1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  ÖSS'yi kazanmanın en basit yolu!

  Konu, 'Rehberlik' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  öss yi kazanmanın yolları öss yi kazanma yolları kazanma teknikleri üniversiteyi kazanmanın ÖSS'yi kazanmanın en basit yolu zamanı iyi kullanmak, faydalı çalışma saatlerini iyi tespit etmekten geçiyor.

  Liseyi bitiren gençlerin en büyük sorunu haline gelen Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavını (ÖSS) kazanmanın çok basit yollar var. Genç Dergisi bu ay ÖSS'yi sorun eden, kazanamıyorum diyen öğrenciler için çok önemli tavsiyelerde bulundu.
  Dergide, konuyla ilgili olarak yer alan çok faydalı bir yazı:
  Erken kalkan yol alır. Bu mantığa göre ne kadar erken kalkarsan ÖSS'yi de o kadar erken kazanırsın. Şaka bir yana: Hayatta her şeyin olduğu gibi; ders çalışmanın da ders çalışırken zamanı doğru kullanmanın da bir ilmi, bir yöntemi var. Aşağıda konunun uzmanları tarafından yapılmış çeşitli önerilerden bir demet bulacaksınız.
  İDEAL DERS ÇALIŞMA SAATLERİ
  İdealleriniz arasında ders çalışma gibi can sıkıcı bir konu olmasa da ideal ders çalışma saati diye bir şey var. Şöyle oluyor: Anlama, dikkat ve konsantrasyonumuz günün belli saatlerinde artar ve azalır. Bunun için öncelikle kendinizi iyi gözlemleyin: "Hangi saatlerde çalıştığımda daha kolay anlıyorum, hangi saatlerde zorlanıyorum..." Çalışmanızı en kolay öğrendiğiniz, dikkatinizi en kolay toplayabildiğiniz saatlerde gerçekleştirmeniz gerek.
  İdeal ders çalışma saati kişiden kişiye değişiklikler gösterebilmekte. Ancak en verimli saatler, bir çok insan için sabah saatleridir.
  Çünkü:
  - Beyin dinlenmiştir.
  - Zaten uykumuzu almış olduğumuz için ders çalışırken uyku bastırması ihtimali diğer saatlere göre daha düşüktür.
  - Şehrin beyni yoran uğultusu yoktur. (İstanbul'da yaşanlar hariç. )
  - Ailemiz uyumaktadır. Bundan dolayı (horlayanları saymazsak) evde pek ses de yoktur.
  - Televizyonda ilgimizi çekecek programlar yoktur. (Bazı üçüncü sınıf dizilerin 8., 9. tekrarlarını izlemekten mazoşist bir zevk alıyorsak o başka.)
  - Telefon görüşmesi yapamayız. (Biz yapmak istesek de karşıdaki yapmaz. Zaten sabahın köründe uyandırılmanın siniriyle bunu pek de kibar olmayan bir şekilde size gayet net izah edecektir.)
  - Sokağa çıkmak istemeyiz. (Aslında yataktan bile kalkmak istemeyiz.)
  - Dikkatimiz açıktır.
  SINAV KAZANDIRAN SAATLER
  08:00 -11:00
  Kortizol gibi uyanıklık veren hormonların en fazla salgılandığı periyod sabah 08:00-11.00 arasıdır. Uzmanlar bu saatlerin; planlama, düzenleme ve ileriye dönük yapıcı fikir üretimi için en verimli saatler olduğu görüşünde birleşiyor.
  16:00- 18:00
  Saat 16:00- 18:00 arası zihni canlılığın geri döndüğü saatler. Uzun dönemli hafızaya almak istediğiniz konuları çalışmak için ideal saat aralığı günün bu vakitlerdir.
  19:00 -22:00
  Saat 19:00'dan sonra yine zihni çalışma için verimli bir ara var. Yaklaşık 3 saat sürüyor.
  Kalıcı bir öğrenme için bellemek istediğiniz konular üzerinde üzerinde ilk olarak zihnin en açık olduğu sabah saatlerinde yoğunlaşın. Sonra akşama doğru 16:00-18:00 arası bu bilgileri tekrar edin.
  ZAMANI USTACA KULLANMAK
  Öncelikle; zamanınızı planlarken; başkasını örnek almak yerine, kendi yetenek, bilgi, beceri, tutum ve ihtiyaçlarınızdan yola çıkmanız daha yararlı olacaktır.
  Çalışma planınızı yaparken; derslerin zorluk kolaylık derecelerini göz önüne alın. Zor gelen dersleri dikkatinizi en iyi yoğunlaştırabildiğiniz saatlerde çalışın.
  Herhangi bir dersle ilgili çalışma gün ve saatlerinizi belirlerken; o dersin sınıfta veya dersanede işlendiği güne yakın olmasına dikkat edin. Böylelikle hem yakın aralıklarla tekrar yapmış olursunuz hem de ders çalışırken aklınıza takılan soruları unutmadan hocalarınıza sorabilirsiniz.

