MR Nasıl Çekilir?

  • Konbuyu başlatan *MeleK*
  • Başlangıç tarihi
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
MR Nasıl Çekilir?
emar nasıl çekilir mr nasıl çekilir diz emarı diz mr açık emar
Hayatımızın belirli aşamalarında mutlaka mr çektirenler vardır hiç çektirmeyenler ise bazen korkudan dolayı mr çektirmeye yanaşmaz.Peki bu kadar korkutucumudur mr çektirmek?Mr nasıl çekilir eğer merak ediyorsanız işte cevabı:

Kısaca MR olarak bilinen Manyetik Rezonans nedir?
Röntgen çekimi sırasında kullanılan X ışınları olmaksızın yüksek mıknatıslı ortamda radyofrekanslar ile vücudun hidrojen atomlarının değerlerini kaydederek kaydettiği değerlerden görüntü çıkaran cihazda yapılan görüntülemedir. Halk dilinde emar olarak bilinen bu teknik açık ve kapalı olarak ikiye ayrılır.

İlerleyen teknoloji sayesinde MR tüm vücut organlarını değerlendirebilecek kapasitede bir görüntülemedir. MR; Nöroradyoloji öncelikli olarak kas ve iskelet sistemi radyolojisinde de ayrıntılı görüntüleme yapabilmektedir. Bu sistemlerin haricinde yumuşak doku görüntülemeleri de oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Açık MR ‘ın mıknatıs özelliği kapalı MR ‘a oranla daha düşüktür. Kapalı MR ‘da daha net ve detaylı görüntüler yakalanabilmektedir. Açık MR yalnızca klostrofobisi olan hastalar için avantajlıdır.

MR nasıl çekilir sorusu çoğu hasta için önemli bir merak konusudur. MR çekimi kapalı bir odada cihazın içinde yapılır. MR sırasında çekim yapılan bölgenin sabit olması kaliteli görüntü yakalayabilmek adına önem taşır. Gerektiğinde sesli olarak MR teknisyeni ile iletişim kurabilirsiniz. Teknisyenin talimatlarına uymanız görüntü kalitesini önemli ölçüde artıracaktır. Çekim öncesinde üstünüzde bulunan tüm metallerin çıkarılması istenir.
 

Benzer İçerikler

Üst