1. melisanur

  melisanur Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  141
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Oyuncak seçiminde bu noktaları atlamayın

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında melisanur tarafından paylaşıldı.

  Oyun, çocukların hayatının en önemli parçası. Oyunla yaşamın provasını yapıyorlar, duygu dünyalarını yansıtıyorlar, fiziksel ve duygusal olarak enerjilerini boşaltıyorlar, hayal güçlerini geliştiriyorlar. Oyun, çocukların hayatında böylesine önemli bir yer tutuyor. İşte bu noktada çocuğa oyuncak seçimi büyük önem taşıyor. Anne ve babaların oyuncak seçerken kendilerini değil çocuğun zevklerini göz önünde bulundurması gerekiyor.
  Çocuğun yeni şeyler keşfedip keyifle değişik şeylerin pratiğini yapabileceği oyuncaklara ihtiyacı olduğunu unutmamakta fayda var. Bunu sağlamak için ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken en önemli nokta seçtikleri oyuncağın çocuk açısından tehlike içermemesi ve güvenli olması. Peki anne ve babalar oyuncak seçiminde hangi noktalara dikkat etmeli? İşte oyuncak seçimi kriterleri:

  • Avrupa’ya uygun, anlamına gelen ve gerekli güvenlik şartlarını karşıladığını gösteren CE, ithal bütün oyuncaklarda aranan bir kriterdir. Satın aldığınız oyuncağın üretim yeri önemli değildir. Üretim yeri neresi olursa olsun üzerinde CE damgası olan oyuncaklar güvenlidir.
  • Çocuğun oyundan en optimum faydayı sağlayabilmesi için seçilen oyuncağın yaşına uygun olduğundan emin olmak gerekiyor. Her ebeveyn, çocuğun yaşını ve oyuncağın güvenlik uyarılarını dikkate almalıdır. Oyuncak satın alırken bu uyarıların üzerinde olduğu oyuncakları tercih etmeye çalışın.
  • Oyuncaklar pilli ise pil yerinin güvenli şekilde kapalı, vidalı ve emniyetli olmasına dikkat edin. Pil kutupları, pil voltajı, DC işareti okunaklı şekilde olmalı. Eski ve yeni piller ile alkali, standart ve şarj edilen piller birlikte kullanmayın.
  • Yumuşak hayvan ve bebeklerin yıkanır olmasına, gözler, burun, düğme ve diğer ayrıntıların kopmayacak şekilde dikilmiş veya yapıştırılmış olmasına özen gösterin. Astım ve alerji riski olan çocuklarda tüylü oyuncaklardan kaçının.
  • Çocuklar ilk yaşlarında cisimleri ağızlarıyla da tanıma ve her cismi ağza götürmeye eğilimlidir. Bu sebeple üç yaşından küçük çocuklara küçük parçaları olan ya da küçük parçalara ayrılan oyuncaklar almayın.

  • Oyuncağın boyası dökülüyor ya da çok kısa zaman sonra çıkıyorsa çocuğunuzdan uzaklaştırın.

   
Oyuncak seçiminde bu noktaları atlamayın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Oyuncak seçiminde gözardı etmeyeceğiniz detaylar

  Oyuncak seçiminde gözardı etmeyeceğiniz detaylar

  Oyun, çocukların hayatının en önemli parçası. Oyunla yaşamın provasını yapıyorlar, duygu dünyalarını yansıtıyorlar, fiziksel ve duygusal olarak enerjilerini boşaltıyorlar, hayal güçlerini geliştiriyorlar. Oyun, çocukların hayatında böylesine önemli bir yer tutuyor. İşte bu noktada çocuğa oyuncak seçimi büyük önem taşıyor. Anne ve babaların oyuncak seçerken kendilerini değil çocuğun...
 2. Anaokulu Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

  Anaokulu Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

  Çocuklarımıza birşey alırken nasıl dikakt ediyorsak okul seçiminde de o kadar dikaktli olmalıyız.Özellikle anaokulu seçiminde özenli olmalıyız.Çocuğun eğitimi ilk anaoklunda başlar.Buyrunuz size dikkat edeceğiniz noktalar.!!! Anaokulu Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar Ana okulu seçiminde anne babaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. 3 - 6 yaş dönemi çocukların...
 3. Hamile giysi seçiminde püf noktalar

  Hamile giysi seçiminde püf noktalar

  hamile yastığı ankara Günümzdeki hamile giysileri yalnızca ilginç görünüşlü ve kolay giyilen değil, aynı zamanda hamile kadınlara başka birçok parça ya da eklerle çeşitleme ve hamilelik sonrasında da giyme olanağı tanıyan giysilerdir. Hamilelikte giysilerinizi hazırlarken ya da seçerken aşağıdaki önerileri dikkate almalısınız Karnınız hala büyüme yolunda. Pantolonunuzu düğmesini...
 4. Oyuncakları seçirken dikkat edilecek noktalar!!!

  Oyuncakları seçirken dikkat edilecek noktalar!!!

  oyuncak seçimi oyuncak seçiminde dikkatli olmak gerekir oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gerekenler Benimde bir cocugum var.Oyuncak almaya gittigimizde cok dikkat ediyorum.Her anne babanin bilmesi gereken bu bilgiler sizede yardimci olabilir. CE işareti CE işareti oyuncaklarda bir güvenlik işaretidir. Bu işareti oyuncakta bulursanızi demekki bu bebek oyuncağı güvenli ve sağlığa zarar...

Sayfayı Paylaş