1. ahueda

  ahueda Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2011
  Mesajlar:
  328
  Beğenilen Mesajlar:
  74
  Ödül Puanları:
  28

  Önce kime dua etmelidir?

  Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında ahueda tarafından paylaşıldı.


  Salâvat-ı Şerîfe ile başlanacak duâda, hususî olarak kendi nefsine, ana-babasına, akrabâ-i teallûkatına; umumî olarak da İslâm’a hizmet etmiş din büyüklerine, mâneviyat erlerine, ümmet-i Muhammed’e duâ etmelidir. Şüphesiz ki Peygamberimiz ve ashâb bütün duâlarda en başta gelmektedir.
  Kur’ân-ı Kerîm’de İbrahim Aleyhisselâm’ın duâsı örnek duâ olarak zikredilmektedir. İbrahim Aleyhisselâm:
  – Ey Rabbimiz, beni, anamı, babamı, bütün mü’minleri hesap gününde mağfiret eyle... diye yalvarmıştır. Demek biz de böyle sıralama ile duâ etmeliyiz.
  Duâda sadece kendi nefsini, yahut mü’minlerin içinde belirli bir zümreyi esas alıp diğer mü’minleri, müslümanları duâ dışına itmek sünnete uygun duâ tarzı değildir. Nitekim köylünün biri ellerini açmış:
  – Yâ Rab, bana ve Hz. Muhammed’e merhamet eyle. Bizimle beraber başka kimseye merhamet eyleme! diye duâ ediyordu. Bunu duyan Resûlüllah Efendimiz memnun olmayarak şöyle buyurdu:
  – Allah’ın geniş rahmetine çok dar bir hudut çizdin!
  Halbuki Hazret-i Resûlüllah, duâlarında “ümmetî, ümmetî!” demiş, bütün Müslümanları esas alan bir koruyuculuk ve kurtarıcılık genişliğinde duâ etmiştir. Hadîs kitaplarından Deylemî’de, Ebû Hüreyre’den rivâyet edilen şu hadîs pek mânidardır.

  “Resûlüllah Hazretleri çoğu zaman şöyle duâ ederdi: Allahümme’rham ümmete Muhammedin rahmeten âmmeten.
  “Allah’ım, ümmet-i Muhammed’e herşeyi kuşatan merhametle merhamet et.”
  Duâ, bir dağın başından yuvarlanıp inen kar topuna benzer. Ne kadar çok insanın afvına dokunursa, o kadar fazla sevaba bürünür, kuvvet bulur. Demek ki mü’min kardeşleri duâdan unutmamak gerektir.
  Bir mü’minin diğer mü’mine duâsında yer vermesi, o mü’mine iyilik etmesi demektir. Rabbimiz ise, bir iyilik edene on sevap vereceğini bildirmektedir. Öyle ise bütün mü’minlere duâ eden kimse, bütün mü’minlere iyilik etmiş olmakta; dolayısıyla milyonlarca iyilik sevabı almaktadır.
  Allah’ın rahmet hazinesi kullarınki gibi tükenecek cinsten değildir. Milyonları da, milyarları da tatmin eder, kimse eli boş dönmez. Yeter ki, gereken ihlâs gösterilsin, duâda hatırlanılsın.
  Bir gün İbrahim Edhem Hazretleri Kâbe’de duâ ederken:
  – Yâ Rab, beni afvet, demekle yetinmişti. O sırada kulağına ilâhî bir ses geldi.
  – Ey İbrahim, bu ne cimrilik böyle. Sadece kendi nefsinin afvını istiyor, mü’min kardeşlerini hiç düşünmüyorsun?...
  Büyük Velî utandı ve duâsını ümmet-i Muhammed’e teşmil etti.
   
  elvin berfin bunu beğendi.
Önce kime dua etmelidir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Günahsız Dille Dua Etmeli

  Günahsız Dille Dua Etmeli

  Din kardeşine duâ edip ondan duâ almak fevkalâde makbûl bir kazançtır, makbûl duâların da birincisidir. Zira insanın duâ eden kendi dili, kendisi hakkında günahkârdır. Ama duâ ettiği din kardeşi hakkında günahkâr değildir, masumdur. Binaenaleyh, biri başkasına duâ ederse ona günahsız bir dille duâ etmiş olmakta, günahsız dilin duâsını da Rabbimiz kabûl buyurmaktadır. Nitekim Resûlüllah...
 2. Yatmadan önce dua etmek

  Yatmadan önce dua etmek

  Yatmadan önce dua etmek Kızlar sizde yatmadan önce dsua ediyormusunuz ben dua etmeden yatamıyorumn.
 3. Hamile Kalmadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

  Hamile Kalmadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

  hamile kalmadan önce dikkat edilmesi gerekenler hamile kalmadan önce yapılması gerekenler Rüya gibi bir düğün ile evlendiniz ve çok mutlusunuz diyelim melekler :) Evliliğinizin de sağlam temellere dayandığına inanıyorsanız artık bu mutluluğu perçinlemenin vakti dediniz ve gebe kalmak istiyorsunuz. Bu noktada aşağıda ki makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz. Zira hamile kalmadan önce dikkat...
 4. Miraç Kandilinde Nasıl Dua Etmeli?

  Miraç Kandilinde Nasıl Dua Etmeli?

  bu konu miraç kandilinde edilmesi gereken dualar ve ibadetler hakıknda bilgiler içermektedir. Müslümanlar için çok hayırlı olan kandillerden biri Miraç Kandilidir. Miraç kandili 2013 yılın da 5 Haziran Çarşamba gününe denk gelmektedir. Bu mübarek gecede hangi duaların okunması gerektiğini merak edenler için gerekli dini bilgileri paylaşıyor. herkese hayırlı kandiller diliyoruz. Euzü...
 5. Miraç Gecesinde Nasıl Dua Etmeli?

  Miraç Gecesinde Nasıl Dua Etmeli?

  miraç kandili duası miraç kandili 2013 miraç gecesi Sevgili melekler, bu gece mübarek Miraç Kandili gecesi. Bu gece tüm gönüller Allah aşkıyla dolu bir şekilde dua edecek ve ibadette bulunacak. Tüm İslam aleminin bu güzel gecesini kutluyor, bu gece edebileceğiniz bir kandil duası paylaşıyoruz sizlerle... Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'nın (S.A.V) insanlık adına Alemlerin...

Sayfayı Paylaş