1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Önemli Para ve Borsa Terimleri

  Konu, 'Para & Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Menkul Kıymet Taşınabilir nitelikte ekonomik kıymet ifade eden ve paraya çevrilmesi yada parayla ifade edilmesi mümkün olan kıymetli evraktır.
  Borsa Belirli ticaret merkezlerinde belirli tarihlerde alıcı ve satıcının bir araya gelerek menkul değerlerin fiyatlarını saptadıkları yer.

  Döviz Borsası Foreign Exchange. Döviz arz edenlerle döviz talep edenlerin karşılaştıkları, ulusal paraların birbirlerine çevrildikleri standartlaştırılmış piyasalar.

  Emtia Borsaları
  Commodity Exchange. Ticarete konu olabilen malların alım ve satımının gerçekleştirildiği standartlaştırılmış piyasalar.

  Tezgah Üstü Piyasa
  OTC; Over The Counter. Değerli evrakların ticaretinin yapıldığı standardize edilmemiş piyasalardır.

  Hedging Çitleme. Nakit piyasada bulunan bir pozisyondan oluşan risklerden diğer piyasalarda (futures, options vs.) pozisyon alarak korunmadır.

  Atıl Kapasite
  Bir üretim biriminde, mevcut olan fakat kullanılamayan kapasite.

  Know-How Bir işletme tarafından, o işletmenin üretim yöntemlerinin yada teknolojisinin, aynı dalda çalışan, yada aynı işi yapmaya çalışan bir başka firmaya satılması veya kiralanması.

  Çıkarılmış Sermaye
  Kayıtlı sermaye sistemine tabi ortaklıkların satışı yapılmış (ihraç edilmiş) hisse senetlerini temsil eden sermayelerdir.

  Ödenmiş Sermaye
  Esas sermaye sistemine tabi ortaklıklarda, ortaklarca taahhüt edilen sermayenin nakden ödenmiş kısmıdır.

  Nominal Değer
  Menkul değerlerin üzerinde yazılı olan değerdir.

  Lot
  Hisse senetleri piyasasında işlem birimidir. İMKB Hisse Senetleri Piyasası'nda, 1 Lot 1.000 adet hisse senedini veya 1.000.000 TRL nominal değerli hisse senedini ifade eder.

  Underwritting Taahhütlü Aracılık Yüklenimi. Aracı Kuruluşun bir şirketin hisse senetlerinin halka arzı esnasında senetlerin ihracını garanti vererek üstlenir ve satılamayan senetleri kendisi satın alır.

  Convertible Bonds
  Hisse senedine dönüştürülebilir tahvil.

  Bondholder
  Tahvil Sahibi.

  Konsorsiyum İki veya daha fazla işletmenin belirli bir projenin uygulanması konusunda yapmış oldukları işbirliği.

  OTC (over the counter)
  Tezgah üstü piyasalar. Tezgah üstü piyasalarda, sermaye piyasasına aracılık eden kurumlar, kendi aralarında bir borsanın belirleyici kural ve tüzüklerine uyma zorunluğu duymadan işlem (alım/satım) yaparlar. Bugün en gelişmiş piyasalardan biri olan Amerika Birleşik Devletlerinde bazı küçük işlem hacmine sahip firmalar, borsa haricinde OTC olarak işlem görürler.
   
Önemli Para ve Borsa Terimleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bilişim Terimleri ve Türkçe

  Bilişim Terimleri ve Türkçe

  BİLİŞİM TERİMLERİ ile BİLİŞİM TERİMLERİ ile "TÜRKÇE" ÜZERİNE Türkiye Bilişim Derneği tartışı ortamındaki bir konu, "Türkçe konuşan bir toplulukla yazışırken İngilizce kullanmanın anlamlı olup olmadığı"ydı. Yazışmalar sırasında tartışıya katılanlardan bir sayın üyenin "elmek" sözcüğünü kullandığını görünce merak ettim ve çevremdeki arkadaşlara...
 2. Borsa Terimleri ve finans sözlüğü

  Borsa Terimleri ve finans sözlüğü

  Borsa Terimleri ve finans Sözlüğü Borsa Terimleri ve finans Sözlüğü A-B A Tipi Yatırım Fonu / Ortaklığı A Type Mutual Fund/Investment Trust Fon içtüzüklerinde / esas sözleşmelerinde asgari sınırları belirtilmek kaydıyla, portföy değerinin en az % 25’ini devamlı olarak mevzuata göre özelleştirme kapsamına alınan kamu iktisadi teşebbüsleri dahil Türkiye’de kurulmuş ortaklıkların hisse...
 3. Astrolojik Terimler ve Anlamları

  Astrolojik Terimler ve Anlamları

  bir gök cisminin hareketi boyunca izlediği yol bir gök cisminin hareketi boyunca izlediği yola ne denir ARKETİP: İnsan bilincinde kolektif ve evrensel olarak bulunan temel imge; bireysel kimliğin sentezini oluşturan efsanevi hammadde. ASTROLOJİK BİRİM : Burç, gezegen ve ev kombinasyonu. ALÇALAN (DESCANDANT): Yükselenin tam karşısında ve doğum anında Batı ufkunda yer alan burç. ALTMIŞLIK...
 4. Teknik İndikatörlerle İlgili Önemli Terimler

  Teknik İndikatörlerle İlgili Önemli Terimler

  Advancing issue Fiyatı yükselen hisse senedi Balance Denge Cumulative Gittikçe artan Declining issue Fiyatı düşen hisse senedi Discount Rate Merkez Bankası'nın bankalara faiz kredi verirken uyguladığı faiz oranı Downside Aşağı doğru Fed Funds Rate Bankalararası para piyasalarında kısa dönem kredilere uygulanan faiz oranı Future Markets Gelecekteki belirli bir tarihte, daha...
 5. Çok Önemli Yabancı Borsalar

  Çok Önemli Yabancı Borsalar

  A.b.d. Dow jones a.b.d. Nasdaq ingiltere ftse-100 almanya dax-30 hong-kong hang-seng japonya nıkkeı-225 bu borsalar dan en az 3 tanesi hakkında türkçe bilgi lazım yardımcı olursanız sevınırım.

Sayfayı Paylaş