1. büşra.shid

  büşra.shid Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  940
  Beğenilen Mesajlar:
  170
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  on the clouds :)

  nesli tükenen 12 hayvan türü

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında büşra.shid tarafından paylaşıldı.

  nesli tükenen 12 hayvan nesli tükenen hayvanlar neler nesilleri neden tükeniyor hayvanların nesillerinin tükenmesi hakkında bilgiler bilinmeyenler Değişen yaşam koşulları küresel ısınma ve bilemediğimiz bir çok etken hayvanların yaşam alanlarındaki koşulları değiştirdiğinden populasyonlarda doğal bir üreme azalışı,rekabet,göç sonucu nesil tükenmesi gibi durumlar ortaya çıkıyor.Tabi bunları dışında kaçak avlanma,orman tahripleri gibi beşeri nedenler de bu içler acısı duruma bizlerin katkısı(!)

  Arakan Orman Kaplumbağası
  Arakan orman kaplumbağası, Myanmar'daki Arakan tepelerinde en ender rastlanılan türlerden biridir. Günümüzde yalnızca 10 ila 20 Arakan orman kaplumbağası yaşamaktadır. Nesillerinin tükenmesinin en büyük sebebi tıbbi değerlerinin olduğu düşüncesiyle insanlar tarafından avlanmaları ve kocakarı ilaçlarına katılmalarıdır.

  < Konu Resmi..>
  Pernambuco Cüce Baykuşu Pernambuco cüce baykuşu Brezilya'daki Pernambuco'da yaşamaktadır. Dünya üzerinde 50'den az kalmış olan kuşun neslinin tükenmesinin sebebi yaşama alanının tahrip olmuş olmasıdır.

  < Konu Resmi..>  Bodur Zeytuni Aynak
  Bodur zeytuni aynak, Sao Tome and Principe adalarında yaşamaktadır. Dünya üzerinde 50 adet kalmış olan kuşun neslinin tükenmesinin sebebi yaşama alanının tahrip olmuş olması ve insanlar tarafından avlanmasıdır.

  < Konu Resmi..>


  Körfez muturu (Kaliforniya Muturu)
  Körfez muturu, Kaliforniya Körfezi'nde yaşamaktadır. Gözlerinin ve ağzının çevresinde geniş siyah halkalar vardır. Bu canlıdan dünya üzerinde yalnızca 300 tane kalmıştır. Neslinin tükenmesinin sebebi klorlu böcek ilaçları, depresyon ve tatlısu akımının azalmış olmasıdır.

  < Konu Resmi..>


  İki Hörgüçlü Deve
  İki hörgüçlü deve, kuzeydoğu Asya'nın bozkırlarında yaşamaktadır. Bu büyük, geviş getiren canlının adından da anlaşılacağı gibi iki hörgücü vardır. İnsanlar tarafından yetiştirilen iki hörgüçlü develer olsa da, bu canlılardan yabani doğada yalnızca 100 ila 200 adet kalmıştır. Neslinin tükenmesinin sebebi evcilleştirme ve nüfusun düşmesidir.


  < Konu Resmi..>


  Güney Afrika Tavşanı
  Güney Afrika tavşanı, Güney Afrika'daki Karoo Çölü'nün birkaç yerinde yaşamaktadır. Geceleri avlanan bu hayvan türünün nesli tükenmek üzeredir. Bunun sebebi ise nüfusun azalmasıdır.

  < Konu Resmi..>  Brezilya Tarakdişi
  Brezilya, Paraguay ve Arjantin'de yaşayan Brezilya tarakdişinin uzun, sivri köşeli gagasında dişe benzeyen uçlar vardır. Dünya üzerinde yalnızca 250 tane kalan bu su kuşunun nesli tükenmek üzeredir. Neslinin tükenmesinin sebebi yaşama alanının tahrip olmuş olmasıdır.

  < Konu Resmi..>


  Mavi Boyunlu Ara Papağanı
  Mavi boyunlu ara papağanı Bolivya'da, özellikle merkezin kuzeyindeki küçük bir bölgede, yaşamaktadır. Genellikle savanlarda ve palmiye ağaçlı adalarda bulunurlar. Bu türün dünyadaki şu anki sayısı 250 ila 300'dür. Mavi boyunlu ara papağanının neslinin tükenmesinin sebepleri evcil hayvan ticareti için kaçırılmaları ve yaşama alanının tahrip edilerek yerine otlaklar yapılmasıdır.

  < Konu Resmi..>


  Sumatra Gergedanı
  Sumatra gergedanı, Sumatra'da yaşayan, dünyanın en küçük gergedan türüdür. Çin kocakarı ilacı yapmakta kullanılan çok değerli iki boynuzu bulunmaktadır. Günümüzde dünyada yalnızca 300 adet kalan bu gergedanların neslinin tükenmesinin en büyük sebebi boynuzları için kaçak olarak avlanmasıdır. Diğer bir sebep ise yaşama alanının yitimidir.

