Patatesin Cilt, Saç ve Sağlık İçin İnanılmaz Faydaları

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Patatesin Cilt, Saç ve Sağlık İçin İnanılmaz Faydaları
Patates en çok tüketilen besinlerdendir. Özellikle çocuklar tadını çok seviyor. Patates sadece lezzetli değil, aynı zamanda vitaminler, mineraller, antioksidanlar, diyet lifi, bitki besinleri, vs. gibi birçok besinin varlığından dolayı sağlığımız için son derece faydalıdır. Besinsel olarak tüketiminin yanı sıra, içindeki güçlü antioksidanlar ve besinlerin varlığından dolayı çeşitli cilt ve saç yararları sunar. Patates tüketimi , tansiyonun düşürülmesine ve kalbin korunmasına yardımcı olur ve hatta iltihaplanma ve kanser ve romatizma gibi ortaya çıkan hastalıkları tedavi eder. Makalemizin devamında patatesin cilde faydaları , patatesin saça faydaları tüm detayları ile ele alınacaktır. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..


patates neye iyi gelir.pngPatates hakkında bilgi : Patates lif, potasyum ve C ve B6 vitaminlerini içerir. A, C, B, demir ve fosfor gibi birçok temel mikro besinle doludur. C vitamininin güç kaynağı olan patates cildi, güçlü bir antioksidan madde olarak işlev görür. Bundan başka, kabukları sağlıklı bir savunma sisteminin ayrılmaz bir parçası olan ve bağışıklık aktivitesini artıran B kompleks vitamin ve kalsiyum içerir. Antioksidanlar, polifenoller ve glikoalkaloidlerle birleştirilmiş yüksek lif içeriğinin, vücut üzerinde kolesterol düşürücü etkilere neden olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, patates kabuğunun sağlığa faydalarından yararlanmayı planlayan insanlar, öğünlerinde soyulmamış patatesleri tüketmelidir.

haşlanmış patates suyunun faydaları.jpg

Patatesin faydaları ibrahim saraçoğlu hocamız tarafından da ele alınmıştır. Patates tüketirken patateslerin kesinlikle yeşillenmemiş, filizlenmemiş, kararmamış ve de yara almamış olmalarına dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Saraçoğlu ayrıca patates tüketimin bağırsak kanseri olanlar için faydalaı olabileceğini söylüyor.Pişmiş mor patateslerin de kolon kanseri riskini azalttığı araştırmalar sonucu destekleniyor.Araştırmacılar fırınlanmış patates ekstrelerinin kolon kanseri kök hücrelerinin yayılmasını engellediğini ve hatta bazı durumlarda onları tamamen tahrip ettiğini gözlemlemişlerdir.
patatesin cilde faydaları.jpg
Patates aynı zamanda beyin sağlığına katkıda bulunan bir koenzim olan alfa lipoik asit içerir. Asidin Alzheimer'deki hafıza açıklarını iyileştirdiği ve hatta bazı hastalarda bilişsel düşüşü azalttığı gösterilmiştir. Patates sindirim sorunlarını giderir. Özellikle ishali kesmede etkilidir. Patates kızartması faydaları yoktur. Patatesin faydalarından yararlanmak için fırınlayın haşlayın . Aslında kızgın yağda kızartılan her şey şey zararlıdır. Eb büyük fayda buhar , fırınlama yada haşlama olarak sağlanabilir. Patatesin sağlığa faydaları dışında saç ve cilt üzerinde de etkileri vardır . Şimdi diğer faydalarına gözatalım..
Patates suyunun faydaları ; Patates suyunun gençleştirici etkileri vardır. Özellikle kırışmaya yatkın olan yüzünüze ve boynunuza düzenli olarak uygulayın. Günlük kullanmak en iyisidir.Patates maskesi ölü deri hücrelerini temizler. Bir patates rendeleyin ve yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 10 ila 15 dakika beklettikten sonra suyla durulayın. Tedaviden sonra cildiniz temiz ve parlak hale gelecektir. Yüzünüzde ve ellerinizde yaşlılık veya karaciğer lekeleri varsa, patateslerden büyük ölçüde faydalanabilirsiniz. Patatesleri soyun, rendeleyin ve suyunu toplayın. Doğrudan cilde uygulayın ve 20 dakika sonra yıkayın.
Haşlanmış patatesin suyunun faydaları ; Kaynamış patates suyu soğutularak çiçeklere verilebilir. Bu çiçeklerinizin bitkilerinizin sağlıklı büyümesine olanak sağlar. Ayrıca haşlanmış patates suyu sizin içinde faydalı olabilir, kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu arada haşlanmış patates neye iyi gelir diye soranlarada yanıt verelim. Mideniz ağrıyorsa ishal oluyorsanız , kilo vermek istiyorsanız diyetinize haşlanmış patatesi dahil edebilirsiniz. Araştırmalar patateslerin bağışıklık sistemi üzerinde de faydalı etkilere sahip olabileceğini göstermektedir. Diğer yandan, patatesler de sağlıklı kilo almaya yol açabilir. Sebzelerin kalorik bir değeri olduğundan, normal miktarlarda tüketilmeleri sağlıklı bir kilo almaya yol açabilir.


