Osmanlı Devleti - LALE DEVRİ

Yav okadar güzelki yazılıda çok işime taradı

Osmanlı Devleti'nde, gerileme döneminde hükümdarlık yapmış olan III. Ahmet(1718-1730) döneminde, 1718-1730 tarihleri arasında yaşanmış olan bir dönemdir. 1718 Pasarofça Antlaşması ile başlayan barış döneminde yaşanmıştır. Dönemin Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'dır. Bu dönem adını lale çiçeğinden almıştır. Lale yetiştirme tutkusu önce Avrupa da başlamış, daha sonra Osmanlı Devleti'ni etkilemiştir. O dönemde yaşayan devlet adamları(3. Ahmet'te dahil) bahçelerine lale soğanı ektirmişlerdir. ve ayrıca

Lale Devrinde Yapılan Yenilikler
  • Osmanlı Devleti'nin ilk modern matbaası kuruldu. 1727 tarihinde İbrahim Müteferrika tarafından kurulmuştur. Basılan ilk eser Vankulu Lügatı(Vankulu Sözlüğü)'dır.
  • İlk çiçek aşısı yapıldı.
  • Yeniçerilerden Tulumbacılar Ocağı adı ile ilk itfaiye teşkilatı oluşturuldu.
  • Kağıt ve kumaş fabrikaları kuruldu.
  • Arapça ve Farsça eserler Türkçeleştirildi.
  • İstanbul da kütüphaneler açıldı.
ve son olarak da

Lale Devri, 1730'da başlayan Patrona Halil İsyanı ile sona erdi. III. Ahmet tahttan indirildi. Yerine I. Mahmut tahta çıktı. İbrahim Paşa idam edildi. Köşkler ve saraylar yakıldı. Lale bahçeleri yok edildi.

SAdece ekleme yaptım :D

Saoln ben de sayenizde sosyal bilgiler dersinden 100 aldım.Çoooookkk teşekkürler.
gerçi benim için hiç gerek yok,ben bunları biliyorum.7. sınıfımm KÖRFEZ denemelerinden 5 denemedede 500 tam puan aldım.bu nedenle bu yıl da ONUR BELGESİ alacağım

Geri