Pembe estetik hakkında tüm merak edilenler

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Pembe estetik hakkında tüm merak edilenler
pembe estetik nedir, pembe estetik fiyatları, pembe estetik nasıl yapılır

Son zamanlar da adını sıkça duyduğumuz pembe estetik hakkın da tüm merak edilen bilgileri sizler için bu konumuz da paylaşıyoruz.

Her geçen gün estetik de yeni bir çığır açılıyor ve pembe estetik de bunlardan biri olarak yer alıyor. Peki nedir bu pembe estetik? Pembe estetik deyince ilk akla gelen pembe isminden dolayı sadece kadınlara uygulandığı olabilir...

Ama pembe estetik hem erkek hem de bayanlara uygulanan bir yöntem... Peki pembe estetik nereye uygulanıyor? Pembe estetik kötü görünen diş etlerinin estetik görünümünü sağlamaya yarayan bir estetik türü ve bu konuda sıkıntı yaşayan kişilere uygulanıyor.

Konu ile ilgili detay bilgiler ise şöyle;

344589-smiles.JPG

Diş estetiğini tamamlayan unsurlar arasında diş etlerinin sağlıklı olması, rengi ve diş etinin dişle olan seviyesi akla gelir. Karşıdan göze hoş gelen, temiz ve uyumlu bir gülüş elde etmenin ilk adımı dişler ve diş eti arasında gereken uyumun sağlanmasıyla oluşur. Diş etine sağlıklı diyebilmek için açık pembe renkli olması, dişe ve kemiğe sıkı bir şekilde yapışması, portakal kabuğuna benzeyen parlak ve pütürlü bir görünümde olması gerekir. Estetik diş hekimliği dalında yapılan tedavilerde amaçlanan kusursuz bir gülümseme sağlamaktır. Kusursuz denilecek bir gülümseme için diş eti estetiği oldukça önemlidir.

Gülümsemenin hoş bir şekilde yapılabilmesi için dişlerin, diş etinin, çene ve dudakların bir harmoni içinde olması gerekir. Diş eti estetiği konusunda sorunun varlığına göre farklı operasyon yöntemleri kullanılabilir. Gülümseme sırasında fazla miktarda görünen diş etleri şekillendirilirken, bazı diş etlerinin de biraz küçültülmesi gerekir.

Diş etinde estetik amaçlı girişimlerden önce, diş etinin sağlıklı olması gerekmektedir. Sağlıklı diş etleri görünümüyle pembe renkte, yüzeyi hafif pütürlü ve kanaması olmayan şekilde olmalıdır. Şiş halde olan kızarık ve kanaması olan diş eti olduğunda, tedaviden önce diş etinin tedavi edilmesi gerekir. Öncelikle diş taşlarının temizlenmesi, diş eti küretajı gibi farklı tedavilerin uygulanması gerekebilir.

Pembe estetik nasıl sağlanır?

Pembe estetik gülümseme sırasında ön tarafta ortada yer alan iki dişin tepe noktalarında bulunan diş etlerinden geçen hayali çizginin hafifçe dudağa dokunmasıyla sağlanır. Ağızda bulunan diğer dişlerle diş etleri arasında belli bir forma uygun olarak yerleştirilmesi gerekir. Bazı durumlarda dişler form ve diziliş bakımından mükemmel görünmesine rağmen, diş etinin düzensizliğinden dolayı gülümseme sırasında ahenk bozularak kötü bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda ise sadece diş etlerinde değil, dişlerin dizilişi sorunlu olabilir. Bu durumda önce diş etleri düzeltilmeli daha sonra da diğer tedaviler tamamlandırılmalıdır . Pembe estetik ile ilgili yapılacak küçük düzeltmeler bile bazı hallerde mükemmel sonuçlar vermektedir.

Bazı durumlarda ise diş etleri çekildiğinden, kök yüzeyleri görünür hale gelmekte ve diş kronu çok fazla uzun görünmektedir. Bu durumda diş etlerine biraz ilave yapılması gerekir. Kök yüzeyinin kapanması için diş eti grefti koyulmaktadır. Bu sayede hem diş ve diş etlerinin sağlığı elde edilmekte, hem de estetik bir görünüm sağlamak için gereken işlem yapılmış olmaktadır.

