Pilatesin Yararları

T

TİTAN

Forum Okuru
Pilatesin Yararları
pilatesin yararları pilates yararları
pilates, yararları, mucizeleri, faydaları, nasıl yapılmalı, egzersizler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsinizSevgili melekler,
Yaza girdiğimiz şu günlerde hepimizi bir kilo telaşıdır sardı.Kilo denetiminde sporun önemi çok büyük.Biz de çeşitli egzersizlerle yaza hazırlanmaya çalışıyoruz.Son günlerin en revaçta sporu ise pilates..

Dr. Işık Akgöl, mottosu “bedenini hisset, ruhuna dokun, zihnini keşfet” olan Serotonin Mutluluk Akademisi’nin kurucusu. Pilatesten yogaya, tai chi’den germeye, felsefe ve psikoloji seminerlerinden bireysel danışma ve koçluğa, sinema-yazı-kitap kulüplerinden tango ve doğaçlama dansa uzanan çalışmalara ev sahipliği yapan Serotonin Mutluluk Akademisinde Dr. Işık Akgöl ile pilates hakkında yapılan söyleşiyi size aktarıyoruz..

Pilatesin özelliği nedir?
Bedeni bütünsel olarak ele alıp tüm egzersizleri bütünden vazgeçmeksizin uygulamasıdır. Core adı verilen gövdenin merkezini güçlü tutarak, her harekette bu bölgenin stabilize olmasını ön koşul kabul eder. Yani pilates yapan kişi, önce core stabilizasyonunu çok iyi öğrenmelidir. Pilates nefesi ise uygulamada, core stabilizasyonu ve konsantrasyon için vazgeçilmez bir araç olarak kullanılır.

Bir kasın güçlü olduğu kadar esnek olması çok önemlidir. Pek çok spor yaralanmasının altında yatan ilk neden “güçlü ama esnek olmayan kas”tır. Her zaman bir egzersizin başında ve sonunda germe yapılmasını öneririz. Pilates dersinde baştan sona kadar germe ve güçlendirme kol kola gider. Pilatesin tedavi edici değeri bu kıymetli ikiliyle oluşur.

Pilates kişiye ne kazandırır?
Hem bedensel hem de ruhsal sağlığın tanımı “güçlü ve esnek”tir. Pilates güçlenme ile germeyi birlikte verir. Güçlenmeyi çoğunlukla “izometrik” adı verilen herhangi bir hareketin ortaya çıkmadığı (kasın kasılmış kalması) ve yaralanmaya neden olmayan, çok etkili bir yöntemle uygular.

Pilates makinesi kullanıldığında yaylar ile izotonik denen yöntemi de kullanır. Ancak izotonik kol veya bacak çalışmasında bile gövde kasları izometrik olarak çalışır. Bu nokta pilatesin sihrini açıklar.

En ufak bir ayak egzersizinde bile Core (karın ve bel) kasları izometrik olarak çalışmak zorundadır. Pilatesin “daraltan egzersiz” olarak ünlenmesi bu nedenledir. Kişinin gövdesinde birkaç haftada belirgin bir daralma görülür. Yağ kütlesi azalırken, kaslarda ince uzun bir gelişmeye neden olur.

Pilatesin boyu uzattığı doğru mu?
Omurgayı destekleyen kaslara kazandırdığı güç nedeniyle kişinin kullanamadığı boyu ortaya çıkarır. Yani omurga çevresine kazandırdığı form nedeniyle kişinin boyu 2-5 cm kadar uzamış görünür.


Kimler pilates yapabilir?
Pilates programı kişiye özel yazıldığı için hareket edebilen ve akli dengesi yerinde olan, 7 yaşından itibaren herkes pilates yapabilir. Özellikle ağır egzersizin sakıncalı olduğu; kalp ve kas hastalıkları olan, osteoporoz ve romatizmalı hastalarda kas gücünü korumak ve kazanmak için ideal bir egzersizdir.

Burada önemli olan yeterli eğitim, donanım ve deneyime sahip bir eğitmendir. Pilates yapmak isteyen ve bir hastalığı olan kişinin bu hassas noktayı iyi araştırmasını öneriyorum.

Gebelik öncesi pilatese başlamış anne adayları gebelik süresince pilates yapabilirler. Bu egzersizler anne, bebek ve doğum-doğum sonrası için yararlıdır.


Kimler pilates yapamaz?
Akut hastalık tablosu olanlar, temel hareket kabiliyetini kaybetmiş kişiler (felç, kol veya bacak noksanlığı, akut kırıklar), akıl sağlığı yerinde olmayan insanlar.

Pilatesin kadının seks hayatına ne gibi bir etkisi var?
Pelvik taban kaslarına yaptığı yatırım nedeniyle bu kaslar çok güçlenir. Tabular nedeniyle pek söz edilmese de, özellikle kadının seks hayatındaki başarısı ve mutluluğunu artırır. Ayrıca yaşa bağlı olarak gelişebilen stres inkontinansının (idrar kaçırma) önlenmesi ve tedavisinde çok etkilidir.

Pilates hangi rahatsızlıkların tedavisinde öneriliyor?
Pek çok omurga hastalığı (bel ve sırt fıtığı, skolyoz, kifoz), duruş bozuklukları, osteoporoz, spor yaralanmaları ve ortopedik operasyonlar sonrası güçlendirme programlarında güvenilir ve etkili bir tedavi aracı olarak kullanılıyor.

Biz, tıbbi bir ekip olarak pilatesi tamamlayıcı tıp değil, tedavi amaçlı bir direkt araç olarak kullanmaktayız.

Pilatesi bugün artık erkekler de tercih ediyor. Nedenini neye bağlayabiliriz?
Kası güçlendirirken esnetmesi, yağ kütlesini azaltırken kas kütlesini artırması, bedenin tamamını güçlendirmesi nedeniyle sportif performansı ve sportif başarıyı artırması nedeniyle, erkekler tarafından giderek daha fazla tercih ediliyor.

Yine bel ağrısı, diz-omuz gibi eklem sorunu nedeniyle aktif spor hayatına ara vermiş erkek hastalar da pilatesi tedavi edici ve alternatif spor seçeneği olarak kullanıyorlar.

Pilatesin bugüne dek “kadın sporu” olarak düşünülmesinin nedeni neydi sizce?
Bugüne kadar zayıflatıcı, daraltıcı etkisinin ön planda tutulması buna neden olmuş olabilir. Ayrıca uzaktan bakınca zorlayıcı görünmemesi, top gibi basit ekipman kullanılması, hafif bir egzersizmiş izlenimi yarattı. Giderek daha fazla insan detayda ne kadar zor olduğuna tanıklık ettikçe ve reformer, cadillac, chair gibi makinelerin kullanıldığını gördükçe bu izlenimi değiştirmiş durumda.


Siz pilatesle tanışmanızdan sonra kendinizde ne gibi değişimler gözlediniz?
İlk seanslardan itibaren kaslar ve eklemlerde rahatlama, ağrıda azalma, hareket kabiliyetinde artış, masaj yapılmış gibi bir dinginlik hissedilir. Ben, 10 seanstan itibaren bedende daralma ve duruşta düzelmeye tanık oldum. Nefesi etkin kullanmakla akciğer ve solunum kapasitemde artışa da tanık oldum. Adım boyum uzadı ve yürüyüşüm değişti.
 
Üst