1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.280
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  PGD ile cinsiyet seçimi nasıl yapılır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Teknolojinin gelişmesiyle tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyolardan (döllenmiş yumurta) alınan hücre ile inceleme yapılarak o embriyonun kız mı erkek mi olduğunun bulunması işlemine cinsiyet seçimi denir.

  Cinsiyet seçiminde bulunmak isteyen çiftlerin, öncelikle bir tüp bebek tedavisine başlaması gerekir. Yumurta hücrelerinin çoğaltılması amacı ile ilaçlar kullanılarak yumurta sayısını artırma işlemine (indüksiyona) başlanır.


  Bu ilaçlar anne adayının yaşına göre değişen dozlarla uygulanır. Bu süre ortalama 7 ile 12 gün arasında değişebilir. Yumurta hücreleri istenilen büyüklüğe ulaştığı zaman, çatlatma iğnesi yapılır ve yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Yumurta toplama işlemi basit ve ağrısız bir işlemdir. Bu işlem genel veya lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Yumurta toplanması ile aynı zamanda baba adayından sperm örneği alınır ve yumurtalar döllenerek embriyo haline getirilir. Elde edilen tüm embriyoların gelişimi takip edilip 3. gün PGT (cinsiyet seçimi) yöntemi ile cinsiyetleri belirlenir.

  < Konu Resmi..>

  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE


  Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) işlemi, Cinsiyet seçimi olarak da bilinen; sağlıklı ve istenilen cinsiyette bebeğe sahip olmak için, özel genetik laboratuvarlarımızda, kromozomal, genetik anomalileri teşhis etme işlemidir. Bu detaylı çalışma gerektiren işlem, embriyolar, anne adayına transfer edilmeden önce yapılmaktadır.


  PGT yani Cinsiyet Seçimi işlemi, 90’lı yıllarda, özellikle cinsiyet ile aktarılan, genetik hastalıkların önüne geçmek amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde, Mikrosort olarak da adlandırılan, Cinsiyet seçimi işlemi ile Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi'mizde, doğacak bebeğinizin cinsiyeti önceden görülebildiği gibi, en çok rastlanan genetik hastalıklar da teşhis edilebilmektedir. Dolayısıyla, hastalık taşıyan embriyolar ayrıştırılır ve anne adayına sadece sağlıklı embriyolar transfer edilir.

  Cinsiyet seçiminden 2 gün sonra sağlıklı ve istenilen cinsiyete ait embriyolar transfer edilerek tedavi tamamlanır.

  Transferden 12 gün sonra kan testi yapılarak gebelik sonucu öğrenilir.

  CİNSİYET SEÇİMİ (TAYİNİ) KİMLERE UYGULANIR?

  Cinsiyete bağlı geçiş gösteren tek gen hastalığına sahip çiftlere uygulanır.
  Aile planlaması (Family balance) amacı ile cinsiyet seçimi isteminde bulunan çiftlere uygulanır.


  PGT ile Cinsiyet Seçimi Aşamaları

  Cinsiyet Seçimi işlemi, Tüp Bebek işlemine çok benzer bir hazırlık süreci gerektirmektedir.

  1. AŞAMA:

  Çiftler, Cinsiyet seçimi ile tüp bebek işlemine karar verdiğinde, kendileriyle, kapsamlı bir görüşme gerçekleştirilir.
  Sürece karar verilmesinin ardından, her tedaviden önce istendiği gibi, çiftlerin bir takım test ve muayenelerden geçmesi istenir.
  Yumurta ve sperm kalitesini olumsuz yönde etkileyecek, alkol, sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmaları önerilir.

  2. AŞAMA:

  Cinsiyet seçimi ile tüp bebek işleminin 2. evresinde, adetin 2. ya da 3. gününde, anne adayının yumurtalıkları ve rahim içi, ultrason yardımı ile incelenir.
  Anne adayının mutlaka FSH, LH, E2 ve Prolaktin gibi hormon testleri yaptırılır ve akabinde, yumurta geliştirme ilaçlarına başlanır. Yaklaşık 10-12 gün kullanılan yumurta geliştirici ilaçlar sayesinde, var olan yumurtaları en iyi şekilde büyütüp, geliştirebilmekte, böylece de gebelik şansını arttırmaktayız.
  Yumurtaların boyutları, istenilen büyüklüğe geldiğinde, yumurta çatlatma iğnesini uygulanır.
  Çatlatma iğnesinin uygulanmasının ardından, yaklaşık 36 saat sonra, olgunlaşan yumurtalar, ultrasonografi ile, çok hafif ve kısa süreli aneztesi altında, anne adayına hiçbir acı hissettirilmeden toplanır.

