Organik besinlerle ilgili bilinmesi gerekenler

Uzman SühaN

Administrator
Organik besinlerle ilgili bilinmesi gerekenler
Organik gıda çok popüler hale geldi. Ancak, organik gıda etiketleri, avantajları ve talepleri içeren labirentte gezinmek kafa karıştırıcı olabilir. Organik gıda zihinsel ve fiziksel sağlığınız için gerçekten daha iyi mi? GDO lar ve böcek öldürücüleri kansere ve diğer hastalıklara neden olur mu? Tüm etiketler ne anlama geliyor? Bu rehber, nelere odaklanacağınız ve organik beslenmenin daha uygun fiyatlı hale getirilmesinin sağlanması da dahil olmak üzere organik alışveriş konusunda daha iyi seçenekler bulmanıza yardımcı olabilir.

organik beslenme.jpg
Organik ne demektir?

Organik gıda terimi, hormonlar, antibiyotikler, kimyasal gübreler, genetik mühendisliği, kimyasal yabani ot öldürücüler ve insektisitler olmaksızın üretilen tüm tarım ürünlerini ifade eder Organik terimi, tarım ürünlerinin yetiştirilme ve işlenme biçimini belirtir.Düzenlemeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterir.Organik tarım sıkı hükümet standartlarına tabidir ve böcek ilacı, kimyasal gübre ve boyalar kullanılmadan üretilecek olan organik etikete sahip olan gıda gerektirir.Bununla birlikte, böcek ilacılarının bu tür yiyeceklerin üretimi için kullanılamayacağı anlamına gelmez. Kimyasal zehir ilaçları yasak olsa da, insanlar hala organik olarak onaylanmış zirai ilaçları kullanabilir. Ayrıca, birçok ülkede organik gıda standartlarının farklı olduğuna dikkat edilmelidir. Bazı organik gıdalar, organik olmayan bileşenlerin bir yüzdesini içerir, ancak bu bileşenler etiket üzerinde listelenmelidir.

Organik Hayvancılık Nasıl Artırılır?

Organik hayvan yetiştiriciliği ; çiftçilerin, antibiyotik veya sentetik büyüme hormonu kullanmadan bunları yetiştirmeleri organik etikete sahip olma hayvanlar için de geçerlidir. Organik çiftçiler ayrıca hayvanlara bağımsız yaşam koşullarıyla birlikte% 100 organik yem sağlamalıdırlar; böylece kimyasallara veya zirai ilaçlara maruz kalmadan serbestçe dolaşabilirler.Antibiyotik, büyüme hormonu ya da herhangi bir hayvan yan ürünü verilemez.

Organik beslenmenin faydası nedir ?

Cilde faydası

Koruyucuların, kimyasal maddelerin veya zirai ilaçların yokluğundan dolayı cilt daha sağlıklı, görünür . Sorunlu cilde sahip olan insanlara organik meyve ve sebze yemesi önerilir çünkü yediğiniz her şey cilde olumlu veya olumsuz etki yaratır.

Çevresel faydalar

Geleneksel bitkiler yetiştirmek için kullanılan kimyasal böcek ilacı toprağa, hayvanlara ve suya zarar verebilir. Organik gıda üretimi, daha az israf yaratır.

Sağlığa faydaları

Bu iddiaya karşı birçok argüman olsa da gerçek şu ki, organik gıda geleneksel gıda ile karşılaştırıldığında bazı sağlık yararlarına sahiptir.Genel sağlık ve cilt bakımının iyiliği için, vücudumuzun yüksek oranda vitamin ve minerallere ihtiyacı olduğunu belirtmek gerek. Güzel parıltılı sağlıklı bir cilde sahip olmak için, yüksek seviyede mineraller, vitaminler vb. Içeren gıdaları yemelisiniz ve organik meyve ve herhangi bir kimyasal katkı maddesi içermeyen gıdalar gerçek güzelliğinizi vurgulamak için mükemmeldir

Bağışıklık sistemini geliştirir

Organik olmayan et satın alırsanız, bazı sağlık problemleri ile karşılaşırsınız. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için organik et tüketin.

