Obezite Nedeni Uyku Mu?

tuqqce

Daimi Üye
Üye
Obezite Nedeni Uyku Mu?
Gecede 6 saatten az ya da 9 saatten fazla uyuyanların obez olma olasılığının daha yüksek olduğu ortaya kondu.

ABD'de yapılan kapsamlı bir araştırmada da, gecede 6 saatten az ya da 9 saatten fazla uyuyanların aşırı şişman (obez) olma olasılığının daha yüksek olduğu ortaya kondu.

Düzensiz uyku ile büyük göbek arasındaki bağlantıya ilişkin bugüne kadarki en kapsamlı araştırmalardan biri olduğu belirtilen çalışmada, az uyuyanların daha fazla sigara içtiği, daha az fiziksel faaliyette bulunduğu ve daha fazla alkol tükettiği yönünde de bağlantı kuruldu.

Çalışma, ABD'de Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi'ne bağlı Ulusal Sağlık İstatistik Merkezi tarafından 2004'den 2006'ya kadar kapı kapı dolaşılarak 87 bin erişkinle yapılan araştırmayı kapsıyor.

Amerikan Uyku Akademisi sözcüsü, Clorado'da görev yapan doktor Ron Kramer, yeni araştırmanın, yeterli uyku uyumayanlarda obezite ve diğer sağlık sorunları bulunmasıyla ilgili diğer bir dizi çalışmalara ek katkılar sağlandığını belirterek, ''bütün verilerin, az ve çok uyumanın iyi olmadığını ortaya koyduğunu'' söyledi.

Bu tür araştırmalarda, sigara içmenin mi uykusuzluğa neden olduğu ya da az uykunun mu sigara içmeyi tetiklediği gibi neden sonuç ilişkisinin ortaya konamadığına işaret edildi.

Çalışmada, aşırı yemek yemeye, sigara içmeye, uykusuzluğa etkisi olabilen depresyon gibi diğer unsurlar da dikkate alınmadı.

EN FAZLA SİGARA İÇENLER AZ UYUYANLAR
Yeni araştırmada, günde 6 saatten az uyuyanların yüzde 31'i, 9 saat ve daha fazla uyuyanların da yüzde 26'sı sigara içtiklerini söyledi.

Sigara içme oranının ortalama yüzde 21 olduğu ABD'de araştırmaya katılanlardan günde 7-8 saat uyuyanların sigara içme oranı yüzde 18 çıktı.

Obezite ile uyku süresi arasındaki bağlantıda da benzer sonuçlar alındı. Günde 6 saatten az uyuyanların yüzde 33'ünün, 9 saat ve daha fazla uyuyanların da yüzde 26'sının aşırı şişman olduğu ortaya kondu. Yeterli uyku uyuyanlarda ise obezite oranı yüzde 22 çıktı.

Alkol kullanımı da en fazla, en az uyuyanlarda ortaya çıktı. Ancak günde 7-8 saat uyuyanlarla, 9 saat ve daha fazla uyuyanlarda alkol kullanım oranının benzer olduğu ortaya kondu.

Araştırmada ortaya konan bir diğer bağlantı da günde 9 saat ve daha fazla uyuyanların yaklaşık yarısının boş zamanlarında daha hareketsiz olduğu belirtildi. Fazla uyuyanların çoğunun egzersiz yapmalarını zorlaştıran ciddi sağlık sorunları bulunduğu kaydedildi.


 
Geri
Üst