  Çalışma saatleriniz istikrarlı olsun. Yani mümkün olduğunca her gün aynı saatlerde çalışın ki beyniniz otomatik olarak kendini o saatlerde ders çalışma moduna getirebilsin.
  Çalışma saatlerinizi mümkün olduğunca yemek saatiyle çakıştırmamaya özen gösterin. Yemek arasından hemen sonra değil en az yarım saat sonra tekrar ders çalışmaya başlayın.
  Yaygın görüşe göre yarım saatten az bir çalışma verimsizdir. Yarım saatten kısa süreleri, bir kitabı karıştırmak, liste yapmak gibi işler için kjullanılabilirsiniz.
  Verimli çalışma için en yararlı zaman dilimleri ortalama1.5 saatlik sürelerdir. Ancak yazı yazma, ödev hazırlama gibi çalışmalar için 2-3 saat ayrılabilir.
  Otobüs, tren vapur gibi araçlarda boşa harcadığınız zamanı da ders çalışarak değerlendirebilirsiniz. Bunun için küçük kartlara ders notları yazıp, cebinize koyabilir ya da daha önceden banda kaydettiğiniz ders notlarını dinleyebilirsiniz.

  ZAMANIN EN BÜYÜK İKİ DÜŞMANI
  Televizyon ve telefondan hepten vageçemiyorsak bile mümkün mertebe aşağıdaki taktikleri uygulayanlar faydasını görecektir:
  Ders çalışırken televizyonunuzu muhakkak kapalı tutun.
  Günlük tv rehberlerine göz atarak, ilginizi çeken programları birebir belirlemek; televizyonu sürekli açık tutup, olur olmaz zamanlarda dikkatinizin dağılmasının önüne geçecektir.

  Televizyonu sadece seçtiğiniz programın başlama saatinde açın. Bitince kapatın. Bunu yapmakta zorlanıyorsanız; çalar saatinizi programın bitiş saatine kurun.
  Çok önemli bir telefon beklemediğiniz sürece ders çalıştığınız süre içinde telefonunuzu kapalı turun.
  Telefon görüşmeleriniz için önceden bir zaman belirleyin. Ve bütün konuşmalarınızı bu süre içinde bitirin.
  DİNLENMEYİ DE BİLMEK GEREK
  Pek çok eğitimci bir öğrenci için okul saati dışında yaklaşık iki saatlik dinlenme süresini gayet makul ve uygun görmektedir.
  Bu saatleri; sosyal faaliyetler, sohbet, dinlendirici okuma, resim, müzik, spor ve koleksiyon çalışmalarının biri ya da birkaçı ile doldurabilirsiniz.
  Genel olarak 1.5 saatten sonra vücut yorulma sinyalleri verir. Esneme, dikkat dağılması, uyku bastıması vb. Sinyaller gelmeye başladıktan sonra çalışmaya kısa bir ara verin. Bu ara 15-20 dakikayı geçmesin.
  Kısa dinlenmelerde dikkatin dağılmaması için çalışma yerinden fazla uzaklaşmayın.
  Ders arasında:
  - Gözlerinizi kapatıp uzanabilir,

  - gökyüzüne bakıp müzik dinleyebilir,
  - el ve yüzünüzü yıkayabilir,
  - yahut hafif hareketler yapabilirsiniz.
  Dinlenmeden maksat illa hiçbir şey yapmadan oturmak değildir. Amaç; farklı işlerle meşgul olarak beynin değişik kısımlarının çalıştırılması, bu esnada yorulan kısmların dinlendirilmesidir. Bunu da sakın unutmayın.
   
 2. Monera

  Monera Forum Okuru

  Ce: ÖSS'yi kazanmanın en basit yolu!
  teşekkürler pasika emeğine sağlık canım
   
 3. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: ÖSS'yi kazanmanın en basit yolu!
  evet çok doğru dikkat edilmesi ve düzen içine olunması lazım
  paylaşım için saol emeğine sağlık
   
 4. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  eline saglık güzel açıklama olmuş...
   
