Nar suyunun faydaları nelerdir ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Nar suyunun faydaları nelerdir ?
Nar lezzetli ve sevilerek tüketilen bir meyvedir. Nar ve nar suyu tüketimi sağlık açıaından pek çok fayda sahiptir. Güçlü bir antioksidan içeriğine sahip olan nar sadece genel sağlığın değil , cilt sağlığı üzerinde de bir çok faydaya sahiptir.Antioksidan, anti-viral ve anti-tümör özelliklerine sahip olan nar , A, C, E vitaminlerinin yanı sıra iyi bir folik asit kaynağıdır.Meyve suyundaki antioksidanların ve yüksek konsantrasyonlarının Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurduğu ve hafızayı koruduğuna inanılıyor.Nar suyu, bağırsaktaki iltihaplanmayı azaltabilir ve sindirimi artırabilir. Crohn hastalığı , ülseratif kolit ve diğer inflamatuar barsak hastalıkları olan kişiler için faydalı olabilir .Nar, kansere ve diğer kronik hastalıklara karşı korunabilecek anti-enflamatuar etkilere sahiptir.Makalemizin devamında nar suyunun faydaları ve zararları tüm detayları ile ele alınacaktır. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..
nar suyu neye iyi gelir.jpgNarın iltihaplanma ve yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve hiperglisemiye kadar her şeyi önlediği ve doğal olarak tedavi ettiği gösterilmiştir. Nar suyunun antioksidan kapasitesi yüksektir ve bilimsel araştırmalar yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir . Narın antioksidan, antiviral ve anti-tümör özelliklerine sahip olduğu ve folik asidin yanı sıra, özellikle A vitamini, C vitamini ve E vitamini için iyi bir vitamin kaynağıdır.Nar antioksidanlar bakımından zengindir ve bu nedenle vücudumuzu erken yaşlanmadan sorumlu olan serbest radikallerden korur. Nar suyunun cilde faydaları saymakla bitmiyor. Ellagik asit içeriği cilt hücrelerinin yenilenmesinde yardımcı olur, kollajeni korur, UV ışığına karşı korur, güneşten zarar görmez, cilt kanserine karşı korur. Organik nar suyu romatoid artrit ve osteroartritler gibi bağışıklık ile ilgili rahatsızlıklardan muzdarip olanlar için son derece sağlıklıdır.
Nar, binlerce yıldır tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Ülser ve ishal gibi rahatsızlıkları iyileştirmek için nar suyu tüketmek yeterlidir. Nar suyu, damarları esnek tutarak ve kan damarlarının iç kısmındaki iltihabı azaltarak sağlık üzerinde, özellikle de kalp sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Kalp hastalığının önde gelen nedenlerinden biri olan aterosklerozu azalttığı bilinmektedir. Nar suyunun bebeklere faydaları da saymakla bitmiyor. Ancak 8 aydan büyük bebeklere nar suyu verilebilir. Nar suyu bebeğinizin bağışıklığını güçlendirerek hastalıklardan korur. Nar suyu yapımı kolaydır. Çeşitli yollarla nar suyunu çıkarabilrisiniz. Katı meyve sıkacakları, bunu elde etmenin en pratik yoludur. Nar suyunu evde çıkarabileceğiniz gibi marketlerden de temin edebilirsiniz. Nar suyu fiyatları markalar arasında değişiyor. 6,95 tl den 48,00 TL ye kadar nar suyu almak mümkün.
nar suyunun cilde faydaları.jpg

Sabah aç karnına nar suyu içmek sizi enerjik kıldığı gibi odaklanmanızı artırır.Vücutta tutulan LDL veya kötü kolesterol miktarını düşürür ve iyi kolesterol veya HDL miktarını arttırır .Nar suyu fruktoz içermesine rağmen, diğer meyve sularında olduğu gibi kan şekeri seviyesini yükseltmez.Narın yüksek tansiyonu düşürdüğü de bilinmektedir . Meyve suyu, kalp hastalarında lezyonları ve kan damarlarının iltihabını azaltır. Kanın pıhtılaşmasını ve önleyen doğal bir aspirindir. Hatta kan akışı sağlayan kan inceltici gibi davranır.Nar suyu, bazı anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve bağırsakta önemli bir rol oynar. Bazı çalışmalar nar suyunun hafızayı geliştirmede yardımcı olabileceğini göstermektedir. Nar suyunun demir içeriği bakımından zengin olduğu söylenir . Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin büyümesinin artmasına yardımcı olur ve hemoglobin seviyesini de yükseltir .Sağlığı teşvik eden antioksidanlarla yüklü olan nar suyu, enfeksiyonları uzak tutabilen antiviral özelliklere sahiptir. Çeşitli çalışmalar meyve özlerinin diş plağına karşı etkili olduğunu göstermektedir. Meyvelerdeki polifenol bileşiklerinin bulunması serbest radikallerin kandaki sağlıksız (LDL) kolesterolü okside etmesini ve plak duvarlarının arter duvarlarında birikmesine neden olmasını önler. Antioksidan varlığı , hücreleri oksidatif hasar ve stresten korur, DNA'yı korur ve vücuttaki antioksidanların seviyelerini artırmaya yardımcı olur.Punicalaginler hücrelerin yenilenmesine, cildin pürüzsüzleşmesine ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olur cildi daha genç ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur.Ayrıca, nar ve nar suyu, mide bulantısı ve sabah rahatsızlığıyla savaşmaya yardımcı olur.
nar suyunun faydaları ve zararları.jpg

