Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  omuz ağrıları yaşayan hastalara uygulanan egzersizler

  Konu, 'Fizik Tedavi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  omuz ve kol ağrısı kol omuz ağrısı nasıl dik durulur ve agrilari Omuz ağrılı hastalarda , ağrının lokal bozukluktanmı, sistemik bir hastalıktanmı yoksa başka yerden mi yansıdığını teşhis etmek gereklidir.Özellikle hastanın mesleğine, kronik hastalıklarına ve genel ruhsal durumuna dikkat edilmelidir.

  Omuz ağrılı hastalarda , ağrının lokal bozukluktanmı, sistemik bir hastalıktanmı yoksa başka yerden mi yansıdığını teşhis etmek gereklidir.

  Özellikle hastanın mesleğine, kronik hastalıklarına ve genel ruhsal durumuna dikkat edilmelidir. Omuzu tekrarlayan mesleki streslere maruz kalan boyacı, marangoz ve kaynakçılarda, kan dolaşımında bozukluk olan alkolik ve diyabetiklerde sık rastlanır.

  √ Ağrı yapan nedenler :
  1-Tendinitler
  2-Bursitler
  3-Adesiv kapsülit
  4-Fibrozit sendromu
  5-Dejeneratif artrit
  6-Travmatik(kırıklar) ve atletik zedelenmeler
  7-Pleksus brakiyalis(sinir) yaralanmaları
  8-Enfeksiyonlar
  9-Tümörler
  10-Boyun fıtıkları
  11-Romatizmal hastalıklar(Ankilozan spondilit, Romatoid artrit)
  12-Gut, diyabet(şeker hastalığı), hiperparatiroidizm
  13-İç organ hastalıkları(kalp hastalıkları, safra kesesi hastalıkları)
  14-Hastalık veya kalp ameliyatları sonrası kolun uzun süre hareketsiz kalması
  15-Periartritik kişilik(Gergin , sıkıntılı ve hafif bir ağrıyı tolere edemeyecek kadar ağrı eşikleri düşük kişiler)

  √ Klinik özellikler
  • Travma kroner arter hastalığı, kronik akciğer hastalığı, akciğer tümörleri, diyabetes mellitus (şeker hastalığı), servikal spinal bozukluklar(boyun hastalıkları) , uzun süre omuzun inmobilizasyonu (hareketsiz kalması) ve periatritik kişilik (gergin, sıkıntılı ve hafif bir ağrıyı tolere edemeyecek kadar ağrı eşikleri düşük kişiler).

  • Hasta ağrı nedeniyle uyuyamaz, omuz hareketleri her yöne, özellikle yana açılma kısıtlı ve ağrılıdır.Omuz hareketsiz, sabit bir şekilde tutulursa ağrı kesilir.

  √ Değerlendirme
  1- Ateş ve kilo kaybı varsa; ağrı istirahatde artıyorsa Dahiliye uzmanına müracaat ediniz
  2- Omuz hareketleri kısıtlıysa Fizik Tedavi Uzmanına müracaat ediniz

  √ Tedavi :
  ♥ Ağrılı dönem :
  1-Omuz bir askıyla ıstırahata alınmalıdır. Kol vücuda yapışık, el ve ön kol biraz yüksekte tutulmalıdır.
  2-Yaklaşık 48 saat omuza buz uygulaması yapılmalıdır. (devamlı veya 3 saat arayla 20 dakika buz uygulaması)
  3-Paracetamol veya antienflamatuar grubu ilaçlar kullanılabilinir.
  4-Pasif hareket açıklığı egzersizleri yapılmalıdır.

  • Sağlam kol masa veya benzeri bir yere desteklenir, ağrılı kolla önden-yandan ve dairesel hareketler yapılır. Ortalama 4-5 dakika ve günde 3-4 defa uygulanır.

  ♥ Az ağrılı dönem
  1-Islak sıcak havlu uygulaması(3 saat arayla 20 dakika uygulanacak)
  2-EGZERSİZLER
  3-Eğitim. Ağrıyı meydana çıkaracak hareketlerden kaçınılmalıdır

  ♥ OMUZ HAREKETİNİ ARTIRICI EGZERSİZLER
  • Ayakta dik durun ve elinize uzunca bir sopa alın.Dirsekleri gergin tutarak ellerinizi yavaşca yukarıya kaldırın ve indirin.
  • Aynı hareketi sopayı kalça arkasında tutarak geriye doğru tekrarleyın. Her iki harekettede dirseklerin düz tutulmasına dikkat edin.
  • Vücut duvara yan bakacak şekilde ayakta durulur. Parmak uçları duvara temas ettirilir, çıkabildiği en yüksek yere kadar parmaklar hareket ettirilerek, kol en yüksek seviyeye çıkarılır.
  • Yüz duvara bakacak şekilde ayakta durulur. Parmak uçları duvara temas ettirilir, çıkabildiği en yüksek yere kadar parmaklar hareket ettirilerek, kol en yüksek seviyeye çıkarılır.

  ♥ OMUZ GÜÇLENDİRME EGZERSİZLERİ
  • Kol gövdeye bitişik, dirsek dik açıda durarak, sağlam el ile el bileği tutulur, hasta kol dirsekten dışarıya ve içeriye doğru itilir.
  • Duvara yan durulur: Kol gövdeye bitişik dirsek dik açıda kol duvara doğru itilir.
  • Kol gövdeye bitişik dirsek dik açıda kol düz olarak geriye doğru itilmeye çalışılır (Omuz hareket ettirilmeden dirsekle duvar itilir.)
  • Duvara doğru dönülür.Kol gövdeye bitişik dirsek dik açıda yumrukla duvar itilir.