  < Konu Resmi..>


  Hirola
  Hirola, Kenya ve Somali'deki kurak, çimenlerle kaplı arazilerde yaşamaktadır. Gözlerinin altında büyük prepreoküler keseler olduğu için "dört gözlü antilop" olarak da bilinmektedir. Gündüzleri avlanan bu canlıdan dünya üzerinde 500 ila 1200 adet kalmıştır. Neslinin tükenmesinin sebepleri aşırı kuraklık ve sığırlarla rekabete girmesidir.

  < Konu Resmi..>


  Cüce Su Aygırı
  Cüce su aygırı Güney Afrika kökenli bir hayvandır. Genellikle ormanlarda ve bataklıklarda yaşar. Geceleri avlanan bu canlıdan dünya üzerinde 3,000'den az kalmıştır. Neslinin tükenmesinin sebepleri arasında yaşam alanı yitimi, kaçak avlanma ve doğal avcılar vardır.

  < Konu Resmi..>


  Dev Panda
  Çin asıllı olan dev panda sıra dağlarda ve alçak bölgelerde yaşamaktadır. Günümüzde doğada 2,000 ila 3,000 panda kaldığı bilinmektedir. Neslinin tükenmesinin sebepleri yaşam alanı yitimi ve çok düşük doğum oranı olmasıdır.

  < Konu Resmi..>


  Her canlı ekosistem içinde belli bir yer alır.Herhangi birisinin yokluğu enerji zincirini,besin piramidini bozar ve dolayısıyla ortaya dünyanın coğrafi biyolojik düzeni aleyhinde olaylar gerçekleşir.Dünyamıza karşı sorumluluklarımız olduğunun farkında olup içinde barındırdığı her türlü canlı cansız etmene karşı duyarlı olalım melekler..


   
 2. ^Gri Melek^

  ^Gri Melek^ Hamiş Melek Üye

  Kayıt:
  24 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.059
  Beğenilen Mesajlar:
  201
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  HiNDiSTaN :)
  Cuce baykus lara bayildim:)
   
 3. RefRa

  RefRa Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.436
  Beğenilen Mesajlar:
  369
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Bilinmezler Diyarı
 4. girlpaladin

  girlpaladin Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  11 Eylül 2008
  Mesajlar:
  29
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Bilgiler için çok teşekkürler
   
nesli tükenen 12 hayvan türü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nesli tükenen insanlar

  Nesli tükenen insanlar

  Sigara içmeyen şehirler arası otobüs şoförü *Siz istemeden fiş veren küçük esnaf.. *Arabasının üzerine bavullarını saran Almancılar *Bu kıyafet size yakışmadı diyen tezgahtar, *Emniyet kemeri takan taksi şöförü, *Trafikte küfür etmeyen araç şoförleri, *Kadınların dişilikten daha çok insan olduklarını düşünen erkekler , *Şarkıları, müzikleri ile sözlerini bağdaştırarak söyleyen şarkıcılar...
 2. Nesli Tükenen Hayvanlar

  Nesli Tükenen Hayvanlar

  boz ayı nesli nesli tükenen boz ayı tükenen maymunlar ters lalenin tükendimi Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Yeni bir araştırmaya göre, Meksika’nın volkan tavşanı ve Fiji’nin maymun suratlı yarasaları çok yakın zamanda yokolma tehlikesi ile karşı karşıya kalan yüzlerce türden birkaçı. Ancak mevcut yaşam alanları korumaya alınırsa onlar da kurtulabilecek. 52 üyeden oluşan Alliance for Zero...
 3. nesli tükenen insanlar............

  nesli tükenen insanlar............

  *Sigara içmeyen şehirler arası otobüs şoförü *Siz istemeden fiş veren küçük esnaf.. *Arabasının üzerine bavullarını saran Almancılar *Bu kıyafet size yakışmadı diyen tezgahtar, *Emniyet kemeri takan taksi şöförü, ...*Trafikte küfür etmeyen araç şoförleri, *Kadınların dişilikten daha çok insan olduklarını düşünen erkekler , *Şarkıları, müzikleri ile sözlerini bağdaştırarak söyleyen şarkıcılar...
 4. hayvanların nesli neden tükeniyor

  hayvanların nesli neden tükeniyor

  hayvanların nesli neden tükeniyor ? Selam arkadaşlar günümüzde kesmek için bile zor tavuk horoz buluyoruz kurbanlıklar deseniz ateş pahası acaba hayvanların nesli neden tükeniyor ?
 5. Nesli Tükenen Hayvanlar Hakkında Bilgiler

  Nesli Tükenen Hayvanlar Hakkında Bilgiler

  nesli tükenen hayvanlar, nesli tükenen hayvanlar hangileri, nesli tükenmiş hayvanlar Çok uzun zamanlar önce dünyamız da yaşamış olan fakat günümüz de canlı izine rastlamadığımız neslinin tükenmiş olduğu hayvanlar hakkın da bilgi sahibi olmak isteyenler için gereken bilgiler sizlerle birlikte... Nesli tükenen hayvanlar şunlardır: Dinazorlar: Yaklaşık 160 milyon yıl önce kara hayatında...

Sayfayı Paylaş