Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Ordu İli Kültürü ve Yemekleri

  Konu, 'Karadeniz Bölgesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  ordunun yemekleri ordu yemekleri ordu yemek kültürü ordunun yemek kültürü Ordu ilini şimdi hep beraber tanıyalım Ordu'ya gidilince ne yenir ne içilir bakalım hep birlikte

  EL SANATLARIMIZ
  İlimizin zengin kültür yapısını oluşturan unsurlardan biri olan el sanatlarımız, kendine has özellikleriyle yaşatılmakta, gerek il içinde gerekse çevre il ve büyük şehirlerde büyük rabet görmektedir hatta bazı el sanatlarımız yurt dışında da ün kazanmıştır.

  MAHALLİ YEMEKLERİMİZ
  Halk kültürümüzün en önemli konularından biri halk mutfağıdır.
  Halk mutfağı ve yemekleri günümüzde birere sanat ürünleri olarak kabul edilmektedir.


  ORDU İLİ MAHALLİ YEMEKLERİ


  ÇORBALAR
  1. Pancar Çorbası
  2. Mısır Çorbası
  3.Kabak Çorbası

  YEMEKLER
  1. Pancar (Kara lahana) Sarması
  2. Pancar (Kara lahana) Döşemesi
  3. Pancar (Kara lahana) Diblesi
  4. Melocan(Diken ucu) Kavurması
  5. Sakarca Mıhlaması
  6. Galdirik Kavurması
  7. Isırgan Yağlaşı
  8. Hoşgıran Kavurması
  9. Tirmit (Mantar) Kavurması
  10. Çerkez Tavuğu
  11. Kabak Muhallebisi
  12. Mısır Yağlaşı
  13. Pallobye
  14. Keşkek (Gendeme)
  15. Fırım Fasulyesi

  HAMSİ YEMEKLERİ
  1. İçli Tava
  2. Hamsi Buğulaması
  3. Hamsi Köftesi
  4. Hamsi Tava

  HAMUR İŞLERİ
  1. Su Böreği
  2. Yufka Böreği
  3.Ev Makarnası (Kesme Makarnası)

  TATLILAR
  1.Kabak Tatlısı
  2. Aşure
  3. Un Helvası

  EKMEK ÇEŞİTLERİ
  1.Mısır Tatlısı
  2.Bileki Ekmeği
  3.Saç Ekmeği
  4.Golit

  REÇELLER
  1.İncir Reçeli
  2.Üzüm Reçeli
  3.Elma Reçeli

  TURŞULAR
  1Fasulye Turşusu.
  2.Domates Turşusu
  3.Salatalık Turşusu
  4.Patlıcan Turşusu
  5.Kelem Lahanası

  ARICILIK
  İlimizin 501 köyünde 10.000 çiftçi ailesi 303.741 civarında fenni arı kovanıyla arıcılık yapmakta olup yıllık ortalama 9.000 ton bal ve 747 ton balmumu elde edilmektedir.
  Toplam Türkiye fenni arı kovanı sayısı 2.912.660 adettir. Buna göre İlimiz Türkiye arı kovanı sayısının %10 ndan fazlasına sahiptir. Bu rakam ilimizin arıcılık seviyesini en iyi biçimde açıklamaktadır.
  Türkiye arıcılığı bakımından ilk sıralarda yer alan ilimizde, Arıcılık üretme İstasyonu 22 Aralık 1994 te Bakanlar Kurulununun 94/6280 sayılı 22.12.1994 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan kararıyla kurulmuştur. Bu istasyon 30 Mayıs 1995 tarihinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca Arıcılık Araştırma Enstitüsüne dönüştürülmüştür.

  SU ÜRÜNLERİ
  Son yıllarda İlimiz balıkçılığı en zor dönemlerini yaşamaktadır. Sahil şeridinde yaşayan insanlarımızın geçim kaynaklarımızdan biri olan balıkçılığın 100 km.lik bir kıyı şeridine sahip olan ilimizde gerekli önlemler alınması ile üretim artırılabilir. Ancak son yıllarda hatalı avlanmalar, deniz kirliliği sebebiyle ilimizin de kıyısı bulunduğu Karadeniz balık verimi yönünden kaygı verici bir duruma gelmiştir.


  FOLKLOR
  ORDU İLİ KADIN KIYFETİ


  İçine beyaz renkli keten dokumadan yapılmış gömlek giyilmektedir. Gömlek, dik yakalı ve uzun kolludur. Kol ağzı dört parmak eninde bilezikli olup, tek düğme ile iliklenmektedir. Önü bele kadar açık olup, gümüş düğmelidir. Önünde her iki tarafta dikişli pilli ( kırma süs vardır. Altında dört metre kumaştan yapılmış, paçaları bol, ağı yukarıda tuman giyilir. Elbisenin altından bir kaşık kadar görünecek tarzda tumanın paçaları dize kadar çekilir ve çorabın içine sokulur. Ayağa, dize kadar çıkan Yargan garası veya Alaçorap denilen desenli çorap ile çarık giyilir.

