Myomu ortadan kaldıran ilaç var mı dır?

Uzman SühaN

Administrator
Myomu ortadan kaldıran ilaç var mı dır?
Myom, rahim kaslarından gelişen ve halk arasında "ur" diye bilinen iyi huylu bir tümördür.

20-35 yaş arasındaki kadınların %20 ila 25'inde görülür. Ancak yaş ilerledikçe, myom sıklığında artış olur ve 45 yaş üzerindeki kadınların yaklaşık %40'ında myom vardır.

Sıklıkla çok sayıda myom olur.


Hiç doğum yapmamışlarda daha sık rastlanır. Bazı ailelerde daha sık görülür. Menopozdan sonra ise görülme olasılığı azalır. Zaten menopoz sonrası myom boyutlarında da küçülme beklenir. Ancak menopoza rağmen myom boyutlarında artış olursa akla kötü huylu tümörler gelmelidir.

3.jpg
• Şişmanlar risk altındadır.

Myomlar nelere neden olabilir?


Myomlar en sık hiçbir şikayet vermeden rastlantısal olarak bulunurlar.

Ancak myom, rahim duvarında yerleştiği yere göre değişik şikayetlere neden olabilmektedirler. Neden olduğu başlıca şikayetler:


• Adet düzensizlikleri
• Ani başlangıçlı Kasık ağrısı
• Uzun süreli kasık ağrısı
• Kısırlık
• Düşük


Myomun yerleşim yeri ve neden olabildiği durumlarla ilişkisi nasıldır?


• Rahim iç duvarına (submüköz) yerleşen myomlar: En çok kanamaya neden olan myom yerleşimidir. Rahimde myom olduğu zaman, kadında adet kanamaları artar ve pıhtılı bir kanama meydana gelebilir. Ek olarak bebeğin anne rahmine yerleşimini bozması nedeni ile kısırlığa ve düşüğe neden olabilmektedir.

• Rahimin duvarının içinde myom(intramural) : Bu durumda da adet kanamaları artar ve adetler ağrılı bir hal alır. Ek olarak sık idrara çıkma, kabızlık, kanamanın fazla olmasına bağlı kansızlık ve kansızlığa bağlı vücut değişiklikleri görülebilir.

• Rahim duvarının dışında yerleşim gösteren myom( subseröz): Bu yerleşim tipi myomlar içerisinde en iyi olanıdır.Kanama üzerine etkisi yoktur. Ancak kasık ağrısı ve sık idrara çıkmaya neden olabilmektedir.

• Rahimden dışarı yani vajene doğmuş myom: Bu myom tipi hem kanamaya neden olabilmesi, hem ilişki sırasında ağrı ve kanama yapabilmesi ve hem de enfekte olabilmesi açısından diğer yerleşim yerlerinden farklıdır. Bu nedenle saptanır saptanmaz alınmalıdır.

Bu sayılan bölgelerin dışında myomlar çok farklı yerlere de yerleşim gösterebilirler.


Myomlar ne zaman tedavi edilir?

Burada tedavi ile anlatılmak istenen myomun cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Bu tedavi dışında ilaç tedaviside vardır. Ancak gerek yan etkilerinin çok fazla olması gerek tedaviyi bıraktıktan sonra myomun tekrar büyümesi nedeni ile çok fazla kabul görmemektedir.

Hangi myomlar takip edilir?


Hastada şikayet yoksa ve rahimi çok büyültmemiş ise takip edilebilir. Bu durumda yılda iki kez yapılacak olan ultrasonografi ile myomun boyutu ve büyümesi takip edilmelidir.

Myomların cerrahi tedavisi nasıldır?

Burada myomun yerleşimi ve hastanın bebek isteğinin olup olmaması tedavi şeklini esas belirleyen faktörlerdir. Burada iki myom yerleşimi tedavilerinin farklı olabilmeleri nedeni ile özeldir.

1-rahim boşluğu içerisindeki myomlar( submüköz): Bu yerleşim yerinde histereskopik myomektomi en doğru tedavi şeklidir.

Avantajları;


• Kısa bir operasyon süresi vardır
• Hasta hastanede daha kısa yatar
• Karın bölgesinde kesi yapılmadığı için enfeksiyon riski minimaldir
• Başarı oranı yüksektir.
• Rahim alınma tehlikesi son derece azdır

Tehlikeleri nelerdir;

• Rahim delinebilir
• İşlem çok uzun sürerse, kullanılan suyun bir kısmı hastanın kan damarlarına girer ve hayati tehlikesi olabilen beyin ödemi meydana gelebilir.


2- Rahim dışında yerleşim gösterenler (subseröz): Günümüzde artık bu yerleşim yeri için açık ameliyat olmak çok mantıklı değildir. Laparoskopik (kapalı ameliyat) operasyon bu myom için vazgeçilmezdir. Ancak myomun kabul edilebilir bir büyüklükte olması gereklidir.


Myom alma ameliyatlarının riskleri nelerdir?

Myom ameliyatlarında olabilecek değişik komplikasyonlar vardır. Bunlar aşağıda verilen faktörlerle ilişkilidir. Burada hastanın ameliyat öncesi yeterli bilgilendirilmesi ve olabilecekler konusunda rızasının alınması son derece önemlidir.


Her myom ameliyatında rahim alınma riski var mı dır?

Tabiki yoktur. Ancak çok büyük myom varlığında veya rahimin aşağı kısmına yerleşim gösteren myom varlığında bu risk daha fazla artmaktadır.

Myomu ortadan kaldıran ilaç var mı dır?


Malesef hiç bir ilaç myomu ortadan kaldırmaz. Bazı ilaçlar, myomu küçültürse de, ilaç kullanılırken hasta menopoza gireceğinden, hastada menopoz belirtileri ortaya çıkar.

Myom ameliyatı sonrası ne zaman gebe kalınabilir?

Burada önemli nokta myomun hangi lokalizasyondan çıkartıldığıdır. Subseröz ve submüköz myomlarda ameliyattan sonra ilk 3 ay, rahim duvarı içerisine yerleşik myomların ameliyatından sonra ilk 6 ay gebe kalmasına izin verilmemelidir. Bu sürelerden sonra gebeliğe izin verilebilir.Myomu olan bayanlar dikkat gebeliğiniz kötü etkilenebilir?

Rahimde myom olmasına rağmen gebelik de oluşabilir. Bu durumda, gebeliğin erken dönemlerinde yani ilk 3 ayında myom büyür. Daha sonra küçülebilir, değişmeyebilir veya büyümeye devam edebilir. Bunu önceden kestirmek zordur.


Myomun gebelik üzerinde olası etkileri nelerdir?

• Myom düşüklere neden olabilir
• Bebek gelişmesi tam olmayabilir
• Bebeğin eşi zamanından önce yani hamilelik sırasında yerinden ayrılır ve bebek ölür,
ve annenin hayatı da tehlikeye girebilir.

• Eğer gebelik sonuna kadar devam ederse, bebek başıyla değil, poposuyla gelebilir,
• Doğumdan sonra da kanama fazla olabilir. En çok korkulan durum budur. Evet myomu olan anne adaylarının doğum sonrası kanamasının olma riski normale göre 6 katı artmıştır.


Myom olması normal doğuma engel mi dir?

Burada myomun lokalizasyonu esas belirleyicidir. Eğer bebeğin baş geliş olmasını bozmuş ise, doğum kanalını tıkıyor ise doğumun olması için yeterli rahim kasılmasının oluşmasına engel oluyorsa normal doğum olmayabilir. Ancak bunun dışında normal doğum için engel bir durum yoktur.
 
Üst