1. ozlemoztekin

  ozlemoztekin Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  7
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  Özgül Öğrenme Güçlüğü

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında ozlemoztekin tarafından paylaşıldı.

  Özgül Öğrenme Güçlüğü Özgül Öğrenme Bozukluğu, fiziksel, zihinsel ya da gelişimsel herhangi bir problemin neden olmadığı, okuma, yazma ve aritmetik alanlarda kişinin zorlanmasıyla kendini gösteren bir bozukluktur.
  Zeka geriliği ile özgül öğrenme bozukluğu sık karıştırılmasına rağmen, birbirinden çok farklıdır.Zeka geriliği bireyin zeka gerektiren her alanda zorluk yaşamasıyla karakterize, tedavisi olmayan bir durum olmasına karşın, özgül öğrenmede kişi sadece belli alanlarda yaşının gerektirdiği beceriyi sergileyemez ve tedavisi olan bir durumdur.

  Yapılan çalışmalara göre, özgül öğrenme bozukluğu, okul çağındaki çocukların yaklaşık %8’inde görülmektedir ve erkek çocuklarda kız çocuklarına oranla daha sık rastlanır.

  Özgül öğrenme bozukluğu, okuma bozukluğu, yazma bozukluğu ve aritmetik beceri bozukluğu olmak üzere 3 ana grupta incelenir.

  Okuma bozukluğu (Disleksi)

  Okuma ile ilgili yanlış ve yavaş okuma, harf karıştırma, ses, hece ve kelime atlama, bir kelime yerine başka bir kelimeyi okuma, okurken sık sık durma ve yerini kaybetme gibi problemlerin görüldüğü bozukluktur.
  Yazma bozukluğu (Disgrafi)
  Yazma ile ilgili, harf ve heceleme hataları yapma, b-d, m-n, c-ç, s-ş ve noktalı noktasız harflerin karıştırıldığı, noktalama işaretlerini kullanmama, sayfa düzeni yapamama, paragraf oluşturamama, kötü yazma gibi problemlerin görüldüğü bozukluktur.

  Matematik beceri bozukluğu (Diskalkuli)
  Matematik beceri gerektiren, sayı sayma, dört işlem, problem çözme, geometrik şekil, terim, sembol ve işaretleri anlamada problemlerin görüldüğü bozukluktur.

  Özgül öğrenme bozukluğunun nedenleri nelerdir?
  Özgül öğrenme bozukluğunun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, birden fazla faktörün sebep olabileceği düşünülmektedir.

  Doğum öncesi yetersiz ve sağlıksız beslenme, annenin geçirdiği enfeksiyonlar, alerjiler, yoğun ve kontrolsüz şekilde kullanılan ilaçlar, doğum esnasında oluşan beyin hasarı gibi komplikasyonlar ile uzun ve zor doğum, doğum sonrası başa alınan darbeler, oksijensiz kalma gibi durumlarla özgül öğrenme güçlüğü ilişkilendirilmektedir.

  Ayrıca, özgül öğrenme bozukluğunun aynı ailede görülme sıklığı nedeni ile kalıtsal olduğu görüşü üzerinde de durulmaktadır.

  Tedavi
  Özgül öğrenme güçlüğünde, erken tanı ve tedavi büyük önem taşır. Tedavide öncelikli olan, öğrenme süreçleriyle ilgili olan ve akademik başarısızlığı beraberinde getiren bu durumun, çocuktan kaynaklanmadığının bilincine varmak ve suçlayıcı tutumla yaklaşmamaya dikkat etmektir.

  Özgül öğrenme güçlüğünde her çocuk için ayrı, zayıf yanları geliştirilmeye yönelik bireysel eğitim planı hazırlanmalıdır. Tedavide hekim, psikolog, aile ve öğretmenler, kazandırılması hedeflenen becerilerle ilgili işbirliği içerisinde çalışmalıdırlar. Uygulanan tedavinin süresi, çocuğun öğrenme hızına ve şekline göre farklılık gösterir.

