1. AuSSie-AnGeL

  AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  6.761
  Beğenilen Mesajlar:
  783
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  aNKaRa

  Osmanlı Devleti - LALE DEVRİ

  Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında AuSSie-AnGeL tarafından paylaşıldı.

  osmanlı devleti lale devri osmanlı devletinde lale devri devleti osmanlıda OSMANLI DEVLETİ
  Osmanlı Devleti,Devlet Yapısı,Padişahları
  Lale Devri

  [​IMG]

  LALE DEVRİ

  Türkiye târihinde Pasarofça Antlaşması ile Sultan Üçüncü Ahmed Han'ın tahttan indirilmesi (1730) arasındaki dönem.
  Lâle Devri, Osmanlı Sultanı Üçüncü Ahmed Han (1703-1730) ve Vezir-i âzam Nevşehirli Damad İbrahim Paşa zamanında Osmanlı-Rus-Avusturya-Venedik harplerinden sonra imzâlanan Prut ve Pasorofça antlaşması ardından başladı. Yıllarca süren harpler ve isyânlardan bıkan ahâli, antlaşmalardan sonra savaştan uzak bir hayat sürmeye başladı. İstanbul’da sünnet ve düğün merâsimleri artarak, mevsimine göre kır, deniz seyahatları ve helva sohbetleri tertiplendi. Pâdişah dahil, devlet adamları baharda, lâle mevsiminde Sâdâbâd, Şerefâbâd Bağ-ı Ferah, Emnâbâd, Hüsrevâbâd, Hümâyûnabâd, Kasr-ı Süreyya, Vezirbahçesi köşklerine, Tersâne Bahçesi, Çırağan Bahçesi, Beşiktaş yalılarına giderlerdi.
  Devlet adamları, ahâli ve çiçekçi esnafı, iki yüzden fazla lâle çeşidi yetiştirip, bu bitkiye karşı alâka artmıştır. “Mahbud”, devrin en meşhur ve pahalı lâle çeşidi oldu. İstanbul başta olmak üzere bütün memleket sathında park, bahçe tanzimi, köşk, saray, çeşme, sebil, imâret, medrese, kütüphane ve câmiler dâhil pek çok sanat eseri yapıldı. Aslında bu devir, Türk bahçe ve park anlayışının mükemmel bir tezâhürüdür ve Avrupa bunu “Turquerie” adıyla taklit etmiştir. Bu devirde ayrıca, inşâ ve tâmir edilen sanat eserlerinin süslenip, tezyini için İstanbul’a çini fabrikası kuruldu. Bugünkü Nevşehir, bu devrin eseridir.
  Yine bu devirde, 16. yüzyıldan beri İstanbul’da ve diğer Osmanlı şehirlerinde Arapça, Ermenice, İbrânice, Rumca kitap basan matbaaların ardından, Şeyhülislâm Abdullah Efendinin fetvâsı ile, aslında bir eksiklik olan, Osmanlıca kitap basımı da gerçekleşti. Matbaada basılacak kitapların kontrolü için âlimler vazifelendirildi. İstanbul’da bulunan doksan bin kadar hattatın durumları dikkate alınarak, ilk zamanlar dînî kitap basılmadı. Hattatlıkla uğraşan kalem ehlinin bir kısmı matbaada tab (baskı) işlerinde musahhihlik yaparak zamanla denge sağlandı ve dînî kitapların basımına geçildi. Matbaanın ve hattatların ihtiyacını karşılamak için kâğıt fabrikası kuruldu. Avrupa ile münasebetler arttırılıp, Viyana’ya konsolos tayin edilerek, çeşitli başşehirlere dostluk nâmeleri gönderildi.
  Sonradan “Lâle Devri” diye adlandırılan 1718-1730 tarihleri arasındaki yıllar sulh, sükun ve huzurla geçtiğinden Osmanlı kültür, sanat ve ilim âleminde kıymetli şahsiyetler yetişti. Hattatlar vasıtasıyla eski eserler çoğaltılarak, her tarafa dağıtıldı. Damad İbrahim Paşa, tarihe meraklı olduğundan birçok tarih kitaplarının yazmaları kontrol edilip, karşılaştırmalı olarak hattatlara yazdırılıp çoğaltıldı. İlmi encümen, heyet ve büroları kurularak, Arapça, Farsça, Yunanca kitaplar tercüme edildi. Bu devirde yapılan saray ve köşklerdeki ilim meclislerine, sohbetlere kıymetli âlimler, sanatkârlar, şâirler ve edipler katılırdı. Sohbetlere doğu dillerini iyi bilen ve ilim erbâbından şâir Nedim ayrı bir renk katardı. Nedim, Lâle Devrinin günlük hayatını ve İstanbul’un tasvirini:
  Bu şehr-i Stanbul ki, bî-misl ü behâdır,
  Bir sengine yekpâre Acem mülkü fedâdır,
  Bâzâr-i hüner ma’den-i ilm ü ülemâdır.


