Miteoloji Artemis ve Orion

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Miteoloji Artemis ve Orion
yıldız efsaneleri bellatrix yıldızı artemis ve orion
Artemis günün birinde uzun boylu iri yapılı fakat çok yakışıklı bir avcı olan Orion'u görerek ona aşık oldu. Öyleki bir zamanlar kendi kendine aldığı evlenmeme kararını bile unutup bu yakışıklı avcı ile evlenmek istedi. Fakat Apollon kızkardeşinin bu dev cüsseli mahlukla evlenmesini uygun bulmuyordu. Kız kardeşini vaz geçirmek iin çok uğraştı ancak Artemis onu dinlemedi. Kardeşinin Orion'a duyduğu sevginin ne kadar büyük olduğunu görüncede bunu kıskanmaya başladı. Ne söylerse söylesin kardeşi Artemis'i vaz geçiremeyeceğini anlayınca hileye başvurarak Orion'u ortadan kaldırmaya karar verdi.

Birgün Orion denize girmiş yüzüyordu. Kıyıdan okadar uzaklaşmıştı ki, başı kara küçük bir nokta gibi görünüyordu. Apollon kızkardeşini yanına çağırdı, uzaktan görünen kara noktayı ona göstererek "Oraya kadar okunu gönderebilirmisin" dedi. Artemis heyecanla yayını hazırlarken o kara noktanın sevdiği erkeğin kafası olabileceğinin nerden bilecekti ki. Yayını çekti ve ok fırladı. Çok iyi nişancı olan Artemis'in oku tam hedefi vurmuştu ve Artemis bilmeden sevdiği erkeği başından vurmuştu. Bu ölüm onu çok üzdü günlerce bulutların ardına gizlendi gök yüzünde dolaşmaz geceleri yeryüzünü aydınlatmaz oldu. Sonunda bir gün babasının yanına giderek ondan Orion'u bir takım yılz olarak gök yüzüne çıkarmasını istedi. Zeus ta kızının bu arzusunu yerine getirdi.

Orion takımyıldızıyla ilgili bir başka hikaye de şudur:
Grek-Roma mitolojisinde Orion cok taninmis bir avcidir ve kendisinin olduremiyecegi bir varlik olamiyacagini iddia etmeye baslar.Ona bir ders vermek icin tanrica Hera onu sokmasi icin bir akrep gonderir. Orion sopasiyla akrebi ezer ama akrep olmeden once Orion'u oldurucu sekilde isirir.Daha sonra her ikisi de birbirine karsit sekilde gokyuzunde yerini alirlar. Bu "azili dusmanlar" gokyuzunde hic bir zaman birlikte gorunmezler (Birisi dogarken digeri batiyor) Orion,Pleiades(Ulker) ile birlikte dunya edebiyatcilarinin en cok iltifat ettikleri takimyildizlarindandir. Mesela Homeros'un Odysseia'sinda Orion sik sik gecer. Mitoloji disinda da bir cok hikaye,roman,siir ve diger edebi ve sanatsal sekillerde bu takimyildizlara atifta bulunulur.Orion,gok ekvatoruna yakin oldugu icin hem kuzey,hem guney yarikurelerden gorulebilir.
Avcinin sag omuzunu olusturan Bellatrix yildizi ayrica "Kadin Savasci","Amazon yildizi" olarak da isimlendirilir.Arapca adlardan olan"Al Najid",Ulug Bey tarafindan da kullanilmistir. Ayni yildiz Arapca'da "Al-Cabbar" olarak da bilinir. Bu ikinci kadirden bir yildizdir.
Arap ve Roma mitolojilerinde Orion sol elinde Kalkan tasiyor. Bu kalkanla Boga'nin saldirilarindan korunmaktadir. Zaten yildizlarin dizilisi de kalkani andiriyor.
 

Benzer İçerikler

MEÇHUL
Cevaplar
5
Görüntüleme
6K
toi avec moi
toi avec moi
handanca
Cevaplar
1
Görüntüleme
5K
ilkimsu
ilkimsu
fırtına
Cevaplar
0
Görüntüleme
862
fırtına
fırtına
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Misafir
M
Üst