1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Mortgage Nedir? Nasıl Çalışır?

  Konu, 'Satıyorum & Arıyorum' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Mortagage Nedir?
  Mortgage; sözlük anlamı bir yerde tutulu satış olsa da gerçek anlamda, herhangi bir taşınmaz malın sahibi olan kişi ya da kurumdan belli şartlar ve koşullar çerçevesinde başka kişi ya da kuruma geçmesi işlemidir.


  Mortgage Sistemi Nasıl İşler?

  a)Mortgage ile ev almak istiyorsanız ilk olarak almak istediğiz evi bulacaksınız.
  b)Ancak almak istediğiniz ev imara uygun olaması gerekmektedir. Kısacası kat mülkiyetine uygun olması gerekmektedir.
  c)Almak istediğiniz evi seçtikten sonra bankanıza gidip evi satın almak için kendisine gereken parayı talep edeceksiniz.
  d)Banka sectiginiz ev için gerekli araştırmayı yapacaktır.

  e)Banka seçtiğiniz evi uygun bulursa size krediyi verecek. f)Hiç peşinatınız yoksa bu sistemden yararlanamayaksınız.
  g)Genellikle bankalar beğenmiş olduğunuz konutun fiyatının yüzde 25'ni sizin yatırmanızı ister.
  h)Banka, talep ettiğiniz evi peşin olarak satın alır. Mülkiyetini size devreder.
  i)Ancak eviniz bankaya borcunuzun karşılığı olarak ipotek eder.
  j)Bankaya olan borcunuzu belli bir ödeme planına göre, önceden belirlenmiş bir vade sonuna dek aylık ödemelerle kapatıyorsunuz.
  k)Satın aldığınız eviniz için banka sizden daire için aynı zamanda Doğal Afet Sigortası isteyecek.
  l)Kısa vadeli mevduatla uzun vadeli kredi açma riskini taşıyamayan bankalar, doğal olarak sizden aldıkları ipoteği belli bir primle, "İpotek Finans Kuruluşu"na (İFK) devredecek.
  m)Bu nedenle İFK kurulacak. İFK'nın, yüzde 49'u devlet (kamu bankaları ve Toplu Konut İdaresi), yüzde 51'i özel sektöre (yerli ve yabancı bankalar, özel finans kuruluşları) ait olacak.
  n)İpotek finas kuruluşlarının stoğundaki ipotekleri menkul kıymete dönüştürecek. İpotek fon katılma belgesi, varlığa dayalı menkul kıymet veya borç senedi ihraç edecek. Bu yolla yeni fon yaratarak yeni kredilere kaynak sağlayacak.
  o)Ödeme riski konusunda sigortacılık sistemi de devreye girecek. Eğer kişi iki ay içinde yükümlülüğünü yerine getirmezse gayrimenkulün elden çıkarılması gerekecek.


   
Mortgage Nedir? Nasıl Çalışır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mortgage Nedir ? Mortgage Hakkındaki Her şey !

  Mortgage Nedir ? Mortgage Hakkındaki Her şey !

  Sözcük anlamı ipotek olan "mortgage", konut sahibi olmak isteyenlere finans kuruluşlarınca konut üzerinden tesis edilecek ipotek karşılığında 15 - 20 gibi uzun vadeli konut kredilerinin kullanılmasını öngören bir tür gayrimenkul finansman sistemini ifade etmek için kullanılıyor. Türk Dil Kurumu "mortgage" sözcüğü için "tutulu satış" ifadesini öneriyor. Bir malın...
 2. Korti Organı nedir, nasıl çalışır?

  Korti Organı nedir, nasıl çalışır?

  korti korti nedir piyano nasıl çalışır Cevap 41: Korti Organı, 32 mm uzunluğundaki baziler membran üzerinde yer alır. Dış saç hücreleri ve iç saç hücreleri (işitme hücreleri) Korti organının en önemli parçalarıdır.(şekil 6) Şekil 6: Kokleanın kesiti Dış saç hücreleri 15 000 tanedir ve üç sıra halinde dizilmiştir. Her birinin 100-120 tane saça benzer uzantıları (sterosilia) vardır ve...
 3. Teamviewer Uzaktan Kontrol Programı Nedir Nasıl Çalışır ?

  Teamviewer Uzaktan Kontrol Programı Nedir Nasıl Çalışır ?

  Teamviewer Nedir Teamviewer Nasıl Kullanılır Sevgili melekler, diyelim bir arkadaşınıza telefon ya da msnden bir program koyması ya da "]bilgisayarında bir değişiklik yapması için tarifte bulunuyorsunuz fakat arkadaşınız bunu bir türlü beceremiyor. Ne yapacaksınız ? Ya sinir olup telefon ya da msnin ucunda kriz geçireceksiniz ya da şimdi sizlerle paylaşacağımız teamviewer programı...
 4. Kalbimiz nasıl çalışır görevleri nelerdir

  Kalbimiz nasıl çalışır görevleri nelerdir

  Merhaba, kalbimiz nasıl çalışır bana görevlerini yazabilirmisiniz :))
 5. Modem nedir?

  Modem nedir?

  Bilgisayarınızın telefon hatlarını kullanarak iletişim kurmasını sağlar. Modem terimi, Modulation-demodulation kelimelerinin kısaltılması ile oluşturulmuştur. Modem, bilgisayardan aldığı digital(sayısal) veriyi analog veriye çevirerek göndermek ve aynı şekilde karşı taraftaki bilgisayardan gelen analog veriyi tekrar digital veriye çevirerek bilgisayara iletmektir. Bu digital-analog çeviri...

Sayfayı Paylaş