Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  'Nasıl olsa çocuk, zamanla geçer' demeyin

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  çocuklarda alınganlık alıngan çocuk Çocuğunuzun sorunlarını küçümsemeyin. Hele 'nasıl olsa çocuk, zamanla geçer' hiç demeyin...Öğrencilerin psikolojik durumuyla okul başarıları arasında ciddi bir ilişki vardır.

  < Konu Resmi..>
  Birçok öğrenci başaramama korkusu, yetersizlik duyguları, uyum problemleri, okul fobisi vb. psikolojik problemlerden dolayı derslerine yeterince motive olamaz ve gerçek performanslarını ortaya koyamazlar.


  Bu yönüyle öğrencinin psikolojik anlamdaki 'rahatlığının' okul başarısı için bir ön koşul olduğunu söyleyebiliriz.
  Özel Balıkesir Fırat Lisesi Rehberlik Bölümünün açıklamasına göre, psikolojik problemleri olan öğrenciler, çoğu kez huzursuz ve gergindir. Kaygı düzeyleri oldukça yüksektir. Aşırı tepkide bulunur ve zaman zaman öfke patlamaları yaşayabilirler. Ders çalışmaya karşı isteksizdir. Sınavlarda çok heyecanlandıkları için bildikleri soruları dahi yapamayabilirler. Ayrıca özgüvenleri zayıf olduğundan derslerde anlayamadığı konularda bile soru sormaktan çekinirler. Öğrencilerin yaşadığı psikolojik problemlerin 4 temel sebebi vardır.

  Ailenin yanlış yaklaşımı: Ebeveynin, çocuğun ders başarısına ilişkin yüksek beklentiye girmesi, aşırı eleştirel olması ve baskıcı bir tutum sergilemesi çocukta yoğun bir kaygı oluşturur. Ayrıca ebeveynin çocuğunun iyi yanlarından ziyade yetersiz yanlarına yoğunlaşması, çocukta kendine güvensizliğe yol açacaktır.

  Okuldan kaynaklanan faktörler: Okulda eğitim için uygun bir ortamın olmaması, öğrencinin öğretmenleriyle yeterince diyalog kuramaması, öğretmen ve idarecilerin aşırı otoriter ve ilgisiz davranması öğrencinin okuldan soğumasına ve öğretmenlerine karşı 'pencerelerini kapatmasına' sebep olacaktır.

  Arkadaş grubunun olumsuz etkisi: 'Kafa dengi' arkadaş bulamamak ve akranları tarafından 'dalga geçilmek' birçok öğrenci için önemli bir stres sebebidir. Dalgaya alınan öğrenci, yoğun bir şekilde değersizlik duyguları yaşar ve içine kapanır. Derslerde pasif kalmayı tercih eder ve zamanla okuldan soğur.

  Öğrencinin kişisel problemleri: Arkadaşlarıyla kendisini kıyaslaması ve onlara nazaran "yetersiz" olduğunu düşünmesi, aşırı çekingen ve alıngan olması, okulda karşılaştığı problemler karşısında çabuk pes eden bir kişilik yapısına sahip olması bu kategoride ele alınabilir.

  *Özel Balıkesir Fırat Lisesi Rehber Öğretmeni

  Rehberlik servisiyle diyaloğa geçin

  Ebeveyn, çocuğunun okulda yaşadığı psikolojik problemler karşısında duyarlı olmalı. 'Zamanla geçer' düşüncesiyle hareket etmemeli. Problemin çözümü için çocuğunun öğretmenleri ve rehberlik servisiyle diyaloğa geçmeli. Çocuğunu başkasıyla kıyaslamamalı ve onun 'kapasitesi' hususunda gerçekçi davranmalı.

  Öğrencinin problemlerini paylaşma ve yeri geldiğinde ona psikolojik destek verme anlamında sınıfındaki lider vasıflı öğrencilerin desteğinin alınması yararlı olur. Bu destek öğrencinin değerli olduğunu düşünmesini ve daha dirençli olmasını sağlar. "Kafaya taktığın şeye bak. Bundan dolayı mı üzülüyorsun?" şeklindeki ifadelerle öğrencinin problemleri hafife alınmamalı.

  alıntı   
'Nasıl olsa çocuk, zamanla geçer' demeyin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sizde benim gibi, ''nasıl olsa ana okulunda öğrenir'' demeyin

  Sizde benim gibi, ''nasıl olsa ana okulunda öğrenir'' demeyin

  anaokulunda ingilizce nasıl öğretilir süngerden yapılan etkinlikler Ana okulu öncesinde çocuklarımızla beraber yapacağımız eğlenceli faaliyetler onların gelişimlerini olumlu yönde etkilerken,beceri kazanmalarını sağlayacaktır.Sizlerle paylaşacağım bu faaliyetler ana okuluna başladıklarındada yaptıkları faaliyetler arasında var arkadaşlar.Ama çocuk okula başlamadan el becerisini ne kadar...
 2. kabirde zaman nasıl geçer

  kabirde zaman nasıl geçer

  kabirde zaman nasıl geçer bunla ilgili konu veya bilgi varmı meleklerr
 3. Çocuklarda Kabızlık Çözümü

  Çocuklarda Kabızlık Çözümü

  kabızlık nasıl giderilir kabızlık tedavisi kabızlık çözümü Bağırsak tembelliği zaman zaman herkesin yaşadığı bir sorundur melekler. Bu durumla karşılaşmamak için yapılacak en doğru şey sağlıklı beslenmeli, suyu ihmal etmemektir. Ancak özellikle çocuklarda yaşanan kabızlık zaman zaman anneleri zora sokmaktadır. Eğer çocuğunuz kabız olursa yapmanız gerekenlerle ilgili bilgileri makalemizde...
 4. Kızlar Öyle Bir Geçer Zaman ki Sezon Finalinde Ne Oldu

  Kızlar Öyle Bir Geçer Zaman ki Sezon Finalinde Ne Oldu

  Ya kızlar ben izleyemedim Öyle Bir Geçer Zaman ki Sezon Finalinde Ne Oldu izleyen varsa lütfen bana da yazsın neler olduğunu merak ediyorum:S
 5. Öyle Bir Geçer Zaman Ki Dizisinin Final Tarihi Belli Oldu!

  Öyle Bir Geçer Zaman Ki Dizisinin Final Tarihi Belli Oldu!

  Bu konu; Öyle Bir Geçer Zaman Ki Dizisinin Final Tarihi Belli Oldu haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, ekranların ilgiyle izlenen dizilerinden biri olan Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisinin final yapacağı tarih belli oldu. Salı akşamları Kanal D ekranlarında yer alan dizi, Haziran ayında final yapacak. İşte haberin detayları... Kanal D'de salı akşamları yayınlanan,...

Sayfayı Paylaş