Otizm spektrum bozukluğu nedir ?

Uzman SühaN

Administrator
Otizm spektrum bozukluğu nedir ?
Otizm spektrum bozukluğu (ASD), bir grup gelişimsel bozukluğun adıdır. Otizm spektrumu bozukluğu yaşamın ilk üç yılında genellikle görülen karmaşık bir nörolojik ve gelişimsel durumdur. Semptomlar hafif ila şiddetli olabilir ve her bireye göre değişebilir. Örneğin, bazı çocuklar iletişim kurmak için nadiren kelimeler kullanabilirken, bazıları yoğun konuşmalar yapabilir ve zengin dil kullanabilir. Bazı çocuklar sarılmaktan veya dokunulmaktan hoşlanmayabilir, diğerleri ise fiziksel dokunuş arayışından hoşlanıyor olabilir. Otizm spektrumu , otizm spektrumu nedir, otizm spektrumu nedenleri, otizm spektrumu belirtileri,otizm spektrumu tedavisi ile ilgili ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.
Otizm spektrumu bozukluğu.jpg
Otizm spektrum bozuklukları sosyal, iletişim ve davranışsal zorlukları içerir. Bu sorunlar hafif, şiddetli veya arasında bir yerde olabilir. Erken teşhis önemlidir, çünkü erken tedavi büyük bir fark yaratabilir. ASD kendisini farklı şekillerde ifade edebilir, ancak sosyal iletişimle ilgili zorluklarla, alışılmadık ya da tekrar eden davranışlarla karakterizedir. Hafif ASD li çocuklar, göz teması kurmak, ileri geri görüşmeler yapmak, sözlü olmayan iletişimle dil koordine etmek veya sosyal taklit öğrenmek gibi diğer çocuklara kolaylıkla gelen sosyal becerileri öğrenmek için zorlanabilir.

Sebepler


ASD araştırması son on yılda belirgin şekilde gelişmesine rağmen, bozukluğun nedenini tam olarak saptayamamıştır. Muhtemelen çoklu sebeplerin varlığı anlaşılmaktadır. Örneğin, otistik spektrum bozukluğuyla yüzlerce gen ilişkilendirilmiştir ve bunlar birbirleriyle ve çevreyle karmaşık bir şekilde etkileşime girebilirler.

Belirti ve bulgular


Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar doğal olarak diğer çocuklara gelen sözel olmayan iletişim davranışlarıyla (örneğin göz teması, okuma ve yüz ifadelerini kullanma) mücadele eder. Akranlarıyla olan ilişkileri, karşılıklı sosyal etkileşimleri anlama ve gerçekleştirme güçlüklerinden dolayı genellikle etkilenir. Bu mücadeleler çoğunlukla başkalarının duygularını okuma veya yanıt verme zorluğu ile yoğunlaşmaktadır.

Test tanıve tedavi


Otizm spektrum bozukluğu için biyolojik bir test yoktur. Bir doktor veya psikolog, çocuğu doğrudan gözlemleyerek ve gelişimsel bir tarih edinerek ASD özelliklerini tanımladığında teşhis yapabilir.Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara, karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelmenin anahtarları, erken teşhis koymak ve ihtiyaç duyulan her alanı ele almaktır.

ASD li insanlar ışığa, gürültüye, giysilere veya sıcaklığa karşı çok hassastırlar başka zorluklarla karşılaşabilirler. Ayrıca uyku sorunları, sindirim sorunları ve sinirlilik yaşayabilirler. ASD ye erken müdahale etme ve uygun bakım, bireylerin zorluklarını azaltabilir, bu arada yeni beceriler öğrenmelerine ve güçlü yönlerinden yararlanmalarına yardımcı olur.


Otizm spektrum bozukluğu , sosyal etkileşimi, iletişimi, çıkarlarını ve davranışını etkileyen bir durumdur. ASD li çocuklarda semptomlar üç yaşından önce mevcutken, bazen üç yaşından sonra tanı konabilir. ASD için tam olarak iyileşme yoktur, ancak konuşma ve dil terapisi, mesleki terapi, eğitim desteği ve ayrıca çocuklara ve ebeveynlere yardım etmek için başka müdahaleler mevcutt . Otizm spektrum bozukluğu için herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, yoğun erken tedavi, birçok çocuğun yaşamında büyük fark yaratabilir.

 
Üst