Pargalı İbrahim Nasıl Öldü?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Pargalı İbrahim Nasıl Öldü?
pargalı ibrahim paşanın kaç çocuğu oldu pargalının çocukları pargalının çocuğu pargalı ibrahim in kaç oldu neden öldürülüyor
pargalı nasıl ölecek,öldürülecek,pargalı ne demek,pargalının çocukları,kaç çocuğu olacak,pargalı hatice sultanın çocukları,nasıl ölecek gibi sorularınızın yanıtlarını bu yazımızda paylaşıyoruz.

Pargalı İbrahim Paşa Kanuni Sultan Süleymanın Has odabaşısı iken paşalığa terfi etti ve ardından Kanuni'nin kardeşi Hatice Sultan ile evlendi.Peki merak ediyormusunuz Pargalı İbrahim Paşa nın nasıl öldüğünü yada öldürüldüğünü kısaca akibetini?Hepsinin cevabını aşağıdaki sizler için paylaştığım bilgilerde bulabilirsiniz:tik:
pargali%20ibrahim1-39.jpg

Pargalı, frenk, damat, makbul ve maktul lakaplarıyla anılan İbrahim Paşa, Irakeyn Seferi sırasında yaptığı bazı uygulamalar sebebiyle Padişahın güvenini kaybetti. Bazı tarihçilere göre Kanuni’nin eşi Hürrem Sultan ve defterdar İskender Çelebi’nin kötülemelerinin de bunda etkisi oldu. 15 Mart 1536 akşamı Kanuni her zamanki gibi İbrahim Paşa’yla akşam yemeği yedi. Ertesi sabah cesedi sarayın önünde boğulmuş olarak bulundu.

Kanuni Sultan Süleyman, devletin en yüksek makamına çıkardığı Pargalı Damat İbrahim Paşa’nın ölçüyü kaçırdığını düşünmeye başlamıştı.Padişah bir ramazan akşamı İbrahim Paşa’yı iftara çağırdı. Tatlı bir şekilde uzun uzun sohbet ettiler. Kanuni Sultan Süleyman ona “Bu gece sarayda kal” dedi.Sadrazam yatmak için, hazırlanan odaya geçti, tatlı bir uykuya daldı.Aynı anda Cellat Kara Ali oraya girdi, yağlı kemendi onun boynuna doladı. Sadrazam İbrahim Paşa uyandı, bir süre direndi ama faydasız… Cellat Kara Ali çok güçlüydü.
Yan odadaki Padişah, boğuşma seslerini duyuyor ve sonucu bekliyordu.Sadrazam Damat İbrahim paşa son nefesini verdiğinde 41 yaşındaydı. (15 Mart 1536)Padişahın bir numaralı adamıydı. Saraya damat oldu “Makbul İbrahim Paşa” unvanını aldı, sonra Padişah tarafından boğdurulup “Maktul İbrahim Paşa” oldu. Görkemli hayat acı bitti.

yazık

ibrahim paşaya çök kötü olmus ve kanuni sultan suleymanın planlayarak adam öldürmüş ben açıkcası ibrahıme yardım etmek isterdım ama muhteşem yüzyıl da 19.bölümde hatice sultana ihanet etti ama niye anlamadım.merakla akşasmı iple çekiyorum saten muhteşem yuzyılın bitmesıne az kaldı hürrem 2 erkek cocuk dogrduktan sonra iste mahidevranın yerine haseki olacak

pargalı paşa olunca padişah bensiz yapamaz demeye başlamıştı.hatta bu sözü tüm halk duydu en sonunda birisi (bilinmeyen)padişah kanuniye bunu söyledi.padişah öfkesinden onu boğdurttu.bence haketti.havası söndü.kim kimsiz yapamıyor gördü

bence ibrahim paşa sizin dediginiz gibi öl medi sehirlenerek öldü ama yinede tarihi karış tır mak lazım

bence pargalıya çok yazık oldu sultan bensiz yapamaz dedi doğruda söyledi savaşlar cihanlar onun sayesinde kazanıldı ondan sonra çöküş oldu zaten pargalı ne derse süleyman asla ikiletmez

pargalidan sonra gelen sokullu cok daha akilli bi adamdi kipargali bunu fazlasiyla hakketti

böyle yüce bir devleti o. hürrem yıkmış allah belasını versin bi de bu dizi yi yapmışlar akıl yok bizim milletimiz de hala gavurları araların a alıyorlar ....

yaa tarih böyle büyük ve anlamlı derslerle dolu ecdadımız çok güzel çok büyük işlerde başarmış ama şunuda unutmamaklazm uçkur düşkünlüğü felaketlerle sonuçlanır lakin yazılanlar çizilenler nekadar doğru bilemem ancak osmanlılarda dini inanç çok önplandaidi bu entrikalar neden anlaybilmiş dilim

Geri