Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Nabothi kisti nedir? Tedavisi nelerdir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bu konu,rahim ağzı yaraları,nabothi kisti nedir hakkında bilgiler vermektedir


  Naboth kistleri rahim ağzında yani servikste bulunan küçük kistik oluşumlardır.Serviks kanalı normalde mukus salgılayan ve Naboth adı verilen salgı bezleri ile döşenmiştir.Muayenede yüzeyden kabarık soluk renkli kabarcıklar olarak görülür. Ultrason incelemesinde fark edilebilir. Kistler tek ya da gruplar halinde birden fazla sayıda olabilir.Kist oluşumuna neden doğum yapmış olmaktır.Daha az rastlanılan bir diğer neden ise kronik serviks enfeksiyonudur.Nabothi,rahim ağzı yaraları hakkındaki genel bilgileri konumuzda bulabilirsiniz.

  [​IMG]


  Rahim ağzının dış yüzeyini oluşturan hücrelerin kısmen ya da tamamen yokluğu “erezyon” ya da halk arasında sıklıkla söylendiği şekliyle“rahim ağzında yara” olarak adlandırılır.

  Gerçekte ise çoğu kez yara olarak tanımlanan durumlarda bir doku kaybı yani yara olmayıp sadece faklı hücrelerin olmamaları gereken yerde bulunmaları söz konusudur. Normalde olması gereken hücrelerin yerini rahim ağzı kanalının içinden gelen hücreler almıştır. Bu hücreler daha ince tabakalardan oluştuğu için altta kalan kan damarları yüzeye daha yakın ve daha belirgindir ve yara şeklinde tanımlanmaktadır. Doku daha kırılgan olduğundan kolayca kanayabilir ve enfeksiyonlara daha açıktır.

  Bu duruma yol açan nedenler tam olarak bilinmemektedir. Cinsel ilişkinin sıklığı ya da tampon vs. kullanımının yol açtığı travmanın sebep olabileceği kabul edilir. Benzer şekilde vajinal iltahaplar, sperm öldürücü ilaçlar, kremler ve prezervatif üzerindeki kimyasal maddeler de yara görünümüne neden olabilir.
  Hamile kadınlarda ve doğum kontrol hapı kullananlarda sıklıkla saptanması ise anormal bir durum değildir.
  Ancak pek çok kadında altta yatan herhangi bir neden ya da risk faktörü saptanamaz.

  Kadınların bir kısmında hiçbir belirti vermez ve muayene sırasında rahim ağzı gözlenirken fark edilir. Bununla birlikte bazen karşılaşılan yakınmaakıntıdır. Dışa doğru dönmüş hücreler salgı yapmaya devam ettiğinden vajinal akıntı olabilir. Bu akıntı kokusuz, şeffaf, beyaz bir akıntı olabileceği gibi iltahaplanma varsa kötü kokulu ve leke bırakan tarzda da olabilir. Bir diğer bulgu ise lekelenme şeklinde vajinal kanamalardır. Doku kırılgan olduğundan cinsel ilişki sırasında penisin teması ile küçük kanamalar olabilir.

  Jinekoloğunuzun muayenesi esnasında rahim ağzında yara görünümü varsa hekiminiz bunu mutlaka size iletecektir.

  Bu durum çoğu zaman kendiliğinden iyileşir. Altta yatan enfeksiyon, travma, kimyasal madde gibi bir neden saptandığında bu durumun giderilmesi tedavi edilmesini sağlar. Bir neden bulunamayan ve takiplerde kendiliğinden geçmeyen, hastanın kanama ve akıntı yakınmalarının fazla olduğu durumlarda ise yakma (koterizasyon) veyadondurma (kriyoterapi) gibi yöntemler kullanılabilir. Tamamen ağrısız ve kolay uygulanabilen bu yöntemlerle % 90 oranında tedavi sağlanabilir. Kesin sonuç almak için işlem sonrasında 3-4 haftalık bir sürenin geçmesi gerekir.

  Unutulmaması gereken en önemli konu rahim ağzı kanserlerinin de ilk dönemlerde basit bir yara görünümü vermeleridir. Dolayısıyla yara görülen her durumda öncelikle smear denilen rahim ağzından sürüntü mutlaka alınmalı ve hücresel düzeyde inceleme yapılmalıdır. Bu incelemenin sonucu normalse o zaman yakma veya dondurma gibi işlemler uygulanabilir.