  ♥ GERME EGZERSİZLERİ
  • Kollarınız öne doğru uzanmış kısıtlı şekilde yüzüstü yatın ve omuzunuza doğru hafifce dönerek ağırlık verin.
  • Diz üstü çömelinir, kollar öne doğru düz olarak uzatılır, gövde yere yaklaştırılarak kolun üst iç kısmının gerildiğini hissedilir. Bu şekilde 10 sayana kadar durulur.
  • Bir sandalyenin arkasına tutulur, bacaklar, düz bir şekilde gövdeden öne doğru eğilinir, kollar düz tutulur, kolun iç yüzünde gerginlik hissedilir, bu şekilde 10 sayana kadar durulur.
  • Ayakta eller birbirine kenetlenir, gövde sabit dururken öne doğru uzanılarak sırtın gerildiği hissedilir, bu şekilde 10 sayana kadar durulur.
  • Ayakta kollar düz olarak arkada birleştirilir, kollar geriye doğru uzatılarak gerilir,bu şekilde 10 sayana kadar durulur.
  • Bir duvar köşesinde, bacaklar hafif ayrık dik durulur.Kollar dik olacak şekilde iki duvara dayanılır, ayaklar yerinden kıpırdamadan öne doğru gidilir,bu şekilde 10 sayana kadar durulur.

  ♥ AKTİF OMUZ HAREKETLERİ
  • Sırtüstü yatılır, Kol dirsek ve omuz 90 derecelik açıyla harekete başlanır. Sağlam elle hasta el bileği kavranır, el bileğinden yukarı kaldırılır.
  • Sırtüstü yatılır.Eller baş üzerinde birleştirilir. Yukarı doğru kaldırılarak ense arkasına geçilir. Dirsekler yere yapıştırılır

   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: omuz ağrıları yaşayan hastalara uygulanan egzersizler
  bilgi ve paylaşım için saol adminim emeğine sağlık
   
omuz ağrıları yaşayan hastalara uygulanan egzersizler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalp hastaları spor yerine egzersiz yapmalı

  Kalp hastaları spor yerine egzersiz yapmalı

  Kalp rahatsızlığı olan her yaştan insanın spor yapması sakıncalı ancak her insan egzersiz yapabilir. Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'ndan Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, kalp rahatsızlığı olanların kesinlikle spor yapmaması gerektiğini söyledi ve ekledi: "Sporun içinde yenme, yenilme ve rekabet kavramları vardır. Bu da kişinin kalbine aşırı yüklenmesine ve kalbin zayıf...
 2. Omuz ve boyun egzersızlerı

  Omuz ve boyun egzersızlerı

  omuz kireçlenmesi omuzda kireçlenme omuz kireclenmesi tedavisi kireçlenmesi belirtileri kireçlenmesine ne iyi gelir Basinizi elinizle sola dogru yatirin. Sol elinizi kafanizin sag tarafindan tutarak sola dogru cekin. Boyun ve omuz kaslarinizin gerildigini hissedeceksiniz. Bu hareketi 5 saniye yapmaniz yeterli olacaktir. 1) Eger bu egzersiz sirasinda biri sag omzunuza baski uygularsa bu...
 3. Omuz ve sırt ağrıları

  Omuz ve sırt ağrıları

  omuz ve sırt, ağrıları , neden oluşur, tedavisi nasıldır, hakkında genel bilgi buradan bulabilirsiniz Bu ağrılar için risk gruplarını; ofis çalışanları, temizlikçiler ve badana ustaları oluşturuyor.. Bayındır Hastanesi Kavaklıdere fizik tedavi ve rehabilitasyon bölüm başkanı Prof. Dr. M. Nafiz Akman, omuz ve sırt ağrılarını ve tedavi yöntemlerini anlattı: “Omuz, günlük yaşamda çok sık...
 4. omuz ağrılarının nedenleri

  omuz ağrılarının nedenleri

  Resim: Omuz Ağrısı nedenleri Uzmanlar, bel, boyun ve diz ağrılarından sonra vücutta en sık rastlanan ve orta yaştaki her beş kişiden birinde görülen omuz ağrılarından kurtulmanın ilk şartının, omzu hareket ettirmek olduğunu söylüyor. Omuz ağrısı sorunu yaşayanlarda ameliyatsız tedavi seçenekleri tükendiğinde omuz için cerrahi girişimler gündeme geliyor. Anadolu Sağlık...
 5. Ortopedik Hastalıklar Omuz Ağrıları

  Ortopedik Hastalıklar Omuz Ağrıları

  omuz ağrısı nedenleri,omuz ağrısı sebepleri,omuz ağrısı neden olur,omuz ağrısı egzersizleri,omuz ağrısı tedavisi,omuz ağrısı hakkında bilgiler Omuz ağrılı hastalarda , ağrının lokal bozukluktanmı, sistemik bir hastalıktanmı yoksa başka yerden mi yansıdığını teşhis etmek gereklidir.Özellikle hastanın mesleğine, kronik hastalıklarına ve genel ruhsal durumuna dikkat edilmelidir.Omuzu...

Sayfayı Paylaş