Neden sigara içilir?

Uzman SühaN

Administrator
Neden sigara içilir?
İnsanların sigara içme nedenleri farklılık gösterebilir. Ancak sigara içmenin en büyük ve en temel nedeni özentidir. Daha doğrusu sigaraya başlama nedeni genellikle özenti yüzündendir. Sigaraya başlama yaşı özellikle ülkemizde çok düşük yaşlara inmiştir. Küçük yaşta sigaraya başlayanlar da genellikle özenerek sigaraya başlar. Ya arkadaş çevresindekilerin içmesinden, ya ailesinden birisinin içmesinden yada sevdiği ünlülerden birisinin televizyonda sigara içmesinden etkilenerek sigaraya başlar.


Sigaraya başladıktan sonra zamanla nikotin vücudu esir almaya başlar ve kendisine bağımlı hale getirir. Artık vücut için nikotin bir ihtiyaç olarak algılanır. Sigara bağımlıları da bu yüzden sigarayı bırakamazlar. Çünkü sigara içmediği zaman vücudu nikotin istemektedir. Sigara içen kişi de bu isteğe karşı koyamadığı ve güçlü iradeye sahip olmadığı için sigarayı içer.
7.jpg

Sigara nasıl bırakılır?Sigarayı bir insanın bırakabilmesi için en temel ve ilk şart sigarayı bırakmaya karar vermesidir. Sigarayı bırakmaya karar vermeyen ve sigarayı kafasından bitirmeyen bir insan ne yaparsa yapsın sigarayı bırakamaz.


Sigarayı bırakabiliyor muyum diye deniyorum diyenler yada bırakmaya çalışıyorum diyenler veyahut sigarayı azalttım yavaş yavaş bırakacağım diyenler sadece kendilerini kandırıyor. Bu şekilde hiç kimse sigarayı bırakamamıştır.


Sigarayı kafasında bitirmeden yani bir daha asla sigara içmeyeceğim diyerek ve kesin bir karar ile sigarayı bırakmayanlar, sigarayı bıraksalar dahi bir kaç ay yada bir kaç yıl sonra yine sigaraya başlıyor. Bu yüzden her şeyden önemlisi sigarayı bırakacağına kesin karar verip ve bu yönde iradeli bir durum ve kişilik sergilemesi gerekir.Bütün bunlar sigara içen için geçerli, ancak sigara içmeyip de sigara içen birine sigarayı bıraktırmak ise çok daha zordur. Sigara içen birisine sürekli sigara içme demek onu daha da inatlaştırır. Özellikle sigarayı bırakması için tartışmak işi daha da içinden çıkılmaz bir hale sürükler. Peki ne yapmalı?


Sigaraya içen birine sigarayı bıraktırmak ilk yapmanız gereken sigaranın ne kadar zararlı olduğunu ona anlatmaktır. Sigaranın ne kadar zararlı olduğunu özellikle bir doktordan dinlemesi onu sizin söylediğinizden çok çok daha fazla etkileyeceğini de unutmayın. Olası kanser riskleri hakkında bilgilendirilmeli ve olası bir kanser hastalığına yakalanması halinde yaşayacakları konusunda bilgi verilmedir. Bununla ilgili internette çok güzel videolar da bulabilirsiniz.


Yine aynı şekilde sigarayı bırakmaması halinde ve sigara nedeniyle hayatını kaybetmesi durumunda geride bırakacaklarının yaşayacağı üzüntü ve sıkıntılar hakkında bilgi verilmeli.
Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı 9 Öneri– İlk günlerde hayat temponuzu artırın. Zevk aldığınız işlerle uğraşın. Sigara içilmeyen yerlere gidin.

– Bol sıvı alın, ancak yanında sigara içmek isteyeceğiniz içeceklerden uzak durun.

– İhtiyaç duyuyorsanız elinizde anahtarlık, tesbih tutun.

– Sakız çiğneyin

– Yemeklerden sonra mutlaka dişlerinizi fırçalayın

– Canınız sigara istediğinde süt ve meyve suyu için

– Sigara içmeyenlerle birlikte olmaya çalışın

– Sigara içmek istediğinizde duş alın

– Bol egzersiz yapın, kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz
 
Geri
Üst