  ORDU İLİ ERKEK KIYAFETİ


  Önce, iç gömlek giyilir. Bu gömlek, yerli el tezgahlarında imal edilen keten dokumadan yapılır. Parmak yakalı olan gömleğin önü bele kadar açık olup, tek düğme ile iliklenmektedir. Üzerine entari denilen mintan giyilir. Mintan beyaz renkli pamuklu kumaştan yapılmaktadır. Hafif dik yakalı olup, önden düğmelidir. Uzun kollu ve kol ağzı bileziklidir.
  Altına siyah koyun yününden dokunan şayak kumaşından yapılmış zıpka giyilir. Zıpkanın beli uçkurlu olup, arkası kırmalar halinde boldur. Paçaları ise aşağı doğru daralmaktadır. Zıpkanın yanlarında kendi kumaşından fitil yapılmıştır. Önlerine ( pantolondaki ütü yerlerine ) ise sarı simli kaytan geçirilmiştir.

  FINDIK
  Fındığın kültür kaynağı ve anavatan bölgelerinden birisi Karadeniz kıyılarıdır.M.Ö. 400 de Pontus cevizi diye adlandırılmıştır (Xenophan). Theophrastus ise yabani ve kültür fındıklarını birbirinden ayırmıştır ve kültür fındığına Heraklit cevizi adını vermiştir. Plinis ise ilk kültür fındığını Pontus kıyılarından getirdiği için Buna Pontus cevizi demiştir.   
Ordu İli Kültürü ve Yemekleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ordu Yöresel Yemekleri

  Ordu Yöresel Yemekleri

  ordu yemekleri ordunun yöresel yemekleri Ordulu melekler eminimki bu tariflerin çoğunu biliyordur...Benim gibi bilmeyenler için Ordu'ya özgü yemek tarifleri... Pancar (karalahana) Çorbası Malzeme 1 bağ pancar 1 baş soğan 1 tane acı biber 2 kaşık yağ Yeterli kadar tuz Yapılışı Pancar temizlenip yıkanır. İnce ince doğranır. Bir tencerede yağ eritilir.İncecik doğranmış soğanlar bu yağda...
 2. Malezya Kıyafet ve Yemek Kültürü İle İlgili Bilgiler

  Malezya Kıyafet ve Yemek Kültürü İle İlgili Bilgiler

  malezya kültürü malezya yemekleri malezya yemek kültürü kıyafetleri giyim şekli ile ilgili bilgiler burada melekler. Malezya Güneydoğu Asya'da bulunan bir adalar ülkesidir melekler :) Başkentinin Kuala Lumpur olduğu Malezya ülkesinin nüfusunun yarıdan fazlası müslüman ikinci büyük din olarak da budisttir. Bu makalemizde Malezya yemekleri ve Malezya kültürü kıyafetleri ile ilgili olarak...
 3. Japon Yemek Kültürü Nasıldır ?

  Japon Yemek Kültürü Nasıldır ?

  japonya japon yeme içme özellikleri yemek kültürü japon yemekleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Geleneksel kimono kıyafetleri ve çorap üstüne giydikleri parmak arası terlikleriyle çok sevimli bulduğum japon kızlarını ilk olarak seneler önce yayınlanan SHOGUN isimli Japon dizisinde görmüştüm melekler :) O yıllarda büyük bir hayran kitlesine sahip olan SHOGUN dizisi pazar akşamlarının...
 4. Tayland Yemek Kültürü İle İlgili Bilgiler Burada Melekler

  Tayland Yemek Kültürü İle İlgili Bilgiler Burada Melekler

  tayland yemekleri yemek kültürü yemek tarifleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Tayland denilince aklıma 80lerin mükemmel parçalarından biri, Murray Head'ın yorumuyla ''One Night in Bangkok'' gelir melekler :D:D Dinlemenizi tavsiye ettikten sonra Güneydoğu Asya'nın bu egzotik ülkesinin yemek kültüründen bahsedelim biraz sizlere . Başkenti Bangkok 'un anlamı melekler şehri olan Tayland...
 5. Pakistan Yemek Kültürü Nasıldır ?

  Pakistan Yemek Kültürü Nasıldır ?

  pakistan yemekleri yemek kültürü yeme içme özellikleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Yıllar önce 23 Nisan geleneksel çocuk bayramında ülkemize gelen Pakistanlı çocukların söyledikleri bir şarkı uzun süre hepimizin diline dolanmıştı. Anlamı çok yaşa Pakistan anlamına gelen ''Cive Pakistan (Jeevay Pakistan) '' diye bir şarkıydı. Pakistan yemek kültürü , Pakistan yemekleri adlı konumuzu...

Sayfayı Paylaş