1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Petrol ve Doğal Gaz Mühendisi

  Konu, 'Mesleklerimiz ve Biz' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Petrol ve doğal gazın bulunması, çıkarılması, depolanması ve nakledilmesi ile uğraşan ve bu konuda araştırmalar yapan kişidir.
  GÖREVLER -Petrol ve doğal gazın nerelerde ve ne miktarda bulunduğunu saptamaya çalışır, -Jeolojik ve jeofizik etütleri yapılan bölgede jeolojik örnekler üzerinde araştırmalar yapar, elde edilen verileri değerlendirir, -Sondaj için kullanılacak araç ve gereçleri saptar, -Sondaj faaliyetlerinin ekonomik, güvenli ve hızlı bir şekilde yürütülmesi için gerekli önlemleri alır ve sondaj faaliyetlerini denetler, -Petrol ve doğal gaz çıkarma metotlarını geliştirmek ve yenileştirmek için araştırmalar yapar, -Ham petrol ve doğal gazın depolanması ve nakledilmesi ile ilgili projeler hazırlar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER -Sondaj makineleri, -Değişik killerden yapılmış sondaj çamurları, -Çizim, hesaplama ve ölçüm için gerekli malzemeler.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Petrol ve doğal gaz mühendisi olmak isteyenlerin; -Üst düzeyde akademik yeteneğe ve sayısal düşünme gücüne sahip, -Bir işi planlayıp uygulamaya koyabilen, -Bir konuyu derinliğine araştırma isteği duyan, -Tertipli ve düzenli çalışan, -Ayrıntılara dikkat eden, -İyi gözlem yapabilen ve yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Petrol ve doğal gaz mühendisleri, görevlerini genellikle arazide ve açık havada, kısmen laboratuarlarda yürütürler. Çalışma ortamı sıcak, soğuk veya tozlu olabilir. Petrol ve doğal gaz mühendisleri, jeoloji mühendisleri, maden mühendisleri, tekniker ve işçilerle işbirliği halinde çalışmak durumundadırlar. Görevleri seyahat etmelerini gerektirebilir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Petrol ve doğal gaz mühendisleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, BOTAŞ, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve bağlı şirketlerinde, yabancı şirketlerde çalışabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleğin eğitimi, liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilebilen çeşitli üniversitelerin "Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği" bölümlerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Meslek eğitimine başlayabilmek için ÖSS sınavında yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Mesleki eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; ilk iki yılda Matematik, Fizik, Kimya gibi temel bilim dersleri ile temel mühendislik derslerine ağırlık verilirken, son iki yılda Sondaj Mühendisliği, Petrol Üretim Mühendisliği, Jeoloji İlkeleri, Doğal gaz Mühendisliği, Petrol Ekonomisi gibi dersler verilmektedir. Eğitim, teorik ve pratik olarak yapılmaktadır. Mezun olabilmek için toplam 8 haftalık yaz stajı zorunludur.

  MESLEKTE İLERLEME Akademik kariyer yaparak yükselebilirler. Çalıştığı kuruluş veya şirkette üst düzey yöneticiliğe kadar yükselebilirler.

  BENZER MESLEKLER: Jeoloji mühendisliği, jeofizik mühendisliği, maden mühendisliği.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU -Eğitim süresince öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan öğrenim ve harç kredisi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler. Ayrıca, yaz aylarındaki staj süresinde, az da olsa bir ücret elde edebilirler. -Eğitim sonrasında, kamu sektöründe çalışan meslek elemanı teknik hizmetler sınıfından ücret almaktadır. Özel sektörde çalışanların ücretleri ise değişiklik göstermektedir.


  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  -İlgili eğitim kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
   
Petrol ve Doğal Gaz Mühendisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yönetici ve Mühendis

  Yönetici ve Mühendis

  Yönetici ve Mühendis Büyük bir şirketin üst düzey yöneticilerinden biri bir gün New York üzerinde balonla dolaşmaya çıkar. Aksilik bu ya, pusulasını aşağıya düşürür ve kaybolur. İnmek için uygun bir yer ararken bir gökdelenin tepesinde sigara içen bir adam görür ve alçalır. "Pardon. Ben neredeyim acaba?" diye sorar. "Yerden 500 feet yükseklikte bir balonun içindesin"...
 2. M. ve Malzeme Mühendisi

  M. ve Malzeme Mühendisi

  lurji ve malzeme mühendisi, bileşiminde l bulunan maden filizlerinden l ve alaşımların elde edilmesi ve bunların belli işlemlerden geçirilerek endüstrinin istediği hammadde haline getirilmesi, plastik, seramik gibi l olmayan maddelerin elde edilmesi ve işlenmesi çalışmalarını yürüten kişidir. GÖREVLER -Maden cevherini çeşitli yöntemlerle temizler, -Konsantre olmuş cevherin...
 3. Petrol ve masonluk...

  Petrol ve masonluk...

  PETROL VE MASONLUK Çok eskiden beri duyar ve söyleriz: "Türkiye'de petrol var ama çıkarttırmıyorlar. Dış güçler izin verip de petrolümüzü çıkartabilsek dünyanın en zengin ülkesi olurduk" diye. İşte Türkiye'nin petrol dosyasını yeniden açıyor, ilgili ve yetkililerin görüşlerini burada açıklıyoruz. PETROL NEDİR? Petrol oldukça eski çağlardan beri bilinen ve genellikle de ilk zamanlar...
 4. İran doğal gaz ithal edecek

  İran doğal gaz ithal edecek

  İran'ın, doğal gaz tüketimindeki israfın önlenmemesi durumunda doğal gaz ithal edebileceği belirtildi. İran Petrol Bakanı Gulam Hüseyin Nozeri, ''geçen yıl 500 milyon metre küp doğal gaz tüketildi. Bu oran, 250 milyonluk bir ülkenin ihtiyacı kadar'' diye konuştu. İran'da üretilen doğal gazın yüzde 33'ünün evlerde tüketildiğini belirten Nozeri, ''tüketim hızı bu şekilde devam ederse, doğal...
 5. Doğal gaz faturasını nasıl düşürebilirim?

  Doğal gaz faturasını nasıl düşürebilirim?

  bu konu;doğal gaz faturası,doğal gazı en uygun nasıl kullanabilirim hakkında bilgiler vermektedir Soğuklar yaklaşıyor, ve en uygun ısınma biçimi olan doğal gazla ısınmanın da maliyeti yüksek oluyor. Doğal gazı ,mutfakta ocak tüpü yerine,banyoda şofben yerine kullanıldığında bayağı bir karlı çıkıyorsunuz diyebilirim.Ama kışın ısınmak için kullanıldığında maliyeti bayağı yüksek...

Sayfayı Paylaş