Nanenin faydaları saymakla bitmiyor !

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Nanenin faydaları saymakla bitmiyor !
Mutfağımızdan eksik etmediğimiz nane kremlerde, diş macunlarında , şekerlerde yaygın şekilde kullanılan oldukça aromatik ve ferahlatıcı bir bitkidir. Nane yaprakları yüksek miktarda antioksidan içerir. Genellikle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla mücadelede etkisi içerdiği antioksidan dan kaynaklanmaktadır. Nane gevşetici özelliklere sahiptir. Burun tıkanıklığını giderir ve rahat nefes almanızı sağlar. Astım hastaları için son derece yararlı olduğu düşünülmektedir . Ancak, nane kullanımının miktarı ve sıklığı kontrol altında tutulmalıdır. Nane, yatıştırıcı özelliğe sahiptir ve zararlı maddeleri temizler. Midede iltihaplanmayı önler. Nanenin faydaları sindirime yardımcı olmayı, baş dönmesini tedavi etmeyi, mide bulantısını tedavi etmeyi, baş ağrılarını tedavi etmeyi, burun tıkanıklığını tedavi etmeyi, diş sağlığını iyileştirmeyi, kepek ve baş bitini önlemeyi, emzirme nedeniyle meme ağrısını hafifletmeyi, kan dolaşımını iyileştirmeyi, kasları rahatlatmayı içerir . Nanenin faydaları bu kadarla sınırlı değil. Makalemizin devamında nanenin faydalarını tüm detayları ile görebilirsiniz.


yeşil nanenin faydaları.jpg


Nane neredeyse tüm sindirim sorunlarınız için harikalar yaratabilir.Mentollü nane faydaları hazımsızlığı gidermeye ve ayrıca mideyi rahatlatmaya yardımcı olan antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.Nanenin zayıflatma özelliğide vardır . Nane zayıflatırmı diye soranlara cevabımız evettir. Metabolizmayı hızlandırır dolaysıyla uygun bir diyete dahil edildiğinde kilo vermenize yardımcı olabilir. Nane aynı zamanda gaz giderici özelliklere sahiptir midede küçük iltihaptan kaynaklanan ağrıyı, irritabl bağırsak sendromunu ve mide ülserlerini yatıştırır. Nane baş dönmesi, bulantı ve baş ağrısını etkili bir şekilde tedavi edebilen anestezik ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir . Nane limon faydaları ; Soğuk algınlığı yada gribe maruz kalırsanız nane limon çayı için. Bu vücudunuzu mikroplardan arındırır kısa zamanda bu hastalıkların septomlarından kurtulmanızı sağlar.
nanenin faydaları yararları nelerdir.jpg
Nane çayının faydaları tüy gidermede etkilimidir ? Evet etkilidir. Nanenin faydaları ibrahim saraçoğlu hocamız kadınlarda tüylenmeye karşı taze nane tüketilmesini öneriyor. Ancak meme kanseri , düşük kan şekeri seviyesi ,HBV (hepatit-B) ve HCV’ye (hepatit-C) bağlı olarak veya herhangi bir nedenle interferon (IFN) tedavisi alanların kuru veya taze nane tüketiminden uzak durmaları gerekir. Naneyi genelde cacığa hoş bir aroma katması içinde tüketiyoruz. Kuru nane yoğurt faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Kilo vermek isteyenler diyetlerine kuru naneli yoğurdu dahil etmelidir. Ayrıca nane yoğurt karışımı tüketmek bağışıklığınızı güçlendirir ve sizi hastalıklara karşı dirençli kılar. Nane yeme isteği neden olur ? Bu durum genellikle kansızlık yüzünden yaşanır . Bunun için hekime görünmekte fayda vardır.
Nane ne işe yarar.jpg
Nane nin Faydaları


Sindirim Sağlığını Geliştirir
Soğuk algınlığı Belirtilerini Giderebilir
Ağız Hijyenini sağlar
Beyin Fonksiyonunu Artırır
Emzirme Ağrısını yatıştırır
PKOS Belirtilerini Azaltır
Hazımsızlığı Azaltır


Nane tüketimi neye iyi gelir ?