  3. AŞAMA:

  Cinsiyet seçimi işleminin 3. basamağında; anne adayından yumurtaların toplandığı gün, baba adayından da sperm alınarak, dölleme işlemi gerçekleştirilir.

  4. AŞAMA:

  Cinsiyet Seçimi işleminin 4. evresinde, anne ve babadan alınan yumurta ve spermin döllenmesiyle elde edilen ve dölleme işleminin 3. günü yaklaşık 8 hücreli olan embriyolardan, bir ya da iki hücre alınır. Bu hücreler, genetik laboratuvarımızda özel işlemlerden geçirilir ve kromozomal anomaliler açısından incelenir. Analizin ardından, istenilen cinsiyette olan, sağlıklı embriyolar ayrıştırılır.

  5. AŞAMA:

  Cinsiyet Seçimi işleminin son aşaması, transfer aşamasıdır. Dölleme işleminin 5. günü, istenilen cinsiyette ve sağlıklı, en iyi 3 embriyo anne adayının rahmine, acısız ve ağrısız bir şekilde, ultason eşliğinde transfer edilir.
   
PGD ile cinsiyet seçimi nasıl yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aksesuar Seçimi Nasıl Yapılır

  Aksesuar Seçimi Nasıl Yapılır

  moda tasarımı nasıl yapılır eşarp seçimi aksesuar nasıl yapılır kıyafet tasarımı moda tasarımları Aksesuarlar kıyafeti tamamlayan en önemli unsurlardır... Doğru yerde doğru kıyafetle kullanıldığında en basit kıyafeti bile baştan çıkarıcı bir hale getirebilirsiniz... Boynunuzun ince ve zarif olduğunu düşünüyorsanız, şık kolyelerle kıyafetlerinizi tamamlamayı tercih edebilirsiniz....
 2. PGD ile cinsiyet belirlenirmi?

  PGD ile cinsiyet belirlenirmi?

  pgd nedir,pgd ile cinsiyet tayini,pgd ile cinsiyet tahmini,pgd ile cinsiyet kesinleşirmi,pgd ile cinsiyet belirleme hakkında bilgiler Evet kesin olarak anlaşılabilir fakat PGD bu amaçla kullanılmaz. PGD genetik bazı hastalıkların (orak hücreli anemi, tay sacks, müsküle distrofi, hemofili gibi...) ebmriyoda olup olmadığını araştırmak için yapılır. PGD (preimplantasyon genetik tanı)...
 3. İstediğim cinsiyette bebek sahibi olabilirmiyim?

  İstediğim cinsiyette bebek sahibi olabilirmiyim?

  Ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada insanların bu konudaki istekleri doğrultusunda yapılmış pek çok çalışmalara rağmen elimizde halen kesin sonuçlar bulunmamaktadır. Bu tür uygulamalardan en popüler olanı “Ericsson metodu” olarak bilinir ki başarı oranı %75 civarında olduğu iddia edilmektedir. ABD de yaklaşık 50 merkezde uygulanan bu methodtaki prensibe göre; kadın yumurtası her zaman...
 4. Nub teorisi ile cinsiyet nasıl belirlenir ?

  Nub teorisi ile cinsiyet nasıl belirlenir ?

  Yüzyıllar boyunca , cinsiyetin belirlenmesi için çeşitli metodlar uygulanmıştır. Bebeğin cinsiyeti nin tahminin de kullanılan yöntemlerin çoğunun herhangi bir bilimsel dayanağı yoktur. Bebeğin cinsiyetini belirme de , son günler de ilginç bir yöntem konuşuluyor. Nub teorisi . Bu teori nin % 88 cinsiyeti belirlediği iddia ediliyor. Gebeliğin 12- ve 14 . haftasın da bu teori ile bebeğin...
 5. Ramzi teorisi ile cinsiyet tahmini

  Ramzi teorisi ile cinsiyet tahmini

  Hamile anne adayları için merak edilen konular dan biri de bebeğin cinsiyetidir. Bir bebeğin cinsiyeti daha gebelik oluştuğu andan itibaren genetik olarak bellidir .Fakat bu durum ultrasonla , ancak bebek belli bir büyüklüğe geldiğin de tespit edilebilir. Gebeliğin 16-17 ve 20. haftaların da bebeğin cinsiyeti belli olur.. Bebeğin kese içinde aldığı pozisyona göre cinsiyet belirlenir...

Sayfayı Paylaş