  Naboth ya da Nabothi kisti nedir ?

  Rahim ağzında görülen küçük kistlere Nabothi Kisti ismi verilmektedir. Kistlerin içi ise sarı-beyaz renkli sümüksü (mukus) bir sıvı ile doludur. Büyüklükleri genellikle 2-10 mm ebadındadır. Rahim ağzında normalde salgı salgılayan Nabothi bezleri bulunur. Bu bezlerin değişik sebeplerden (genellikle iltihap, doğum travması gibi..) dolayı kanallarının tıkanması ile değişik boyutlarda rahim ağzında küçük kistler oluşmaktadır.

  Jinekolojik muayene veya ultrasonografik inceleme sırasında rahatlıkla görülürler ve genellikle birden fazladırlar. Doğum yapmış kadınlarda daha sık görülmektedirler.
  Genellikle herhangi bir belirti vermezler ve şikayete yol açmazlar.
  Küçük nabot kistlerinin tedavisine gerek yoktur. Çok büyük veya şüpheli görünüşte olanlara kolposkopi ve biopsi yapılabilir.

   
Nabothi kisti nedir? Tedavisi nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çikolata Kisti Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

  Çikolata Kisti Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

  çikolata kisti çikolata kisti tedavi edilmezse ne olur çikolata kisti tedavisi Tıp dilinde endometriyoma olarak adlandırılan çikolata kistleri, üreme çağında en sık karşılaşılan ve kanser olmayan over kistleridir melekler. Üremeyi engelleyicidir ve derhal tedavisi gereklidir. Bu makalemizde çikolata kisti tedavisinin yaptırılması durumunda neler olacağı konusunda sizlerin dikkatinizi çekmek...
 2. Yumurtalık Kisti Nedir?Tedavisi Varmıdır

  Yumurtalık Kisti Nedir?Tedavisi Varmıdır

  Yumurtalık kistleri ,her yaş gurubundaki kadınların karşılaşabileceği bir sorundur.Yumurtalık kistleri küçük içi dolu sıvı yapılardır.Şikayetler vuku bulduğunda doktora başvurulur.Kimi hastalarda hiç bir şekilde ağrı ve sızı olmazken kimi hastalarda ise aşırı olmamakla birlikte kasık ağrıları görülmektedir.Yumurtalık kisti hakkındaki tüm merak edilenleri sizlerle paylaşıyoruz Yumurtalık Kisti...
 3. Yumurtalık kisti belirtileri ve tedavisi

  Yumurtalık kisti belirtileri ve tedavisi

  Yumurtalık kistlerinin çoğu küçüktür ve belirtilere neden olmaz. Bazıları kendiliğinden geçerler. Bazıları, burkulma, kanama ve patlama nedeniyle belirtilere neden olabilirler. Karında küt bir ağrıya veya ilişki sırasında ağrıya neden olabilirler. Over kistleri kabaca; habis (malign, kötü huylu) ve selim (benign, iyi huylu) olarak ayrılabilirler. En sık görülen kistler iyi huylu olanlardır....
 4. Çene kisti nedir?

  Çene kisti nedir?

  Çene kistleri normal oluşumlar değildir ve dolayısıyla her insanda görülmez. Bunun mutlaka bir nedeni olmalıdır. Bu neden ya dişten kaynaklanır ya da tamamen dişin dışında oluşan kistler meydana gelir. Bunlar da doğumsal konjenital bir takım hastalıklardan sonra ortaya çıkabilir. Bir travma sonrasında da kistler oluşabilir. Yani kişinin motorsiklet, araba kazası geçirmesi, düşüp bir yere...
 5. Bartholin kisti nedir nasıl tedavi edilir ?

  Bartholin kisti nedir nasıl tedavi edilir ?

  Bartholin bezleri vajina girişinin her iki yanında bulunur. Bu bezler, vajinayı yağlamaya yardımcı olan sıvı salgılar.Bazen bu bezlerin açıklıkları tıkanarak sıvı bezine geri dönmesine neden olur. Sonuç, nispeten ağrısız bir şişme olan Bartholin kisti gelişir.Kist içindeki sıvı enfekte olursa, iltihaplanmış doku (apse) ile çevrili bir komplikasyon geliştirebilirsiniz.Bartholin , bartholin...

Sayfayı Paylaş