Nanenin , burun, boğaz, bronşlar ve akciğerlerin tıkanıklığını temizlediği bilinmektedir. Solunum kanallarına ek olarak, nanenin anti-enflamatuar özellikleri de kronik öksürüğün neden olduğu tahrişi hafifletir. Nane aynı zamanda beyin gücünüzü de yükseltir. Taze nanenin cilde faydaları da vardır.. Nane, cildin gençleşmesine yardımcı olan E Vitamini ve D Vitamini içerir. Nane sivilce tedavisi için geleneksel bir ilaçtır. Akne eğilimli cilt üzerinde harikalar yaratan güçlü anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Yüksek miktarda antioksidanlar, serbest radikal aktiviteyi önlemeye yardımcı olarak size daha temiz ve genç bir cilt sağlar. Nane iyi bir antioksidan kaynağıdır yaşlanmaya karşı cildinizi korur.Nane, mide bulantısını tedavi etmek için mükemmel bir çözümdür. Ayrıca, sabah rahatsızlıklarında meydana gelen bulantı tedavisinde de etkilidir. Nane aromaterapinin önemli bir parçasıdır. Güçlü ve canlandırıcı kokusu stresi yenmek ve zihni gençleştirmek için yardımcı olabilir. Nane, kortizol seviyelerini düzenleyen ve vücudun strese karşı doğal direncini artıran adaptojenik özelliklere sahiptir.

Nane lifli olduğu için kabızlığı da önleyebilir (yapraklar tamamen tüketilirse).Nane baş dönmesi, bulantı ve baş ağrısını etkili bir şekilde tedavi edebilen anestezik ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.Nane yapraklarının ayrıca solunum sistemine faydalı nitelikleri vardır. Haşlanmış nane yaprakları buharının solunması astım ve soğuk algınlığı semptomlarının azaltılmasına yardımcı olur . Kozmetik üreticileri diş sağlığına faydaları nedeniyle çeşitli ağız bakım ürünlerinde nane kullanır. Nane yapraklarını çiğneme diş ağrısı kaynaklı ağrıların hafifletilmesinde yardımcı olur.Diş çürümesine ve ağız kokusuna neden olan bakterileri önleyen güçlü bir anti-mikrobiyal bileşik. Birçok diş beyazlatma ürünü ayrıca, birincil bileşenlerinden biri olarak nane içerir.Nane yaprakları kas ağrısını hafifletmek için kullanılabilir çünkü antispazmodik maddeler içerir. Bu ajanlar, iltihaplı veya gergin kasları gevşetir, soğutma özellikleri de etkinliğine katkıda bulunur.


Nane vücudunuzun sık görülen hastalıklarla mücadele etmek için ihtiyaç duyduğu C vitaminini sağlayabilir .Nane, vücutta enerji artışı sağlayan oldukça aromatik bir doğal uyarıcıdır. Depresyona iyi gelir.Nane kokusunun, merkezi sinir sistemini uyarma kabiliyeti sayesinde uyanıklığı arttırırken yorgunluk ve kaygıyı azaltmada etkili olduğuda belirtiliyor.Bazı araştırmalar, nane çayının , kadınlarda aşırı erkek hormon seviyeleri ile karakterize bir durum olan polikistik over sendromuna fayda sağladığını ortaya çıkarmıştır . Bunun nedeni, hormon seviyelerini dengede tutmak için testosteron seviyelerini azaltmaya yardımcı olan anti-androjen etkileri olmasıdır . Hazımsızlık , sindirim sistemi, bulantı, geğirme ve karın ağrısı gibi tekrarlayan semptomlara yol açan sindirim bozukluğu olarak tanımlanır. Araştırmalar, nane tüketimin bu septomları tedavi edeceğini söylüyor.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar , nanelerin bazı kanser türlerini de önleyebileceğini göstermektedir. Nane çok sayıda önemli vitamin ve mineral içerir. Örneğin, taze nane, kırmızı kan hücreleri yapmak için ihtiyaç duyduğunuz bir mineral olan eser miktarda demir içerir. Nane ayrıca az miktarda lif, A vitamini ve potasyum içermektedir.Taze nanenin başlıca faydalarından biri, güçlü antioksidanlar içermesidir. Nane manganez ve bakır bakımından da yüksektir. Diyetinizdeki bakır, sağlıklı sinir fonksiyonu için gerekli yağlar olan fosfolipitler yapmanıza yardımcı olur ve beyin hücre iletişimini düzenler. Manganez, vücudunuzun yara iyileşmesinde ihtiyaç duyulan proteinleri üretmesine yardımcı olur ve kemik gücünüzü korumanıza yardımcı olur. Nanedeki A vitamini cildinizi besler ve bağışıklık sisteminizi destekleyen beyaz kan hücrelerinin işlevini uyarır.

