi giderir,
  Ağız kokusunu güzelleştirir.
  Zekâyı berraklaştırır
  Yemeğe karşı iştahı artırır.
  Kokusu tükürük salgısını artırdığından dişetlerinin kurumasını önler. Diş etlerini sertleştirir.
  Balgamı keser.
  Görüşü güçlendirir.
  Mîdeyi sağlamlaştırır
  Sesi berraklaştırır.
  Yemeğin sindirimine yardım eder.
  Bedenin rutubetini keser.
  Veremi engeller.
  Toz haline getirilmiş köklerinden macun yapılır. Kökleri kaynatılıp içilirse gonoreyi (bel soğukluğunu) önler. Dalak bölgesi ağrıları için çorba kıvamında içmek gerekir.
  Diş macunları ileri derecede bazik olduğundan ağız içi dengeyi bozar. Ancak bu nebati fırçanın (misvak) aktif kısmı haftada bir değiştirilerek yeni bir fırça kullanma avantajını sağlar. Misvakta ise yüksek konsantrasyonlarda asit veya bazik tabiatta maddeler yoktur.
  Ege Üniversitesinde yapılan bir araştırmada liflerinde baklava dilimi şeklinde anizotrop basit prizmatik bitki kristallerinin olduğu anlaşılmıştır. Bunun ise mekanik temizliğe tesiri büyüktür.
  Bütün fırçalama metodlarına uygulanabilmesi, ağaçtan elde edildiğinden, istenilen boy, kalınlık ve şekilde temini, fırçalama anında liflerinin elektrikli diş fırçalarında olduğu gibi rotasyon yapması, kuvvet fırçaya dik uygulandığından mumlu diş iplikleriyle yapılan temizliğin eldesi, onu kıyas yapılamaz bir üstünlüğe eriştirir.
  NASIL KULLANILMALIDIR?
  Bir karış uzunluğundaki Misvak'ın bir ucunu ilk kullanımdan önce yumuşaması için suda (mümkünse gül suyunda) bekletiniz.
  Çapı 1-3 arasında olmalı.
  Yumuşattığınız ucun alttan 2-3 santimlik kısmının dışındaki sert tabakayı bıçakla kazıyın. İç kısımdaki lifler yumuşamaya başlamış olacak.
  Yumuşamadıysa dişleriniz arasında ezerek yumuşatın. Lif lif ayrılmış bir fırçanız olacak.
  Her kullanımdan önce Misvak'ı hafifçe dişinizle ezerek yumuşatın. Suya sokmadan, dişlerinize sürterek kullanın. İçinden gelen öz hem dişlerinizi beyazlatacak, hem de ağız kokusunu önleyecek.
  Kullandıktan sonra yıkayıp ucu yukarıda kalacak şekilde dik olarak saklayın. Kullandığınız uç kısımdaki lifler "doğal olarak" eskiyip koptukça bu kısmı tamamen kesin.
  Açma işini tekrarlayınız.
  Misvak'ın uzunluğu bir karış, kalınlığı bir parmak kadar olmalı.
  Misvak'ı tutuş şeklimiz ise sağ elimizin baş ve küçük parmağımız Misvak'ın altında diğer üç parmağımız üzerinde olacak şekilde olmalıdır.
  Misvak'ı kullanırken fazla baskı yapmadan enine doğru kullanmalıdır.
  Kaynak: İyibilgi
   
 2. $ul€

  $ul€ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.847
  Beğenilen Mesajlar:
  407
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  iڪے†∂ηßﺙℓ
  gerçekten etkileyiciymiş
   
Misvak nasıl hayat kurtarıyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Misvak

  Misvak

  (Salvadora persica / Toothbrush tree) Arabistan’da bulunan erâk agacinin dalindan, bir karis uzunlukta kesilen parçadir. Agacin odunu çok liflidir. Erâk dali bulunmazsa, zeytin veya baska dallardan da olabilir. Nar ve feslegen dalindan misvak olmaz. Insanin dis sagligina büyük bir fayda temin eden misvak, basit bir usûl olmakla berâber, en iyi dis temizleme vâsitasidir. Dislerin çürümesini...
 2. Topuk Kanı Hayat Kurtarıyor...

  Topuk Kanı Hayat Kurtarıyor...

  Topuktan alınan kan bebeklerin hayatını kurtarıyor. Bebeklerin topuğundan alınan kan iki yeni hastalığın teşhisinde kullanılacak. Daha önce bin bebeği zeka geriliği ve cücelikten kurtaran topuk kanı sayesinde, şimdide körlük ile sağırlık erken tespit edilecek. Türkiye'de yeni doğan 130 bebekte rastlanan ve biyotinidaz eksikliğinden kaynaklanan çoğu kez ölümle sonuçlanan iki hastalık 1 YTL...
 3. Bu reçeteler hayat kurtarıyor Tıkla

  Bu reçeteler hayat kurtarıyor Tıkla

  İçerdiği şifalı maddeler sebebiyle, aşağıda sayılan hafif rahatsızlıklarda etkili sonuç veriyor. SOĞUK ALGINLIĞI Yassı bir kabın içine eşit miktarlarda su ve elma sirkesi koyup, buharlaşmaya başlayıncaya kadar ısıtın. Isıttığınız bu kabın üzerine başınızı eğin. Kulak ağrılarında başınızı yanlamasına tutun. Buharın dışarıya kaçmaması için, başınızın üzerini bir havluyla örtün. Sirke...
 4. Misvak nasıl kullanılır

  Misvak nasıl kullanılır

  misvak nasıl açılır misvak nasıl saklanır misvak, kullanımı, faydaları, kullanmanın faydaları, nasıl kullanılır, nedir, nasıl hazırlanır, nasıl yapılır, nasıl kullanılmalı, nasıl açılır, nasıl saklanır hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler burada arkadaşlar. Asırlardır diş temizliğinde kullanılan misvak hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz Melek'ler....
 5. Misvak nedir faydaları nelerdir?

  Misvak nedir faydaları nelerdir?

  Misvak diş temizliğinde kullanılan bir çeşit tabii fırça. Arabistan'da bulunan erak ağacının dalından, bir karış uzunlukta kesilen parçadır.Müslüman toplumlarda pek çok kişinin dişlerini fırçalamak için her gün kullandığı ince bir daldır. Ağaç dallarından dal koparıp bunu diş fırçalamak için kullanmak kulağa modası geçmiş bir şey gibi gelse de, Misvak hakkında yapılan çalışmalar bunun tam...

Sayfayı Paylaş