1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Öğretimlerde Benzetimlerden Yararlanma

  Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  öğretimde benzetimlerden yararlanma sökmeli şal örnekleri Benzetim, gerçek hayattan alınmış bir durumun öğrenilmesi gereken önemli noktalarını taşıyan sembolik bir modeldir.

  Canlandırmadan farkı, öğrencilerin bağlı kalmak zorunda oldukları, onunla etkileşim içinde oldukları bir simulasyon modeli vardır. Bu modeller neler olabilir aşağıda açıklanacaktır.

  Örneğin iç organları sökülüp takılabilen bir insan modeli, ilk yardım uygulamaları için üretilmiş bir insan modeli, pilotlar için hazırlanmış bir uçak simulasyonu, sanal fen deneyleri
  birer simulasyon örneğidir.

  Örneklere dayanarak simulasyonun canlandırmalardan farkı nedir açıklayacak olursak; örneğin iç organları olan insan maketinde öğrenciden organları sökmesi ve tekrar takması istendiğinde öğrenci bir uygulama yapmak zorundadır ve bu uygulamada bağlı kalması gereken ve gerekmeyen durumlar vardır. Örneğin organlar gerçek bir insandaki kadar hassas değildir fakat doğru yere takılmazsa yerleşmeyecektir, çünkü bu benzetimde öğretilmek istenen organların hassaslığı değil yerleridir.

  Simulasyonların kullanılma sebepleri güvenlik önlemleri, maliyet, zaman kısıtlılığı, alan kısıtlılığı ve diğer kısıtlılıklar, bunun yanında bu kısıtlamalara rağmen yaparak ve yaşayarak öğrenme imkanı.

  Simulasyonların geliştirilme mantığı, kısıtlılıklarımız göz önünde bulundurularak ve bizi diğer masraf ve risklerden kurtaran sadece ölçmek istediğimiz konuda gerçeklik sağlayan bir ortam yaratılmasıdır, buna da sanal gerçeklik ortamı denilmektedir.

  Bu mantık sadece eğitimde değil endüstride de kullanılmaktadır. Örnek verilecek olursa uçakların ayrodinamik yapısının test edilmesi için uçağı havalandırmak yerine uçağın hava tüneline sokularak incelenmesi de bir simulasyondur.

  Risk faktörünü azaltmaları da simulasyonların önemli bir özelliğidir. Örneğin tıp öğrencileri direk gerçek bir operasyona sokulmayıp kadavralar üzerinde çalışmaktadır. Pilotların da gerçek uçuşlardan önce bir simulasyon cihazı kullanmaları hem kaza riskini hem de uçuş masraflarını azaltmaktadır.

  Ders içerisinde simulasyonların kullanılması öğrencileri pasif bir şekilde dersi dinlemekten kurtarmakta, aktif olarak uygulamaya katılmalarını sağlamakta, gerçeğe daha yakın bir durumla karşılaşmalarını sağlayıp problemlerle nasıl mücadele edeceklerini, nasıl işbirliği yapacaklarını, hangi adımları takip edeceklerini öğretmekte ve daha kalıcı izli bir öğrenme sağlamaktadır.

  alıntı


   
Öğretimlerde Benzetimlerden Yararlanma konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yardımcı Kaynaklardan Yararlanma

  Yardımcı Kaynaklardan Yararlanma

  Aslında eğitim bir taraftan insanların konuştukları dili çözümleyerek fikir ve duyguları anlama, bir taraftan çeşitli tabiat olaylarının arkasındaki yasal bağlantıları keşfetme ve bunlardan insanlığın geleceği noktasında yararlanma, insanların kullandıkları teknolojik araç-gereçleri bilme ve etkin olarak kullanma, sosyal hayatta genel geçerli olan birçok kuralları bilme ve uyma, formül, şekil,...
 2. Cenaze yardımından yararlanma şartları nelerdir

  Cenaze yardımından yararlanma şartları nelerdir

  ssk cenaze yardımı Cenaze yardımından yararlanma şartları nelerdir ve yardım miktarı nasıl belirlenecektir ? İş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri, vazife malullüğü ya da yaşlılık aylığı almakta iken ölen sigortalıların hak sahiplerine hiçbir koşul aranmadan cenaze yardımı ödenecektir. Hali hazırda SSK ve Bağ-kurda 247,43 YTL olan cenaze ödeneği miktarını...
 3. Sağlık hizmetlerinden yararlanmam için şartlar nelerdir?

  Sağlık hizmetlerinden yararlanmam için şartlar nelerdir?

  sağlık hizmetlerinden yararlanmam için şartlar nelerdir Sağlık hizmetlerinden yararlanmam için şartlar nelerdir? Mevcut uygulamada sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için SSK sigortalılarının kendisine 90 gün, bakmakla yükümlü oldukları kişilere 120 gün, Bağ-Kur sigortalıları için 240 gün hastalık sigortasından prim ödeme şartı, yeni düzenleme ile 30 güne indirilmiştir.
 4. Ssk dan yararlanma süreleri

  Ssk dan yararlanma süreleri

  ssk dan yararlanma işten ayrıldıktan sonra ssk dan yararlanma süresi hastaneden işten ayrıldıktan sonra süresi 2010 Sigortalılık süreniz sona erdi ise bu konuda yapılan düzenleme şöyle arkadaşlarım. Eskiden 3 ay gidebiliyordunuz hastanelere, Yani 3 ay boyunca hastanelerden yararlanabiliyordunuz ssk nız bitse bile. Bu artık değişti arkadaşlarım. Yeni kanuna göre, ssk lı çalıştığınız işten...
 5. Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları

  Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları

  genel sağlık sigortası genel sağlık sigortası şartları genel sağlık sigortasından kimler yararlanabilir Son günlerde sürekli gündemde olan ve daha önce Ocak ayına kadar alınacağı söylenen başvuruların Şubat ayında da devam edeceği açıklanan Genel sağlık Sigortası hakkında sorular sorulmaya devam ediyor melekler :) Biz de sizleri bilgilendirmek adına Genel Sağlık Sigortası şartlarını...

Sayfayı Paylaş