Nane sağlık için son derece yararlı bir bitkidir. Nane Potasyum, Magnezyum, Kalsiyum, Demir, Fosfor ve C Vitamini gibi besinler içerir. Aynı zamanda nane de yeterli miktarda A ve Menthol bulunur. Mentol, cilt için faydalı olan yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Bu nedenle, nane suyu birçok cilt probleminin giderilmesine yardımcı olur. Nane suyu, ölü hücreleri gideren ve cildi güzelleştiren antioksidanlar içerir. Nane suyunun güzellik yararları: Nane suyu sivilceyi gidermek için kullanılabilirSivilce ortadan kaldırmak için, kabartma tozu nane suyu ile kullanmak faydalıdır. Kullanmak için, bir kaseye 2 kaşık nane suyu alın ve az miktarda kabartma tozu ile karıştırın ve 30 dakika boyunca yüzünde tutun ve ardından yüzü soğuk suyla yıkayın. Sivilce azaltmak için haftada iki kez yapın. Nane suyu antioksidanlar içerir, bu nedenle saç dökülmesine karşı korur. Saçları nane suyuyla yıkayın ve 10 dakika sonra saçları normal suyla yıkayın, böylece kafa derisi ile ilgili tüm sorunları azaltır ve saçlar güzelleşir ve güçlenir. Nane suyu, saç derisi enfeksiyonunu önler. Nane suyunun yardımıyla, kafa derisinin pH'ı sağlanır.Kepek, kaşıntılı kafa derisi ve saçla ilgili diğer sorunları önler.Nane yaprakları kas ağrısını hafifletmek için kullanılabilir çünkü antispazmodik maddeler içerir. Bu ajanlar, iltihaplı veya gergin kasları gevşetir ayrıca bağırsak kas spazmlarını hafifletir ve sindirim bozukluklarında etkilidir.Diyetinize nane ekleyerek vücudunuzun daha hızlı kilo vermesine yardımcı oluyorsunuz, çünkü bildiğimiz gibi, nane sindirim enzimlerini uyarmaya yardımcı olan bir uyarıcıdır. Nane ayrıca, alerji üreten lökotrienleri bloke etmeye yardımcı olan güçlü bir antioksidan görevi gören rosmarinik asit içerir.Nane bir ton anti-bakteriyel ve anti-enflamatuar özelliğe sahip olduğundan, ağız sağlığınız için harikadır çünkü ağız içinde zararlı bakteriyel büyümeyi durdurur.Nane harika kokuyor, hızlı büyüyor, güzel bir aroması ve inanılmaz faydaları var. Evinizde yetiştirmek, karıncalar ve sinekler gibi sinir bozucu böceklerin dışarıda kalmasına yardımcı olacaktır. Nane yapraklarının sağlığa faydaları da inanılmaz! Mutfak amaçlarının yanı sıra nane sağlık yararları sağlar ve bazı rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olur. Minik bitki, vücudunuzun uygun fonksiyonlar ve daha fazla bağışıklık için ihtiyaç duyduğu bazı önemli vitamin ve minerallere sahiptir.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
2
Görüntüleme
1K
nane yağı
N
TİTAN
Cevaplar
0
Görüntüleme
626
TİTAN
M
Cevaplar
1
Görüntüleme
2K
Cennet-ul Meva
Cennet-ul Meva
Üst