Etiketler:
 1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Mürver çiçeğinin Faydaları

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  mürver çiçeği faydaları mürver çiçeğinin faydaları mürver çiçeği faydaları, çiçeği, çayı, şurubu, reçeli burada arkadaşlar

  [​IMG]
  Mürver, Holunder faydası, Alternatif Tıp Tedavisi
  MÜRVER
  Ağaç
  3-10m
  6-8 Aylar
  Ça,Ho,Na
  Yaprak, Çiçek ve Meyvesi
  Mürver, Holunder, Sambucus nigra
  Mürver ağacı
  Kara mürver
  Şifalı mürver
  Terleme çayı
  Familyası: Hanımeligillerden, Geißblattgewâchse, Caprifoliaceae
  Drugları: Mürver çiçeği; Sambuci flos
  Mürver yaprağı; “ folium
  Mürver meyvesi; “ fructus
  Mürver kabukları; Sambuci cortex
  Mürverin genellikle çiçekleri, nadiren yaprak, kök ve meyveleri kullanılır ve çiçeklerinden çay, tentür ve natürel ilaç yapılır.
  Giriş: Mürvergillerin takriben 20 alt türü mevcuttur fakat bizi i,lgilendiren üç türdür; Kara mürver; S.nigra L. Şifalı mürver diye de bilinir ve genellikle bu tür kullanılır. İkinci olarak kırmızı mürver veya gül mürveri ve Latince Sambucus racemosa L diye anılan türün ise meyveleri kırmızıdır. Meyveleri yenmeden çekirdeklerinin çıkarılması gerekir. Zehirli mürver; S.ebulus ise kesinlikle yenmez, zehirlidir. Bu nedenle dikkat ederek diğerlerinden ayırmak gerekir. Kara mürverin olgunlaşan meyveleri demet halinde sarkıkken zehirli mürverin olgunlaşan meyve demeti dik durur. Mürverin M.Ö 400-500 yıllardan beri Anadolu’da ve Avrupa’da şifa maksadı ile kullanıldığı bilinmektedir.
  Botanik: Mürver Anadolu’nun Marmara ve Karadeniz bölgesinde ve Avrupa’nın, Asya’nın, Türkistan, Kafkaslar ve diğer ılıman bölgelerinde ve Amerika’nın ılıman bölgelerinde yabani olarak yetişir. Mürver 3-10m arasında bazen çalı, bazen bir ağaç şeklinde olabilir. Yaprakları genellikle iki çift ve bir tek olmak üzere beş parçadan oluşur ve her parça oval, kenarları çok hafif kertikli ve hafif kalkık yeşil renkli ve kısa saplıdır. Çiçekleri oldukça küçük olup taç yaprakları genellikle beş, nadiren dört eliptik beyaz yapraktan oluşur ve ortada beş adet döllenme topuzcuğu bulunur ve bu topuzları sarımtırak renktedir. Meyveleri önce yeşil, kırmızımsı ve olgunlaşınca siyah renkte ve demet halinde hepsi sarkık vaziyettedir.
  Yetiştirilmesi: Mürver ağacı dikildikten sonra hiçbir özene ihtiyaç duymaz ve kendiliğinden gelişir. Türkiye’nin Akdeniz bölgesi hariç her yöresinde yetiştirilebilir.
  Hasat zamanı: Çiçekleri Haziran ve Temmuzda meyveleri ağustos ve eylül yaprakları nisandan temmuza kadar toplanıp kurutulabilir. Malesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş’te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlar’da açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukca azaltır.
  Birleşiminde: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.
  Araştırmalar: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.
  Tesir şekli: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.
  Kullanılması:
  a)Komisyon E’nin 50 nolu ve 21.07.1986 tarihli monografi bildirisinde mürver çiçeğinin üşütme hastalıklarına karşı etkili olduğunu beyan etmişlerdir.
  b)Halk arasında grip, üşütme, nezle, soğuk algınlığı, sinüzit, bronşit, romatizma, gut ve gözün iltihaplanmasına karşı kullanılmıştır. Ayrıca zona hastalığı, kabızlık, metabolizma yetmezliği, yutak ve boğaz iltihabı ve baş ağrısına karşı da etkili olduğu iddia edilmektedir. Dr.B.Jürgens’e göre kara basması olarak bilinen gece uyurken üzerinde bir ağırlık hissetmeye karşı iyi geldiği söylenmektedir. Ben bu tür rahatsızlığı olan bir tanıdık üzerinde mürver ile deneme yaptım ve o şahıs iyi olduğunu söyledi.
  c)Meyveleri ve kabuğu romatizma, gut, siyatik ve nevraljiye karşı halk arasında kullanılmıştır.
  d)Mürver çiçek ve yapraklarından eşit oranda alınarak tentür yapılır. Mürver tentürü homeopati’de astım, astım nöbeti, boğulma korkusu (nefes alamama nedeni ile) bu daha çok kuşpalazına benzer. Fakat bunlar halk arasındaki kullanılış şeklidir ve de ilmi araştırmalar yapılmamıştır. baktabul
  Çayı: İki kahve kaşığı mürver çiçeğinden demliğe konur ve üzerine 300-500ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenmesi beklenir ve sonra süzülerek içilir.
  Çay harmanları:
  Şurubu: Mürver şurubunu hazırlamak için 5-6lt suya 3-4limon ince dilimlenerek konur. Buna 7-8adet çiçek demeti ilave edilir ve 15-20sa bekletildikten sonra buna 1kg şeker ilave edilir ve serin bir yerde 4 hafta bekletildikten sonra içilir.
  Homeopati’de: Mürver çiçek ve yapraklarından 50’şer gr alınır, ince doğranır, bir şişeye konur ve üzerine 500ml %70’lik alkol ilave edilerek 4-6hafta bekletilir. Şişe arada bir çalkalanır ve güneş ışınlarından uzakta muhafaza edilir ve de bu süre sonunda süzülerek homeopati’de <> ismi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-5defa 10-15damla 4-6hafta süreyle alınır. Mürver tentürü çayından oldukça farklı maksatla kullanılır ve yukarıda da izah edildiği gibi genellikle astım rahatsızlıklarına karşı kullanılır.
  Hastalığın belirtileri (semptom):
  Yan tesirleri: Çiçeklerinin bilinen bir yan tesiri yoktur şayet tarife uyulursa. Meyveleri tam olgunlaştıktan sonra dahi hafif kaynatılmalıdır. Meyvesi zehirlidir. Mürver çiçeği veya yaprağının astıma karşı etkili olduğu biraz aşırı iyimserliktir fakat duvar sarmaşığı gerçekten astıma karşı etkilidir.
  Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Gökçek İksir'i ile tedavi olmak mümkündür. Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır.Gökçek İksiri vücudu cüruflardan arıtır, iltihaplı hastalıkları iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Gökçek Tonik mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları ve her türlü alerjiye karşı etkilidir.
  Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, fakat karpuz da tatlıdır ve bu da mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içer.
   