Diş etlerinde çekilmeye neden olan etkenlerin belirlenmesi, çekilmenin tekrarını engellemek adına çok önlemdir. Bazı kişilerin çok sert hareketlerle dişlerini fırçalamaları ya da bazı diş sıkma da diş etlerinde çekilmeye neden olabilir.
Diş etlerinin çekilmesi sonucun da ortaya oldukça kötü bir görüntü çıkıyor bunu belki de siz de yaşıyor olabilirsiniz.;) Bu sorundan pembe estetikle kurtulabilir ve sağlıkla gülümseyen estetik görünümlü dişlere sahip olursunuz.
Sonuçta estetik amaçlı yapılan operasyonlarda sadece dişlere yapılacak müdahaleler yeterli gelmeyebilir. Ağız içinde yapılan iyi bir muayene sonrasında yapılması gereken işlemler belirlenmelidir. Bunlar belli bir sıra takip edilip tamamlanmalıdır. Diş etindeki sağlıklı ve simetrik görüntü sağlanarak, mükemmel protetik restorasyonlar tamamlanmalıdır. Günümüzde teknolojinin getirdiği yenilikler estetik diş hekimliği alanında kullanılacak pek çok buluşun ortaya çıkarılmasını sağlamıştır. Bunlar içinde bonding ve lamine uygulamaları dişin , mine ve dentin gibi anatomik yapılarına daha sağlam bağlanarak uzun ömürlü ve estetik görünümler sağlayabiliyor . Empres porselenler sayesinde estetik bir görünüm ve zirkonyum destekli porselenler sayesinde de sağlamlık ortaya konulabiliyor.

Diş etinde en fazla görülen sorunlar nelerdir?

Diş etinde en çok karşılaşılan sorunlar arasında diş eti iltihabından kaynaklanan şişme ve morarmalar başta gelmektedir. Bunlar için uygulanacak tedavinin ardından, kişinin ağız bakımına özen göstermesi ve hijyenine dikkat etmesi bu sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır. Lazer tedaviler yardımıyla uygulanan tedavi süreci kısalmakta ve bu sorunun yeniden tekrarlanma olasılığı azalmaktadır. Diş etlerinin mekanik olarak temizlenmesinden sonra, lazerle cep denilen ve diş etlerinde rahatsızlığa neden olan bakteriler buradan rahatça temizlenmektedir.

Gülümseme sırasında diş etlerinin fazla göründüğü durum gummy smile olarak tanımlanır. Kişide gülümseme dizaynı yapıldığında diş etinde olan fazlalıklar belirlenir. Bu fazlalıklar lazer ya da koter yardımıyla rahat ve acısız şekilde ve herhangi bir kanama olmadan uygun seviyeye getirilir. Bu işlemde lazerin kullanılması cerrahi işlem sırasında hem kanamayı azaltmakta, hem de diş etlerindeki iyileşme sürecinde kısalma sağlamaktadır.

Diş etlerinde iltihaba ya da yaşlanma etkisine bağlı olarak çekilmeler oluşabilir. Bu konuda en büyük sıkıntı diş aralarında meydana gelen siyah boşluklardır. Diş etlerindeki çekilmeye bağlı olarak, dişlerin sanki uzamış gibi görüntü vermesi estetik açıdan olumsuz bir görünüm çizmektedir. Bu durumda hastalara diş eti ilavesi yapılarak, çekilmeyle oluşan boş alanların kapatılması sağlanmaktadır. Cerrahi tekniklerde yaşanan gelişmeler bu tedavi şeklinin daha başarılı olmasını sağlamaktadır.

Kişilerin özellikle esmer olması halinde melanin pigmentasyonu nedeniyle diş etinin doğal açık pembe görünümü daha fazla koyulaşmaktadır. Bu tür renkleşmeler 15 dakika süren bir lazer tedavisiyle başarılı bir şekilde giderilmektedir.

