Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Omuz ağrısı tedavisi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  omuz ağrıları omuz ağrısına ne iyi gelir omuz ağrısı, tedavisi, neden olur, nedenleri, ne iyi gelir, nasıl geçer, sebepleri, egzersizleri  Zaman zaman karşı karşıya geldiğimiz sağlık sorunlarından biridir omuz ağrısı... Peki bu ağrının sebepleri ve tedavisi nelerdir; buyrun öğrenelim Melek'lerim.


  [​IMG]

  Omuz ağrılı hastalarda , ağrının lokal bozukluktanmı, sistemik bir hastalıktanmı yoksa başka yerden mi yansıdığını teşhis etmek gereklidir.Özellikle hastanın mesleğine, kronik hastalıklarına ve genel ruhsal durumuna dikkat edilmelidir.

  Omuz ağrılı hastalarda , ağrının lokal bozukluktanmı, sistemik bir hastalıktanmı yoksa başka yerden mi yansıdığını teşhis etmek gereklidir. Özellikle hastanın mesleğine, kronik hastalıklarına ve genel ruhsal durumuna dikkat edilmelidir. Omuzu tekrarlayan mesleki streslere maruz kalan boyacı, marangoz ve kaynakçılarda, kan dolaşımında bozukluk olan alkolik ve diyabetiklerde sık rastlanır.

  √ Ağrı yapan nedenler :
  1-Tendinitler
  2-Bursitler
  3-Adesiv kapsülit
  4-Fibrozit sendromu
  5-Dejeneratif artrit
  6-Travmatik(kırıklar) ve atletik zedelenmeler
  7-Pleksus brakiyalis(sinir) yaralanmaları
  8-Enfeksiyonlar
  9-Tümörler
  10-Boyun fıtıkları
  11-Romatizmal hastalıklar(Ankilozan spondilit, Romatoid artrit)
  12-Gut, diyabet(şeker hastalığı), hiperparatiroidizm
  13-İç organ hastalıkları(kalp hastalıkları, safra kesesi hastalıkları)
  14-Hastalık veya kalp ameliyatları sonrası kolun uzun süre hareketsiz kalması
  15-Periartritik kişilik(Gergin , sıkıntılı ve hafif bir ağrıyı tolere edemeyecek kadar ağrı eşikleri düşük kişiler)

  √ Klinik özellikler
  • Travma kroner arter hastalığı, kronik akciğer hastalığı, akciğer tümörleri, diyabetes mellitus (şeker hastalığı), servikal spinal bozukluklar(boyun hastalıkları) , uzun süre omuzun inmobilizasyonu (hareketsiz kalması) ve periatritik kişilik (gergin, sıkıntılı ve hafif bir ağrıyı tolere edemeyecek kadar ağrı eşikleri düşük kişiler).

  • Hasta ağrı nedeniyle uyuyamaz, omuz hareketleri her yöne, özellikle yana açılma kısıtlı ve ağrılıdır.Omuz hareketsiz, sabit bir şekilde tutulursa ağrı kesilir.

  √ Değerlendirme
  1- Ateş ve kilo kaybı varsa; ağrı istirahatde artıyorsa Dahiliye uzmanına müracaat ediniz
  2- Omuz hareketleri kısıtlıysa Fizik Tedavi Uzmanına müracaat ediniz

  √ Tedavi :
  ♥ Ağrılı dönem :
  1-Omuz bir askıyla ıstırahata alınmalıdır. Kol vücuda yapışık, el ve ön kol biraz yüksekte tutulmalıdır.
  2-Yaklaşık 48 saat omuza buz uygulaması yapılmalıdır. (devamlı veya 3 saat arayla 20 dakika buz uygulaması)
  3-Paracetamol veya antienflamatuar grubu ilaçlar kullanılabilinir.
  4-Pasif hareket açıklığı egzersizleri yapılmalıdır.

  • Sağlam kol masa veya benzeri bir yere desteklenir, ağrılı kolla önden-yandan ve dairesel hareketler yapılır. Ortalama 4-5 dakika ve günde 3-4 defa uygulanır.

  ♥ Az ağrılı dönem
  1-Islak sıcak havlu uygulaması(3 saat arayla 20 dakika uygulanacak)
  2-EGZERSİZLER
  3-Eğitim. Ağrıyı meydana çıkaracak hareketlerden kaçınılmalıdır

  ♥ OMUZ HAREKETİNİ ARTIRICI EGZERSİZLER
  • Ayakta dik durun ve elinize uzunca bir sopa alın.Dirsekleri gergin tutarak ellerinizi yavaşca yukarıya kaldırın ve indirin.
  • Aynı hareketi sopayı kalça arkasında tutarak geriye doğru tekrarleyın. Her iki harekettede dirseklerin düz tutulmasına dikkat edin.
  • Vücut duvara yan bakacak şekilde ayakta durulur. Parmak uçları duvara temas ettirilir, çıkabildiği en yüksek yere kadar parmaklar hareket ettirilerek, kol en yüksek seviyeye çıkarılır.
  • Yüz duvara bakacak şekilde ayakta durulur. Parmak uçları duvara temas ettirilir, çıkabildiği en yüksek yere kadar parmaklar hareket ettirilerek, kol en yüksek seviyeye çıkarılır.

