1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Pembe akıntı neden olur?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kadınlar için pembe akıntı gelmesi durumu, oldukça kafa karıştırıcı bir konu olmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise, bu akıntının gebeliğin başlangıç dönemlerinde meydana gelmesi, adet döneminden hemen önce meydana gelmesi, mantar gibi enfeksiyonal durumlarda meydana gelmesi ya da dış etkenlere bağlı olarak meydana gelmesi gibi çok farklı nedenlere dayanmasıdır.
  İlişki sonrasında, yaklaşık olarak bir haftalık bir aranın ardından pembe akıntı görülmesi durumunda, hamilelik başlangıcı sinyali alınabilmektedir. Bunun nedeni, sperm ile yumurtanın birleşmeye başlaması ve ilerleme sırasında damarlarda ufak çaplı zarar vermesidir.ncak bazen hormonal değişiklikler ve adet dönemi ile birleşen pembe akıntı gelmesi durumu, kadınlar tarafından gebelik başlangıcı ile karıştırılabilmektedir. Böylesi bir durumda periyodik zamanın kontrol edilmesi önemli bir durumdur.

  Bunun dışında, genital bölge üzerinde yapılan zorlayıcı hareketler ya da alınan darbeler sonucunda da kılcal damarların çatlaması ile pembe akıntı durumu ortaya çıkabilmektedir. Kişisel bakımın ihmal edildiği durumlarda da ortaya çıkan mantar türü hastalıklar, bu tip bir akıntının gelmesine sebep olan faktörler arasında yer almaktadır.İmplantasyon kanaması olarak da adlandırılan pembe akıntı, adet tarihi ile kesişebilmekte ve bu nedenle adet akıntısı ile karıştırılmaktadır. Pembe akıntı follop tüpü içerisinde sperm ve yumurtanın birleşmesi ve rahmin iç tabakası içerisine ilermesiyle ortaya çıkmaktadır. Rahmin iç duvarına blastosistinin yerleşmesi sırasında kılcal damarlar implantasyon kanamasına neden olur.  < Konu Resmi..>  İmplantasyon kanaması çoğunlukla pembe renkte olmasına rağmen bazen de kahverengi renkte olabilmektedir. Kanamanın ne kadar süreceği ya da miktarı her kadında farklılık gösterebilmektedir.


  Yanlış bir diğer anlaşılmada implantasyon kanamasının hamilelik lekelenmesi olarak algılanmasıdır. Her implantasyon kanaması hamilelik belirtisi olmadığı gibi çeşitli sebeplerden ötürü de gerçekleşebilir.
  Gebelik belirtileri arasında pembe akıntı var mıdır?
  Bir kadında vajinal akıntı, rengi, kokusu ve şekli ile hamileliğin habercisi olabilir. Embriyonun adet kanamasından hemen önce rahme düşmesi, hafif kanamaların olmasına sebebiyet verebilir. Bu kanama ise çoğunlukla pembe renkli olmaktadır.
  Fakat kadınlarda yumurtlama dönemi içerisinde servikal mukusda bir artış görülmektedir. Yumurtalama evresi servikal mukusun kuruması boyunca kuru kalmaktadır. Kadının gebe kalması durumunda östrojen düzeyinde artışa bağlı olarak çeşitli sıvı salgılar meydana gelebilir. Bu salgılar ise genellikle gebeliğin erken belirtileri arasında yer almaktadır. Ancak bu gebeliğin en belirgin göstergesi olmayıp gebelikle ilgisiz olarak hormonal değişiklikleri de ilgilendirir.
  Adet öncesinde pembe akıntı görmeniz durumunda bir uzmana başvurmanız akıntının gebelik kaynaklı olup, olmadığını ortaya çıkaracaktır.
   
Pembe akıntı neden olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadınlarda Kahverengi Akıntı Neden Olur?

  Kadınlarda Kahverengi Akıntı Neden Olur?

  kahverengi akıntı nedir,kahverengi akıntının sebepleri,vajinadan kahverengi akıntı gelmesi,kahverengi akıntı gebelik belirtisimi,kahverengi akıntı hakkında bilgiler Kadınlarda vajinal akıntı adet dönemlerinde olağan olarak görülebilmektedir. Vajinal akıntının rengi ve görünümü adet döngüsünün farklı evre ve sürelerinde farklılık gösterebilir. Kadınlarda ovulasyon yani yumurtlama evresinden...
 2. Ağız yarası neden olur ?

  Ağız yarası neden olur ?

  ağız yarası niye olur,ağızda yara niye çıkar,ağız yarası nasıl giderilir,ağız yarası nasıl geçer,ağız yarası nasıl tedavi edilir Ağız ülseri veya aft olarak da adlandırılan ağız yaraları,tıp dünyasınca nedeni henüz tam olarak bilinmeyen doku bozukluklarıdır. Ortası beyaz, sarı ya da gri renkteki bu yaralar, uçuk ile aynı şey değildir. Oldukça can yakıcı olan yaralar mutlaka ağız içinde...
 3. Hamilelikte akıntı ne renk olur

  Hamilelikte akıntı ne renk olur

  hamilelikte akıntının rengini tam olarak nasıl tarif edersiniz lütfen hamilelik yaşayan ve gerçek anlamda bebek sahibi olan arkadaşlarımız cevaplandırırsa sevinirim. Tam olarak renk ne şekilde oluyor teşekkür ediyorum.
 4. kahverengi vajinal akıntı neden olur?

  kahverengi vajinal akıntı neden olur?

  selam adetten sonra kahverengi akıntım geldi bunun nedeni nedir adetim normal günde başladı ve bitti
 5. Pembe lekelenme nedir pembe lekelenme neden ve ne zaman olur ?

  Pembe lekelenme nedir pembe lekelenme neden ve ne zaman olur ?

  Normalde vajinal akıntı şeffaf veya beyazdır. Menstrüasyon sonrası açık pembe deşarj hafif kanamaya bağlıdır. Yumurtlama, implantasyon veya yeni kontraseptif araçlar neden olabilir, ancak aynı zamanda birçok patolojik faktörle tahrik edilebilir.Vajinal akıntı menstruasyon döngüsü boyunca kadınların çoğunda görülür. Dönemler arasındaki boşaltım şeffaf veya beyazımsıdır. Yoğunluğu döngünün...

Sayfayı Paylaş