1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.294
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Neden sigara içilir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  İnsanların sigara içme nedenleri farklılık gösterebilir. Ancak sigara içmenin en büyük ve en temel nedeni özentidir. Daha doğrusu sigaraya başlama nedeni genellikle özenti yüzündendir. Sigaraya başlama yaşı özellikle ülkemizde çok düşük yaşlara inmiştir. Küçük yaşta sigaraya başlayanlar da genellikle özenerek sigaraya başlar. Ya arkadaş çevresindekilerin içmesinden, ya ailesinden birisinin içmesinden yada sevdiği ünlülerden birisinin televizyonda sigara içmesinden etkilenerek sigaraya başlar.

  Sigaraya başladıktan sonra zamanla nikotin vücudu esir almaya başlar ve kendisine bağımlı hale getirir. Artık vücut için nikotin bir ihtiyaç olarak algılanır. Sigara bağımlıları da bu yüzden sigarayı bırakamazlar. Çünkü sigara içmediği zaman vücudu nikotin istemektedir. Sigara içen kişi de bu isteğe karşı koyamadığı ve güçlü iradeye sahip olmadığı için sigarayı içer.
  < Konu Resmi..>

  Sigara nasıl bırakılır?  Sigarayı bir insanın bırakabilmesi için en temel ve ilk şart sigarayı bırakmaya karar vermesidir. Sigarayı bırakmaya karar vermeyen ve sigarayı kafasından bitirmeyen bir insan ne yaparsa yapsın sigarayı bırakamaz.


  Sigarayı bırakabiliyor muyum diye deniyorum diyenler yada bırakmaya çalışıyorum diyenler veyahut sigarayı azalttım yavaş yavaş bırakacağım diyenler sadece kendilerini kandırıyor. Bu şekilde hiç kimse sigarayı bırakamamıştır.


  Sigarayı kafasında bitirmeden yani bir daha asla sigara içmeyeceğim diyerek ve kesin bir karar ile sigarayı bırakmayanlar, sigarayı bıraksalar dahi bir kaç ay yada bir kaç yıl sonra yine sigaraya başlıyor. Bu yüzden her şeyden önemlisi sigarayı bırakacağına kesin karar verip ve bu yönde iradeli bir durum ve kişilik sergilemesi gerekir.  Bütün bunlar sigara içen için geçerli, ancak sigara içmeyip de sigara içen birine sigarayı bıraktırmak ise çok daha zordur. Sigara içen birisine sürekli sigara içme demek onu daha da inatlaştırır. Özellikle sigarayı bırakması için tartışmak işi daha da içinden çıkılmaz bir hale sürükler. Peki ne yapmalı?


  Sigaraya içen birine sigarayı bıraktırmak ilk yapmanız gereken sigaranın ne kadar zararlı olduğunu ona anlatmaktır. Sigaranın ne kadar zararlı olduğunu özellikle bir doktordan dinlemesi onu sizin söylediğinizden çok çok daha fazla etkileyeceğini de unutmayın. Olası kanser riskleri hakkında bilgilendirilmeli ve olası bir kanser hastalığına yakalanması halinde yaşayacakları konusunda bilgi verilmedir. Bununla ilgili internette çok güzel videolar da bulabilirsiniz.


  Yine aynı şekilde sigarayı bırakmaması halinde ve sigara nedeniyle hayatını kaybetmesi durumunda geride bırakacaklarının yaşayacağı üzüntü ve sıkıntılar hakkında bilgi verilmeli.
  Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı 9 Öneri  – İlk günlerde hayat temponuzu artırın. Zevk aldığınız işlerle uğraşın. Sigara içilmeyen yerlere gidin.

  – Bol sıvı alın, ancak yanında sigara içmek isteyeceğiniz içeceklerden uzak durun.

  – İhtiyaç duyuyorsanız elinizde anahtarlık, tesbih tutun.

  – Sakız çiğneyin

  – Yemeklerden sonra mutlaka dişlerinizi fırçalayın

  – Canınız sigara istediğinde süt ve meyve suyu için

  – Sigara içmeyenlerle birlikte olmaya çalışın

  – Sigara içmek istediğinizde duş alın

  – Bol egzersiz yapın, kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz
   
 2. elifongeren

  elifongeren Üye Üye

  Kayıt:
  21 Aralık 2015
  Mesajlar:
  35
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  8
  Şehir:
  İstanbul
  Keşke ben de kurtulabilsem şu illetten bir an önce.. Bırakmayı o kadar çok istiyorum, çabalıyorum ama yok olmuyor.
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
Neden sigara içilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cola Neden Soğuk İçilir

  Cola Neden Soğuk İçilir

  Coca Cola'yı bulan şahıs bu işe başlarken tüm dünyanın tadını seveceği bir şerbet yapmayı kafasına takmış. Tüm servetini buna yatırmış. Sonunda da ünlü Coca Cola formülünü hazırlayıp piyasaya sürmüş. Ama sonuç tam bir fiyasko olmuş. Yılların emeği boşa gitmiş. Fakat daha sonra şirketin bir ortağı formülde hiç değişiklik yapmadan Coca Cola'yı bugünkü satış rakamlarına ulaştırmış. Ne mi yapmış?...
 2. Neden Sigara İçiyoruz ?

  Neden Sigara İçiyoruz ?

  Dünya Sağlık Örgütü, her gün en az bir kere bir tütün ürününü içenleri ‘düzenli içici' her gün içmeyenleri ise ‘düzensiz içici' olarak tanımlar. 2004 yılı verilerine göre çoğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere 1 milyar 300 milyon kişi sigara içmektedir. Erkeklerin %47' si, kadınların ise %12' si sigara tiryakisidir. Türkiye' de ise erkeklerin %63' ü kadınların %24' ü olmak üzere 28 milyon...
 3. Neden sigara içiyoruz?

  Neden sigara içiyoruz?

  Dünya Sağlık Örgütü, her gün en az bir kere bir tütün ürününü içenleri ‘düzenli içici' her gün içmeyenleri ise ‘düzensiz içici' olarak tanımlar. 2004 yılı verilerine göre çoğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere 1 milyar 300 milyon kişi sigara içmektedir. Erkeklerin %47' si, kadınların ise %12' si sigara tiryakisidir. Türkiye' de ise erkeklerin %63' ü kadınların %24' ü olmak üzere 28 milyon...
 4. Marmaris'e Gidildiğinde Ne Yenilir Ne İçilir ?

  Marmaris'e Gidildiğinde Ne Yenilir Ne İçilir ?

  Bu konu; Marmaris'e Gidildiğinde Ne Yenilir Ne İçilir konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, ülkemizin en beğenilen ve yerli yabancı pek çok turist tarafından tercih edilen yerlerinden birisi de Marmaris'tir. Bu cennet köşeye gitme durumunuz varsa 2013 yazında sizlere oralarda ne yenir ne içilir, neleri meşhurdur bahsetmek istiyoruz bu sayfamızda... Marmaris'te yeme...
 5. İstanbulda ne yenir ne içilir ?

  İstanbulda ne yenir ne içilir ?

  istanbulda ne yenir ne içilir,istanbulda yemek nerde yenir,istanbulda yemek yenecek yerler,istanbulda meşhur yemek yenecek yerler İstanbul'da hemen hemen her şehirden farklı yemekler bulmak mümkün. Üstelik şehir Kanlıca'da yoğurt Ortaköy'de kumpir gibi bölgesel yiyecekler de sunuyor. Sadece Türkiye'nin değil dünyanın en popüler şehirlerinden İstanbul'da hangi yemek nerede yenir? Deniz şehri...

Sayfayı Paylaş