 5. edanur sayan zafer

  edanur sayan zafer Forum Okuru

  öss hakkındaki yorumlarınıza teşekkür ederiz
  sağolun teşekür ederiz ve sonra görüşmek üzere

   
 6. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  çok ..

  gerçekten çok önemli bilgiler bunlarrrr çok sağolun :D:D
   
 7. bilgeç

  bilgeç Forum Okuru

  ben yinede işimi garantiye almak için yolda yürüdüğümde bile not defterimi okuyorum ve bu yüzden kazanacağıma inanıyorum
   
 8. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  bu yöntemleri kullanarak kendime bir çalışma programı hazırladım . ders çalışmayı pek sevmem ama mutlaka bi üniversite kazanmalıyım inşallah istedigim yere girebilirim . teşekkürler
   
 9. esraceren

  esraceren Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Sevgili Arkadaşlar aşağıdaki sitede çarpım tablosunu 2-3saatte ezberleten bir ürün var. İncelemenizi tavsiye ederim. Adamlar ezberletmegarantili olarak bu ürünü satıyorlar.
  www.çarpımtablosuoyunu.com
   
ÖSS'yi kazanmanın en basit yolu! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kadınların kalbini kazanmanın yolları

  kadınların kalbini kazanmanın yolları

  Erkeklerin, kadınların kalbini çalmayı başarmaları için dürüstlüğü her şeyden önemli tutmaları gerekiyor. İşte dürüstlük ve diğer püf noktaları.. 1- DÜRÜST OLUN Listeye doğruluk ve dürüstlükle başlayalım... Diğer 7 ipucunu okurken bu kuralı hep aklınızda tutun. Yalan sizi hiçbir yere götürmez. Hiç kimse size yüzde 100 güvenilir olun ya da konu ile ilgisi olmayan detayları açığa vurun...
 2. Evde otururken para kazanmanın yolları

  Evde otururken para kazanmanın yolları

  evlere iş veren yerler evde boncuk işi evlere iş veren firmalar evde para kazanmanın yolları Oturduğunuz yerden para kazanmanın yolları Evde, çayınızı yudumlarken, üstelik ev işlerinizi veya ailenizi ihmal etmeden de para kazanabilirsiniz. Çoğu kadın, çocuğu okula başladıktan sonra evde bir başına büyük bir boşluğa düşer. Oysa durum göründüğü kadar vahim değil. Çünkü günümüzde evde...
 3. Sivilcelerden kurtulmanın en basit yolu

  Sivilcelerden kurtulmanın en basit yolu

  sivilcelerden kurtulmanın en kolay yolu sivilceden kurtulmanın kolay yolu sivilceden en hemen kurtulma yolları sivilcelerden hemen kurtulma yolları Ah şu sivilceler.Gençlerinn korkulu rüyası olmaktan çıktı hemen hemen her yaşta insanda görülmeye başladı.Herkesin mutlaka bir adettende fazla sinir bozucu sivilcesi vardır.Kimse yok demesin.İşte o sinir bozucu kızarıklıklardan kurtulmanın en kolay...
 4. erkeği geri kazanma yolları....

  erkeği geri kazanma yolları....

  erkekleri geri kazanmanın yolları ayrılan sevgiliyi geri kazanma yolları nelerdir forum erkeği kazanma erkeği döndürme giden döndürmek bazen ne yazık ki gideni döndürmek mümkün olmuyor :( o zamnlarda insan caresiz kalır ne yapacagını bilemez birşeyler yapmaya calışsa da elinde yine herşey boş ve yarım kalır işte size careler meleklerim... Ayrılık hiç kolay değil özellikle de kadın...
 5. En basit oda dekore etme yolları

  En basit oda dekore etme yolları

  Ev dekorunda birkaç basit adım ile yepyeni ortam zenginlikleri yakalanabilir. Oda görünümlerinizde fark katacak görünümlere yer açabildiğiniz gibi odalarınızda fazla uğraşa gerek kalmadan değişim meydana gelir. Dekorasyonda acemi olanlar için bile dekor objesi satan birkaç mağaza ziyareti yeterli olacaktır. Bu hususta Koçtaş ve İkea sizlerin imdadınıza kısa sürede yanıt verebilecektir....

Sayfayı Paylaş