  mısralarıyla yapmıştır.
  İran meselesi; devlet adamlarının îmar faaliyetlerini, ordudaki düzenlemeleri ve meclis toplantılarını istemeyen yabancılar; yazılan eserlerin yanlış açıklanıp, anlaşılması gibi sebepler, Lâle Devrindeki huzur ve âhengi bozdu. Patrona Halil adında devşirme bir tellak yeniçeri, Sultan Üçüncü Ahmed Han sefer hazırlıkları içindeyken ve tatil günü devlet adamlarının yazlıklarda bulundukları esnâda, isyanı başlattı. 28 Eylül 1730 tarihinde meydana gelen Patrona Halil İsyânı'yla Damad İbrahim Paşa ve yakınları, âsilerin arzusuyla vazifeden alınıp, öldürüldü. Âsiler, seksen sekizinci İslâm halifesi ve yirmi üçüncü Osmanlı Sultanı Üçüncü Ahmed Hanın da hal’ini istediler. İstanbul’da yapılan yalılar yağma edilip yıkılarak, lâle bahçeleri tahrip edildi. Birçok güzîde sanat eseri, âsi ve yağmacıların tahribine uğradı. Sanatkârlar, şâirler, edipler, ilim ve devlet adamları, öldürüldü.
  Damad İbrahim Paşanın öldürülmesi ve Sultan Üçüncü Ahmed Hanın tahttan indirilmesi ile Türkiye tarihinde Lâle Devri (1718-1730) sona erdi. Bu devir; sulh, sükûn, huzur, imar faaliyetleri, güzîde sanat eserleri yapılması, ilmî eserlerin çoğaltılarak dağıtılması, ihtiyaç duyulan maddelerin ülkede imalâtı için fabrika tesisi, askerî yenilikler, dünyada olup biten yenilik ve olayların takip edilmesi için Viyana (1719) ve Paris’e (1721) elçilik heyetleri gösterilmesi, İstanbul’da itfaiye teşkilâtının kurulması; âlim, edip, şâir ve sanatkârların korunmasına ayrı bir itinâ gösterilmesi bakımından, Türkiye tarihinde ayrı bir yer tuttuğundan, çok önemlidir. Padişah ve şâirlerin başlattığı gerçek batılılaşma da bu devirde başlamış, fakat bu ve bundan sonra gelecek isyanlar, her türlü yenilik faaliyetini neticesiz kılmıştır.

   
 2. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  xd
  çok yardımcı oldu sağolun sizn sayenizde sosyal bilgiler performans ödewinden yüksen alacağım aqa xd :)
   
 3. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0
  Çok hoş bi paylaşım olmuş emeğine sağlık canım...
   
 4. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  Lale devri Patrona Halil isyanıyla sona ermiştir ve 1.Mahmut Patrona Halil ve adamlarını öldürerek Otoritesini halkına devlet adamlarına göstermiştir gerileme döneminde not almak gerekir :)
   
 5. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  sosyal dersinden iyi not aldım
   
 6. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  ewy kardes beğendim güzelmiş .d.d.d.d.d..
   
 7. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

 8. misafir melek

  misafir melek Forum Okuru

 9. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  çok güzeliyi faydalandım
   
 10. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

 11. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

 12. ismail159

  ismail159 Forum Okuru

  çok teşekkürler emeqe saygı!!!
   
 13. AqA

  AqA Forum Okuru

  Yav okadar güzelki yazılıda çok işime taradı
   
 14. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  sen iste yeterrr canımm....
   