  Özgül öğrenme bozukluğu olan çocukların büyük bir çoğunluğunda, dikkat problemleri görüldüğü için ilaç tedavisi de gerekebilir. Bunun yanı sıra, bu çocuklar yaşadıkları başarısızlığın farkına vardıkları için özgüven ve sosyalleşme gibi problemler yaşayabilirler. Bu durumda özgül öğrenme bozukluğuna kaygı ve depresyon gibi bazı psikiyatrik bozuklukların eşlik etmesiyle psikoterapi ve ilaç kullanımı gerekebilir.


  EDIT BY BEYZA


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 6 Ağustos 2016
Özgül Öğrenme Güçlüğü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Özel Öğrenme Güçlüğü

  Özel Öğrenme Güçlüğü

  ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ NEDİR? Öğrenme güçlüğü, çocuğun okuma, yazma, aritmetik ya da dinleme, konuşma, akıl yürütme yeteneklerini kazanmada ve kullanmada yaşanan güçlüktür. Çocuğun bilgiyi öğrenme yeteneği ile ilgili bir problemle birlikte, kendini idare etme ve sosyal becerilerdeki zorluğunu da yansıtır. Çocukta başarısızlık, ilgisizlik, derse kendini verememe gibi belirtilerin yanında...
 2. Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuklar

  Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuklar

  öğrenme güçlüğü olan çocuklar okuduğunu anlama duası anlama güçlüğü çocuklarda dua öğrenme Öğrenme güçlüğü ilk olarak 1963 ylında Samuel A. Kirk tarafından okulda ciddi öğrenme sorunları yaşayan fakat belirli diğer engelleri bulunmayan öğrenciler için ortaya atılmıştır. Öğrenme güçlükleri, dinleme,konuşma,okuma,yazma,usa vurma yada matematik yeteneklerinin kazanımında ve kullanımında önemli...
 3. Disleksi - Özgül Öğrenme Güçlüğü

  Disleksi - Özgül Öğrenme Güçlüğü

  ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ-DİSLEKSİ Öğrenme Güçlüğü ,karşımıza çıkan soruna göre: Üç çeşiti vardır,diyebiliriz. ( 3 türlü sorunlu öğrenci karşımıza çıkmaktadır.) a) Konuşmada Görülen Disleksi Durumu b) Yazma da Görülen Disleksi Durumu c) Okuma-yazmada Görülen Disleksi Durumu Adından da anlaşılacağı gibi Öğrenme Güçlüğü kavramı: Okumada yada yazmada görülen güçlük şeklinde...
 4. Özgül Öğrenme Güçlüğü Nedir?

  Özgül Öğrenme Güçlüğü Nedir?

  özgül öğrenme güçlüğü nedir kaba motor becerileri nelerdir kaba motor beceriler nelerdir ince becerileri ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ Özgül öğrenme güçlüğü öğrenmeyle ilgili bir sorun olarak algılanmakla ve tanıtılmakla birlikte; gördüğümüz, duyduğumuz ya da dokunduğumuz, tanımaya çalıştığımız şeylerin algılanmasıyla ilgili ya da işlenmesiyle ilgili bir sorun olarak yaşanmaktadır. Beyindeki...
 5. öğrenme güçlüğü olan çocuklar

  öğrenme güçlüğü olan çocuklar

  öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler sesli okuma yazma öğrenme zorluğu çeken öğrenciler el yazısı oyunları okuma güçlüğü Öğrenme güçlüğü ilk olarak 1963 ylında Samuel A. Kirk tarafından okulda ciddi öğrenme sorunları yaşayan fakat belirli diğer engelleri bulunmayan öğrenciler için ortaya atılmıştır. Öğrenme güçlükleri, dinleme,konuşma,okuma,yazma,usa vurma yada matematik yeteneklerinin...

Sayfayı Paylaş