Mürver çiçeğinin Faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mürver ve Faydaları

  Mürver ve Faydaları

  mürver meyvesi faydaları mürver meyvesinin faydaları meyvesi murver Mürver (patlangıç) : Hanımeligiller familyasından; türlerinin çoğu Kış aylarında çiçekleri döken çalı veya ağaçcık halinde odunsu, ender olarak da otsu karakterde olan bir bitki cinsidir. Sürgünlerinin geniş bir özü vardır. Tomurcukları bol sayıda pullarla örtülmüştür. Çiçekleri beyazdır. Meyveleri kabuksuz tane...
 2. Mürver çiçeği

  Mürver çiçeği

  mürver çiçeği şurubu mürver çiçeği, faydaları, nasıl kullanılır, şurubu, şurubu faydaları, reçeli, Daha önce adını hiç duymadığım bir bitki mürver çiçeği. Az önce bu bitkiyi araştırdım ve öğrendim ki, çok faydalı. Hatta o kadar faydalı ki, bu bitkiden şuruplar elde ediliyor reçeller yapılıyormuş Melek'lerim:) Kabızlığı giderir. Ateşi düşürür. Vücuda rahatlık verir....
 3. Mürver Çiçeği Hangi Alanlarda Kullanılıyor

  Mürver Çiçeği Hangi Alanlarda Kullanılıyor

  Merhaba, mürver çiçeğinin çok faydalı olduğunu duydum ama ne işe yarıyor tam olarak bilemiyorum. Belki bir derdimize derman olur bilmek lazım değil mi ? Bana bu konuda bilgi verirmisiniz.. Teşekkürler..
 4. mürver çiçeği şurubu ne işe yarar?

  mürver çiçeği şurubu ne işe yarar?

  Mürver çiçeği çok faydalı diye birinden duymuştum ama konu hakkında pek te bilgisi yoktu. Şimdi araştırıyorum da mürver çiçeğinin şurubu yapılıyormuş ne gibi hastalıklara iyi geliyor bu şurup ?
 5. Kara mürver nelere iyi geliyor?

  Kara mürver nelere iyi geliyor?

  Alternatif tıbbın son zamanlardaki gözdesi olan Kara Mürver, hanımeligiller familyasına bağlı olup, taneli ve şifalı bir bitkidir. Terleme çayı, patlangıç, sambucus olarak da bilinen bu bitkinin şifalı olmasının nedeni ise, birçok hastalık üzerinde tedavi edici etkisinin izlenmiş olmasıdır. Kara Mürverin Faydaları * Emziren anneler için oldukça önem taşıyan bu bitki anne sütünü artırır. *...

Sayfayı Paylaş