Organik gıdalar daha güvenlidir

Geleneksel üretimde sebze ve meyveleri yetiştirmek için kullanılan pestisitler durulanır. . Su, bazı pestisitleri yüzeyden yıkayabilir, ancak yine de içeride kalır. Yüzeyde veya içeride hiçbir kimyasal madde içermeyen kaliteli gıdalar yemek istiyorsanız, organik gıdalar size göre.

Organik bitkiler, güvenli topraklarda yetiştirilmelidir, tadilat yapılmamalıdır ve klasik ürünlerden ayrı kalmalıdır. Çiftçilerin sentetik pestisitler, biyolojik çeşitlilik kazandırılmış genler (GDO), petrol esaslı gübreler ve kanalizasyon çamuru bazlı gübreler kullanmasına izin verilmez.Organik gıdalar çeşitli avantajlar sağlar. Bazı çalışmalar, organik gıdaların, geleneksel olarak yetiştirilen eşdeğerlerinden antioksidan lar gibi daha faydalı besin öğelerine sahip olduğunu göstermektedir.


Sağlıklı beslenme konusundaki kararlılığı, daha sağlıklı bir yaşama doğru mükemmel bir başlangıçtır. Bununla birlikte, daha fazla meyve, sebze, tahıl ve iyi yağ yemenin ötesinde, gıda güvenliği, beslenme ve sürdürülebilirlik meselesi vardır. Gıdaların üretimi sağlığınızı hem de çevrenizi etkiler. Organik gıda genel sağlığımız için faydalıdır, çünkü herhangi bir kimyasal katkı maddesi, ya da koruyucusu içermez.
 

Uzman SühaN

Administrator
Organik üretim sadece kamu sağlığı risklerini azaltmakla kalmamakla kalmaz, organik olarak yetiştirilen gıdaların C vitamini, demir, magnezyum ve fosfor gibi besleyici maddeler açısından zengin olduğunu, organik olarak yetiştirilen meyveler, sebzeler ve pestisit kalıntılarına daha az maruz kaldıklarını ortaya koymaktadır. Doğal gıdaların aslında bizim için daha iyi olabileceğini, kitlesel olarak üretilen, işlenmiş, değiştirilmiş gıdalar olduğunu düşünmek mantıklı görünecektir.Organik gıdalar, elbette hiçbir işleme veya katkı maddesi içermez ve insan sağlığına sayısız faydası vardır.
 

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Organik gıdalarla beslenmek güzelde çok pahallı ya. Herkes organik ürünleri alamıyor. Bu konuda üreticilere devlet destek olacakki üretim artsın fiyatlar düşsün. Etinden sütüne, yumurtasından meyvesine inanın zehir yiyoruz. Yediğimiz içtiğimiz herşey de ilaç var. Tarım ve hayvancılık ülkesi olan türkiyemin içler acısı durumu . Hayvanlar hormonlu meyveler sebzeler hormonlu GDO lu.. Yeni Bakanımızdan beklentilerimiz çok.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Organik beslenmek iyi hoşta gerçekten besinler çok pahallı neyi alıcaz neyi almıycaz. Alabildiklerimizi tüketiyoruz alamadıklarımızı ilaçlara maruz kalmışlarından tercih ediyoruz. E şimdi böyle sağlıklı beslenme olurmu ? Devletimizin üreticileri organik tarıma teşvik etmeli ve yaygınlaştırmalarını sağlamalı. Devletimizin bu konuda gerekli adımları atmasını bekliyoruz.
 

Uzman SühaN

Administrator
Organik gıda, insan yapımı gübre, zehirli ilaçların kullanılmasını önleyen bir tarım sisteminin ürünü. Organik tarım, çevreye, topluma ve ekonomik açıdan sürdürülebilir üretime yönelik bir sistem yaklaşımıdır. Organik besin tüketmek sağlımız açısın dan çok faydalıdır. Organik olarak etiketlenmiş meyveler, sebzeler ve tahıllar çoğu sentetik böcek ilacı veya suni gübre kullanılmadan yetiştirilmektedir. Organik gıdaların üzerindeki etiket zirai ilaç gibi neredeyse tüm sentetik girdilerin yasaklandığını gösteriyor. Ayrıca, toprak biyolojik çeşitliliğini teşvik etmek için ekin dönüşlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Organik tarım, ekosistem sağlığını geliştiren ve geliştiren bütüncül bir üretim yönetim sistemidir.
 
Üst