  ♥ OMUZ GÜÇLENDİRME EGZERSİZLERİ
  • Kol gövdeye bitişik, dirsek dik açıda durarak, sağlam el ile el bileği tutulur, hasta kol dirsekten dışarıya ve içeriye doğru itilir.
  • Duvara yan durulur: Kol gövdeye bitişik dirsek dik açıda kol duvara doğru itilir.
  • Kol gövdeye bitişik dirsek dik açıda kol düz olarak geriye doğru itilmeye çalışılır (Omuz hareket ettirilmeden dirsekle duvar itilir.)
  • Duvara doğru dönülür.Kol gövdeye bitişik dirsek dik açıda yumrukla duvar itilir.

  ♥ GERME EGZERSİZLERİ
  • Kollarınız öne doğru uzanmış kısıtlı şekilde yüzüstü yatın ve omuzunuza doğru hafifce dönerek ağırlık verin.
  • Diz üstü çömelinir, kollar öne doğru düz olarak uzatılır, gövde yere yaklaştırılarak kolun üst iç kısmının gerildiğini hissedilir. Bu şekilde 10 sayana kadar durulur.
  • Bir sandalyenin arkasına tutulur, bacaklar, düz bir şekilde gövdeden öne doğru eğilinir, kollar düz tutulur, kolun iç yüzünde gerginlik hissedilir, bu şekilde 10 sayana kadar durulur.
  • Ayakta eller birbirine kenetlenir, gövde sabit dururken öne doğru uzanılarak sırtın gerildiği hissedilir, bu şekilde 10 sayana kadar durulur.
  • Ayakta kollar düz olarak arkada birleştirilir, kollar geriye doğru uzatılarak gerilir,bu şekilde 10 sayana kadar durulur.
  • Bir duvar köşesinde, bacaklar hafif ayrık dik durulur.Kollar dik olacak şekilde iki duvara dayanılır, ayaklar yerinden kıpırdamadan öne doğru gidilir,bu şekilde 10 sayana kadar durulur.

  ♥ AKTİF OMUZ HAREKETLERİ
  • Sırtüstü yatılır, Kol dirsek ve omuz 90 derecelik açıyla harekete başlanır. Sağlam elle hasta el bileği kavranır, el bileğinden yukarı kaldırılır.
  • Sırtüstü yatılır.Eller baş üzerinde birleştirilir. Yukarı doğru kaldırılarak ense arkasına geçilir. Dirsekler yere yapıştırılır


   
Omuz ağrısı tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Diş Ağrısı Tedavisi

  Diş Ağrısı Tedavisi

  gebelikte diş ağrısı tedavisi diş arısı hamilelikte ağrısı nasıl geçer dis arisi gebelikte nasıl geçer Diş Ağrısı Tedavisi Diş ağrısı; dişin çürümesi, minesinin aşınması, dişetlerinin iltihaplanması veya bunlara benzer nedenlerden kaynaklanır. Diş ağrısı , neredeyse her insanın hayatının bir veya birden fazla döneminde şikayet ettiği bir rahatsızlıktır. Genel kanı, diş ağrılarının basit...
 2. Omuz

  Omuz

  Dosta, ortağa, hizmetçiye, rızka ve hayra; kişinin kendi yerine geçen, onun adına iş gören kimseye; uzak bir mesafeye yolculuk yapmaya, Omuz kişinin vakarına, temkinli ve tedbirli oluşuna ve iş ve dünyalığındaki güzelliğe, Omuz, insanın yüklendiği sorumlluluklara; Omuzda görülen her türlü iyi hal, yukarıda zikderilen şeylerdeki iyi duruma, aksi ise, bunlarda vaki olan olumsuzluklara; Bir...
 3. Baş Ağrısı Nasıl Geçer - Baş Ağrısı Tedavisi

  Baş Ağrısı Nasıl Geçer - Baş Ağrısı Tedavisi

  baş ağrısı nasıl geçer gebelikte baş ağrısı nasıl geçer hamilelikte gebelikte tedavisi hamilelikte nedenleri Baş Ağrısı Nasıl Geçer - Baş Ağrısı Tedavisi Ağrısından Nasıl Kurtulunur: İlaçlar ve Baş Ağrısının Üstesinden Gelme :Burada baş ağrısı tedavisinde kullanılan farklı ilaç türleri hakkında bilgi bulabilir, baş ağrısı teşhisi ve tedavisinde kaydedilen son gelişmeler sayesinde ağrısız...
 4. Evde boğaz ağrısı tedavisi

  Evde boğaz ağrısı tedavisi

  boğaz ağrısına ne iyi gelir,boğaz ağrısı nasıl geçer,boğaz ağrısı için bitkisel kürler,boğaz ağrısı tedavisi,boğaz ağrısına iyi gelen çaylar hakkında bilgiler Herhangi bir ilaç kullanmadan önce evde doğal yöntemlerle de boğaz ağrısından kurtulabilirsiniz. Dr. Mehmet Öz, boğaz ağrısını dindirecek 4 yöntemi sıralıyor... Adaçayı ve ekinezya karışımı Avrupa'da uzun yıllardır kullanılan...
 5. Omuz manşet kaslarının iltihabı

  Omuz manşet kaslarının iltihabı

  Tendonlar kasların iskelet sisteminde yarattığı gücü aktarırlar. Bu yüzden kas kasılması için önemli aracılardır. Ancak bu ilişki onları olumsuz biçimde etkiler; çünkü bir kas her kasıldığında tendona gerginlik bindirir. Tendon iltihabının en yaygın; ancak kesinlikle tek olmayan sebebi ise aşırı kullanımdır örneğin; aynı hareketleri çok sık tekrar etmek çalıştırılan yapılar için tahrip edici...

Sayfayı Paylaş