Öksürüğe kesin çözüm burda

Uzman SühaN

Administrator
Öksürüğe kesin çözüm burda
Gıcık haline gelen öksürüğü geçirmek için bu doğal karışımlardan faydalanabilirsiniz…
Karabiber çayı: Karabiber, dolaşımı ve balgam akışını hareketlendirir. Bal, katıldığında ise öksürüğü tamamen yatıştırır. Bu karışım doğal bir antibiyotik niteliği taşır. Bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber, 2 yemek kaşığı bal ile bir fincanda karıştırılır. Üzerine kaynar su dökülür. 15 dakika kadar demlendikten sonra süzülür ve içmeye hazır hale gelir. Balgamlı halde gelen öksürüğü geçirmek için karabiber çayını deneyebilirsiniz.Sigara kullanımı, kirli hava gibi nedenlerle artan öksürüğün tedavisinde bitkisel çayların yeri büyüktür. Ayrıca sinüzit, faranjit, bronşit gibi rahatsızlıklarda da destek tedavi olarak bitkisel yöntemler uygulanabilir.

4.JpegÖKSÜRÜK NEDEN OLUR?Öksürük bir anlamda vücudun reflex olarak vermiş olduğu tepkidir. Nefes yollumuzun ve boğazımızın açık ve temiz kalabilmesi için zaman zaman öksürük devreye girer. Bu anlamda öksürüğün vücudumuz için önemli bir görevi vardır. Bu görev ise şöyledir, vücudumuzun vermiş olduğu ani refleks sayesinde mikroplar, duman, tahriş edici yabancı maddeler, mukus veya diğer sıvılar nefes yollarına veya akciğere kadar ilerleyemez. Nefes yollarındaki sinir uçları uyarılması sonucunda öksürük ortaya çıkar. Havanın ani ve güçlü bir şekilde dışarı salınmasıyla nefes yollarından yabancı maddeler arındırılmış olur. Kısaca öksürüğün aslında vücuda oldukça fazla faydası vardır diyebiliriz ancak öksürük fazlalaştığında bu kez de biliriz ki sağlığımızla ilgili yolunda gitmeyen bir şeyler vardır.
Kekik – bal: Üst solunum yolları enfeksiyonlarına, bronşit gibi hastalıklara çok iyi gelir. Bu hastalıklar öksürük yapan hastalıklar olduğu için bu öksürüğü geçirmek için kekik kullanılır. Kekik yaprağı, ispatlanmış bir öksürük ilacıdır. İçine bal katılmış kekik çayı daha faydalı olacaktır.


Limon – karabiber – tuz: Bir limonu dörde bölün. Böldüğünüz parçalardan birinin üzerine karabiber ve tuz atın. İyileşmenin hızlanması için limonu yiyin. C vitamini ile bağışıklığınız güçlenirken, nefes alışınız da rahatlar. Öksürük için ideal bir yiyecektir.


Öksürük Tedavisinde Limon Desteği


Limon, öksürük tedavisinde önemli bir yere sahiptir.


İki çay kaşığı limon kabuğu rendesi, bir çay kaşığı adaçayı ve yarım çay kaşığı kekiği karıştın.
15 dakika boyunca kaynar suda bekletin.
Karışım ılınınca yarım limon suyu ve bir kaşık bal katarak için.
Günde iki-üç kez içtikten sonra farkı göreceksiniz.
Zencefil, anason ve çuha çiçeği çayı da balgam söktürücü olarak öksürük tedavisinde kullanılabilir.


Bronşit İçin Destek Tedavi

Bronşit tedavisindeki en etkili bitkilerden biri ısırgandır. Isırgan otunun yapraklarını ve köklerini bir fincan suyla kaynatıp yumuşatın. Yaptığınız bu bitki çayını ılık olarak için. Kısa zamanda etkisini göreceksiniz. Hatmi çiçeği ve okaliptüs çayı da bronşit hastalarına önerilen bitkilerdir.


Ilık süt – bal: Bal katarak içeceğiniz ılık süt, öksürüğünüzü alır ve boğazınızı tamamen rahatlatır. Boğazınızdaki gıcığı ve öksürüğün gelmesini engeller.


Badem – portakal suyu: Bademleri rondo yardımıyla parçalayın. Birkaç çay kaşığı parçalanmış bademi, bir fincan portakal suyu ile karıştırın. Öksürüğünüze çok iyi gelecek bir karışımdır. Not: Öksürme sebebiniz; astım, allerji gibi hastalıklar da olabilir. Her ihtimale karşı, uzman bir doktora başvurunuz.
 
Üst