İngiltere'de Mortgage Paniğine Müdahale

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
İngiltere'de Mortgage Paniğine Müdahale
İngiltere'de nakit sıkıntısına düştüğü için Merkez Bankası tarafından durumuna müdahale edilen Northern Rock adlı finans kuruluşu, mevduat sahiplerinin hücumuna uğradı.
Gazeteler bu durumu "sokakta panik, piyasada panik" başlıklarıyla manşete taşıdı. Bankanın önünde paralarını çekebilmek için uzun kuyruklar oluşturan hesap sahiplerinin fotoğrafları ilk sayfalarda geniş şekilde yer aldı.

Domino etkisi yaratabilir

Ülkede gazeteler, mevduat sahiplerinin tasarruflarının ne kadar güvende olduğunu tartışıyor. Son gelişmelerin, mortgage faizlerinin bir anda yükselmesine ve çok sayıda bankanın Merkez Bankası'nın yardımına ihtiyaç duyar hale gelmesine sebep olacağı, domino etkisi yaratabileceği öne sürüldü.

Müdahale sonrası hisseleri yüzde 30 düşen bankadan bir günde çekilen paranın miktarının da 1 milyar sterlin olduğu öne sürüldü.
Ekonomistlere göre dağıtılan bu paranın küçük bir kısmı 1.5 milyon mevduat sahibinin 70 şubeye yatırdığı paradan sağlanırken, yüzde 75'i ise dünya piyasalarından alınan kısa vadeli borçlardan elde edilmeye çalışıldı.

Şirketi zor duruma düşüren de bu oldu. Northern Rock'un Yönetim Kurulu Başkanı Adam Applegarth, bankasının hâlâ kamuoyunun parasını güvenle yatırabileceği dünyanın en sağlam finans kuruluşlarından biri olduğunu savunuyor.

Kaynak
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
594
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
807
Misafir
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
907
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
924
M
Üst