 15. £rtuğrul

  £rtuğrul Forum Okuru

  Osmanlı Devleti'nde, gerileme döneminde hükümdarlık yapmış olan III. Ahmet(1718-1730) döneminde, 1718-1730 tarihleri arasında yaşanmış olan bir dönemdir. 1718 Pasarofça Antlaşması ile başlayan barış döneminde yaşanmıştır. Dönemin Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'dır. Bu dönem adını lale çiçeğinden almıştır. Lale yetiştirme tutkusu önce Avrupa da başlamış, daha sonra Osmanlı Devleti'ni etkilemiştir. O dönemde yaşayan devlet adamları(3. Ahmet'te dahil) bahçelerine lale soğanı ektirmişlerdir. ve ayrıca


  Lale Devrinde Yapılan Yenilikler
  - Osmanlı Devleti'nin ilk modern matbaası kuruldu. 1727 tarihinde İbrahim Müteferrika tarafından kurulmuştur. Basılan ilk eser Vankulu Lügatı(Vankulu Sözlüğü)'dır.
  - İlk çiçek aşısı yapıldı.
  - Yeniçerilerden Tulumbacılar Ocağı adı ile ilk itfaiye teşkilatı oluşturuldu.
  - Kağıt ve kumaş fabrikaları kuruldu.
  - Arapça ve Farsça eserler Türkçeleştirildi.
  - İstanbul da kütüphaneler açıldı.
  ve son olarak da

  Lale Devri, 1730'da başlayan Patrona Halil İsyanı ile sona erdi. III. Ahmet tahttan indirildi. Yerine I. Mahmut tahta çıktı. İbrahim Paşa idam edildi. Köşkler ve saraylar yakıldı. Lale bahçeleri yok edildi.

  SAdece ekleme yaptım :D
   
Osmanlı Devleti - LALE DEVRİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Osmanlı Devletinde misyonerlik faaliyetleri

  Osmanlı Devletinde misyonerlik faaliyetleri

  Vikipedi özgür ansiklopedi 1820 yılında başlayan ve Kurtuluş Savaşı'na sonuna kadar süren zaman içerisinde Osmanlı Devleti'nde misyonerlik faaliyetleri çok hızlı bir şekilde gelişmiştir. Misyonerlik faaliyetlerini bu denli başarılı olmasında şüphesiz Osmanlı Devleti'nin Islahat Fermanı ile verdiği ayrıcalılar kapitülasyon anlaşmaları ile verilen ayrıcalıklar ve Osmanlı Devleti'nin...
 2. osmanlı devletinin yaptığı camiler

  osmanlı devletinin yaptığı camiler

  arkadaşlarım bana osmanlı devletinin yaptığı camiler ve bu camilerin hangi yılda yapıldığı ile ilgili bilgiler lazım varsa paylaşırsanız sevinirim.
 3. osmanlı devletinin özeti

  osmanlı devletinin özeti

  osmanlı devletinin kısa yazısı ve ötezi gerekiyor. Yardımcı olur musunuz kızlar sağolun.
 4. Osmanlı Devleti’nin Yükselme Devri

  Osmanlı Devleti’nin Yükselme Devri

  osmanlı devletinin yükselme dönemi konu anlatımı,osmanlı devletinin yükselme nedenleri,osmanlı devletinin yükselme dönemi kısaca ,osmanlı devletinin yükselme dönemi özeti,osmanlı devleti yükselme dönemi hakkında bilgiler İstanbul’un Fethi (1453) İstanbul’ un fethinde; İstanbul’a hakim olan Bizans’ın Osmanlı toprak bütünlüğünü bozması Bizans İmparatorluğu’nun Anadolu beyliklerini...
 5. Osmanlı Devleti’nin Kuruluş Devri

  Osmanlı Devleti’nin Kuruluş Devri

  osmanlı devletinin kuruluş dönemi,osmanlı devletinin kuruluşu,osmanlı devletinin kuruluşu konu anlatımı,osmanlı imparatorluğunun kuruluş dönemi,osmanlı imparatorluğunun kuruluşu hakkında bilgiler Osmanlı Devleti’nin Kuruluşu İlhanlıların zayıflamasından faydalanan Osman Bey, bağımsız hareket ederek Osmanlı Devleti’ni kurmuştur (1299). Osman Gazi’nin, Ahi şeyhlerinden Edebali’nin kızıyla...

Sayfayı Paylaş