Patatesin cilde faydaları nelerdir ? Patatesler günlük cilt bakım rutinde doğal bir temizleyici olarak kullanılabilir. Patates suyunu yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve 20 dakika bekletin. Patates suyunu doğal yoğurtla karıştırın ve birkaç damla bal ekleyin. Pürüzsüz bir karışım elde etmek için karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın. Patateslerin, C vitamini ve güçlü antioksidanların varlığının yanı sıra, güçlü ağartma ve aydınlatma özelliklerinin yanı sıra cilt için de faydalı olduğu kanıtlanmıştır. İçerisinde antioksidanlar ve c vitamini bulunması, serbest radikalleri ortadan kaldırarak kırışıklıkları ve ince çizgileri düzeltmeye yardımcı olur. Ağartma özelliklerinde zengin olan patatesler, ölü cilt hücrelerinin tıkanmış gözeneklerden dökülmesine yardımcı olur .Yüz maskesi, nişasta mevcudiyeti nedeniyle kollajen üretimini artırarak karanlık lekelerden ve sivilce izlerinden kurtulmanıza yardımcı olur.


Saç dökülmesini önlemek için ; Patates suyunu aloe vera suyu ve 1 çorba kaşığı bal ile karıştırın. Elde edilen macunu saçınıza ve özellikle saç derinize sürün ve 2 saat bekletin. Saçınızı şampuanlayın. Haftada en az iki kez tedaviyi tekrarlayın.Patates suyu içmek, bir çalışmaya göre PMS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Patates suyundaki karbonhidratlar, serotonin üretimini artıran bir amino asit olan triptofan seviyelerini yükseltmeye yardımcı olabilir. Serotonin ruh halini iyileştirmekten ve kaygıyı azaltmaktan sorumludur.Patatesdeki potasyum daha iyi bir uykuya yardımcı olan bir kas gevşetici görevi görür. Patatesin kolesterol düşürücü özellikleri lif içeriklerinden gelir. Sebze hem çözünür hem de çözünmeyen lif için iyi bir kaynaktır


Patatesleri düzenli ve orta derecede tüketmenin midemiz için çok faydalı olduğu ve sindirim sistemimizin sağlıklı kalmasına yardımcı olduğu bulunmuştur. Patatesin bu yararı, esas olarak, diyet liflerinin içinde bulunmasından kaynaklanmaktadır. Patateste bulunan diyet lifleri doğal bir müshil olarak işlev görür, bağırsak hareketini iyileştirir ve atıkların sistemimizden düzgün bir şekilde atılmasını sağlar. Patatesler sindirimi kolay olan karbonhidratlar bakımından zengindir ve bu da metabolizmaya yardımcı olur ve böylece sindirim sistemimizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Romatizma eklem, kas ve lifli dokularda iltihaplanma ve ağrıya neden olan bir durumdur.


Patateste bulunan C Vitamini, iltihap önleyicidir; bu, onunla iltihaplanma ve ağrının giderilmesinde çok etkilidir. Patateste bulunan bir başka bileşik olan magnezyum, romatizmanın tedavisinde de önemli bir rol oynar. Patatesin düzenli ve orta düzeyde alımının, kolon kanseri, cilt kanseri, mide kanseri, akciğer kanseri, meme kanseri, prostat kanseri vb. Gibi çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmada çok faydalı olduğu bulunmuştur. Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen ve aynı zamanda çeşitli kardiyovasküler sorunların önde gelen bir nedeni olan önemli bir sağlık sorunudur.Tansiyonumuzu kontrol altında tutmak önemlidir ve patates tüketimi bu sorunları önleyebilir. Patates, C vitamini, E vitamini ve fito-besinler, flavonoidler, karotenoidler, vb. Gibi diğer antioksidan bileşikler gibi birçok antioksidan kaynağıdır ve sağlığımıza birçok fayda sağlar.
 

Benzer İçerikler

Üst