Panik atak hakkın da kısa bilgi

Uzman SühaN

Administrator
Panik atak hakkın da kısa bilgi
Panik atak, korkunç anksiyete hissi, endişe ve korku duygusudur; açıklanamayacak kadar korkunç bir şey olmak üzeredir. Panik atak, bir şeyin veya birinin aşırı, fakat mantıksız bir korkudan geçmesine neden olan bir duruma verilen tepkidir. Panik ataklarınız göğüslerinizde keskin ağrılar oluşturabilir, nefes almak için solunumu sıkıştırabilir, gerçeklikle temaslarınızı kaybedersiniz ve bolca terlemeniz için sebep olabilir. Eğer ilk defa panik atak yaşarsanız, belirtileriniz çok zor görünebilir ve hatta kalp krizi geçirdiğinize inanmanıza neden olabilir. Panik atak geçiren kişiler, çok tatsız deneyimler yaşayabileceklerini çabucak öğrenirler.Buna rağmen, panik ataklar başarıyla tedavi edilebilir.


panik atak.jpg
Panik bozukluğunun semptomlarının birçoğu kalp hastalığı, tiroid sorunları, nefes darlığı ve diğer hastalıkları taklit ettiğinden, panik bozukluğu olan insanlar sık sık acil servise ziyarette bulunurlar ve hayatı tehdit eden bir konunun bulunduğuna ikna olmuşlardır.Panik ataklar genellikle kısa, 10 dakikadan az sürer, ancak bazı semptomlar daha uzun süre devam edebilir. Neyse ki, panik bozukluğu tedavi edilebilir bir durumdur. Bu makale de panik atak ile ilgili detayları bilgileri bulabilirsiniz..Panik atak bozukluğu belirtileri nedenleri ve tedavisiPanik atak belirtilerinin belirtileri tuhaf, rahatsız edici, güçlü ve görünüşte kontrolden çıkmış gibi görünse de ciddi veya zararlı değildir.Panik atak ve anksiyete atakları aynıdır. Bu nedenle, panik atak belirtileri ve anksiyete atak belirtileri de aynıdır.Erkekler ve kadınlar farklı panik atak bozukluğu belirtileri yaşıyor gibi görünse de belirtiler aynıdır.Belirtileri kişiden kişiye hatta erkeklerden kadınlara kadar değişebilir.


Yukarıda belirtildiği gibi, panik atak bozukluğu belirtileri kadınlar ve erkekler için benzer olabilir.Her bir kişi panik atak bozukluğu semptomları ve yoğunlukları için benzersiz bir kümeye sahip olabilir.Tüm yaş grupları, çocuklar, gençler ve yaşlılar da dahil olmak üzere panik atak geçirir.Panik atak belirtileri ve kalp krizi semptomları benzer görünebilir.Panik atak ve semptomları herzaman gece ve uyurken bile yaşayabilirsiniz.Endişeli bir şekilde davranmak, kaygının fizyolojik, psikolojik ve duygusal halini üretir.Panik atakların kesin nedeni bilinmiyor. Beyninizin yapısı ve işlevindeki anormallikler, nörokimyasal dengesizlikler ve genetik faktörler panik bozukluğunun ve saldırıların gelişimine katkıda bulunabilir.Panik bozukluğunun belirtileri, bir saldırıya maruz kalan herkes için çok açıktır. Semptomlar arasında mantıksız korkular, başın dönmesi , mide bulantısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, uyuşma, terleme, sıcak basması, artan kalp hızı, ekstremite hassasiyetiniz ve titreme sayılabilir.Bir panik atak belirtileri oldukça belirgindir, ancak genellikle panik atak sonrasında eşlik eden agorafobi fark edilmez.Panik ataklarına aşırı derecede endişeli davranış ya da kronik stres neden olduğundan, aşırı endişe verici davranışımız ve stresin ele alınması panik atakları durdurabilir ve nihai olarak panik bozukluğunu önleyebilir. Panik bozukluğu tedavisi semptomlarınızı azaltmaya veya ortadan kaldırmaya odaklanır. Bu, nitelikli bir profesyonelle ve bazı durumlarda ilaçlarla tedavi yoluyla sağlanır. Panik bozukluğu semptomları potansiyel olarak etkisiz hale gelebilir. Ancak, hastaların büyük çoğunluğu tedavi ile önemli rahatlama bulacaktır. Yukarı da yer alan belirtileri yaşıyorsanız mutlaka en kısa zaman da hekime görünün. Durum tedavi edilmezse hayatınız her anlam da zorlaşabilir..
 
Uzun yıllar panik atak tedavisi gördüm. Belirli belirsiz her şeyden kaygı duyuyordum. Sürekli kötü şeylerin olacağı düşüncesindeydim. Hem ilaç tedavisi hemde kendimi yönetmem durumu aşmama vesile oldu. Bu konu da hem pskilojik destek alınmalı hemde kişinin duygularını yönetmesi gerekiyor. İlaç tek başına bu konu da maalesef çare değil.
 
Panik atakların kişinin hayatını istila etmesine neden olan Genetik yatkınlık, anksiyete ve risk ile erken çocukluk deneyimi ve bağımsız bir yetişkin olma konusunda zorlu değişikliklerdir. Bu faktörlerin ortak noktası, hiçbirinin kendi kontrolüzün altında olmadığıdır. Panik atak süresi genellikle bir kişinin ne kadar korktuğu ve panik atak da dahil olmak üzere korktukları şeylere nasıl tepki gösterdikleri ile belirlenir. Tepki ne kadar büyük olursa, panik atak ve semptomlar o kadar uzun ve daha güçlü olur.Panik atak, güçlü, korkutucu olabilir ama tedavisi vardır. Yukarıda yer alan makalemizdeki septomlara sahipseniz en kısa sürede hekime görününüz.
 
Geri
Üst