Nar suyu, aterosklerozun yanı sıra vasküler enflamasyonu tersine çevirebilen ve böylece kan basıncını düşüren antioksidan polifenoller bakımından zengindir. Anti-enflamatuar özellikler ayrıca, meme ve prostat dahil olmak üzere kanser hücrelerinin büyümesini de inhibe edebilir ve ayrıca, artrit ile bağlantılı enflamasyonu kontrol edebilir. Nar suyu, yüksek antioksidan konsantrasyonu nedeniyle güçlü bir antienflamatuardır. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve oksidatif stres ve hasarı önleyebilir . Nar suyu, vücuttaki serbest radikallerin etkisini engellemeye yardımcı olan çok sayıda antioksidan içerir. Cildi ve saçı sağlıklı tutmaya yardımcı olan çeşitli besinlere sahiptir .Nar suyu vücuttaki serbest radikalleri yok eder ve kanserin ve diğer hastalıkların büyümesini ve gelişmesini engeller. Yüksek antioksidan içeriği, beyaz kan hücrelerini vücuttaki toksinleri nötralize etmek için uyarır, böylece güçlü ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi geliştirir.Narın faydaları nelerdir ?Nar suyu, ishal ve dizanteri tedavisinde kullanılır, çünkü uygun sindirime yardımcı olan enzimlerin salgılanmasında hayati bir rol oynar. 1 çay kaşığı balın bir bardak nar suyuna karıştırılması, hazımsızlık sorunlarını giderebilir. Nar suyu, virüs ve bakterilerle savaşmaya ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olan anti-bakteriyel ve anti-mikrobiyel özelliklere sahiptir. Anemi, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur. Nar suyu bol miktarda demir içerdiğinden vücuttaki kırmızı kan hücresi eksikliğinin üstesinden gelmeye yardımcı olur .Nar suyu, mide, kalp ve karaciğerin düzgün çalışmasına yardımcı olur.Nar suyunda hem çözünür hem çözünmeyen yüksek miktarda diyet lifi, sindirimi artırmaya ve bağırsak hareketini düzenlemeye yardımcı olur kilo vermek isteyenler için şiddetle tavsiye edilir.
Eklem kıkırdağının parçalanmasıyla karakterize kronik bir durum olan osteoartrit muzdarip hastalar için şiddetle tavsiye edilir. Nar suyu hamile kadınlar için son derece faydalıdır. Doğum öncesi diyetin çok önemli bir unsuru olan folik asit de dahil olmak üzere çok sayıda vitamin ve mineral kaynağıdır. Nar suyunun antiinflamatuar özelliği, fetüsün genel gelişimi için gerekli olan sağlıklı bir kan akışı sağlar . Bu meyve suyundaki potasyum içeriği ayrıca hamilelikle ilişkili bacak kramplarını önlemeye yardımcı olabilir. Nar suyu cilt hücrelerinin yenilenmesini sürdürmeye yardımcı olur ve hiper pigmentasyonu ve karanlık noktaların oluşmasını önler.Nar suyu kuru ciltler için harikalar yaratır . Nar suyunun yağlı cilde uygulanması sivilce oluşumunu önler ve sebum üretimini kontrol eder.Ayrıca cildi güneş yanıklarından korur ve güneşe sürekli maruz kalması nedeniyle cildin neden olduğu hasarı iyileştirir .
Kolajen ve elastin cilde güç ve destek sağlar narın bu iki önemli bileşiği cildi hasarlara karşı korur.Nar suyu içmek düzenli olarak saç köklerini güçlendirir ve böylece saç dökülmesini önler.Nar suyunda kan basıncını düşüren bazı antioksidanlar vardır. Bu nedenle, bu meyve suyunun düşük kan basıncına reçete edilen ilaçlarla birlikte kullanılması tavsiye dilmez. Bazı bitki alerjileri ve astımı olan kişiler, her zaman bu meyveye karşı alerjik reaksiyon geliştirme riski altındadır. Genel alerjik reaksiyonlar arasında kusma, kırmızı kaşıntılı gözler, kurdeşen ve solunum zorluğu vardır.Tıpkı greyfurtlarda olduğu gibi, narın da bazı ilaçlara, etkileşime girdiği söyleniyor. Bu nednele ilaç kullanırken nar suyu tüketmekten kaçının.Nar suyunun avantajlarını deneyimlemek için bir bardak nar suyunun içilmesi yeterlidir.
 
Ecem ;)

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
Bende anemi vardı öyleki kan takviyesi yapıldı sonra değerlerimde tekrar bir düşüş görüldü. Ben sağlıksız besleniyordum ve sigara çok içiyorum. Nar suyu ve diğer besinleri tüketerek anemiden kurtuldum. Nar suyu iyi bir antioksidan kaynağı zararlı toksinleri vücuttan atmayı sağlıyor , cildi güzelleştiriyor sağlık açısından bir çok faydaya sahip . Her kesin tüketmesi gereken bir besin.
 
Üst