Yapılan cerrahi uygulamalara rağmen kişilerde gülümseme sırasında diş etlerinin görünme sorunu devam ediyorsa, burun deliği altında bulunan iki noktaya birden botoks uygulandığında, kişide ifade değişimi olmadan, üst dudağın biraz aşağıya doğru düşmesiyle birlikte diş etlerinin bu şekilde görünmesi engellenebilmektedir.

Dişlerin yeterince ve düzgün bir şekilde temizlenmemesi halinde, diş aralarında birikmiş olan besin artıkları bakteri üretecektir. Bakteri plağı adı verilen bu tür birikimler, hem dişlerde çürüklere, hem de diş eti iltihaplarına sebep olarak dişlerde diş taşı oluşumuna neden olurlar. Ayrıca bakteri plağı içinde üreyecek mikroorganizmalar, diş etlerinde çekilme gibi olumsuz etkilere neden olabilirler. Diş etinde olan çekilmelerde botoks uygulaması yapıldığı gibi, dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı olması için kişilerin diş temizliğine dikkat etmesi, dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanılması gerekir. Vücutta her alanda estetik açıdan mucizeler yaratan botoks uygulamaları, pembe estetik alanında diş etlerinde olan kusurların giderilmesinde yardımcı olan uygulamalardandır.

Pembe estetik yöntemleri nelerdir?

Rejeneratif: Bu işlemler periodontal hastalık nedeniyle yıkıma uğramış destek dokuların vücudun kendi yapım mekanizmaları uyarılıp yeniden yapılması amacıyla yapılmaktadır. Uygun olan durumlarda hastalıktan etkilenen dokular uzaklaştırılıp, mebran, doku uyarıcı proteinler ya da kemik grefti kullanılıp yeni destek yapıların oluşturulması sağlanır.

Gingivektomi: Bu yöntem diş eti büyümesinde ve derin ceplerin oluştuğu bölgelerde fazlalık olan diş etinin çıkarılması işlemidir. Ardından diş eti konturları gerektiği şekilde düzeltilerek, diş eti fizyolojik olarak bir forma sokulmakta ve estetik görünüm sağlanmaktadır.

Gingivoplasti: Bu operasyonla fazla oranda görünen diş eti ya da asimetrik olan diş eti seviyesi düzeltilmektedir. Hastalara lokal anestezi uygulandığından, acı hissetmeden gerekli düzeltmeler yapılmaktadır. Gerektiği takdirde uygulanan full porselen laminat ya da metal desteksiz olan zirkonyum porselenler daha estetik bir görünüm elde edilmesini sağlarlar.

Kron boyu uzatma: Dişlerde fazla doku kaybı oluşmuşsa, çürüğün diş eti altına uzanması durumunda dişlerde korun boyu uzatılarak, fazla diş eti dokusu çıkarılır ve kemik yeniden şekillendirilir. Bu sayede dişlere daha uzun bir görünüm verilmiş olur.

Botoks denince sadece cilt estetiği gelmesin aklınıza çünkü günümüz de botoks uygulamaları sadece cilt üzerin de değil birçok hastalığın tedavisin de bile kullanılabiliyor tıpkı pembe estetikte diş etlerine uyalanması gibi;)


Botoks uygulaması: Diş etlerinde olan sorunların cerrahi yollarla giderilememesi halinde, botoks uygulanarak, diş eti sorunları giderilebilir.

Ağız ve diş sağlığı hepimiz için büyük önem taşır sonuç da yaşadığımız hayat boyunca dişlerimiz bize lazım olacaktır. Ne kadar kaplama, takma olsa da dişler asla ana dişlerin yerini tutmayacaktır. Ne yazık ki toplumumuz da büyükten küçüğe kadar birçok kişi ağız ve diş bakımı konusun da ihmal da bulunarak bu konuyu yeteri kadar önemsememektedir.

Dişlerinize ne kadar özenle bakar ve tedavi ile bakımını düzenli bir şekil de yaptırırsanız uzun yıllarca onlar da sizi bırakmayacaktır bunu asla unutmayınız;)
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Beni diş etlerimde koyu .Lazerle soydurma yapılıyormuş ama çok ağrısı varmış. Ayrıca dişlerimde sigaradan ötürü çok kötü oldu . Doğumdan sonra hem diş eti hemde diş tedavisine başlıycam
 
Üst