1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Pisa Kulesi / Italya

  Konu, 'Avrupa Tatil Beldeleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  pisa kulesi neden yamuk pizza kulesi neden yamuk pisa eğilmektedir pizza eğilmektedir yamuktur
  < Konu Resmi..>


  İtalya‘nın kuzeyindeki Pisa şehrinin Katedral Meydanı‘nda yeralan ve 1063-1090 yıllarında yapılan Duomo Katedrali‘nin çan kulesi, ana yapıdan ayrı olarak 1173′te yapılmıştır. Ünlü Pisa Kulesi, bu çan kulesidir. İnşa edildiği meydanın ismi İtalyanca Mucizeler Meydanı anlamına gelmektedir.
  Pisa Kulesi’nin yapımı tam 174 yıl almıştır. Kule üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana gelmiştir. 56 metre yüksekliktedir. Üzerine 294 basamaklı bir merdivenle çıkılır. En üstteki çanların bulunduğu 8. kat silindir biçimindedir. Pisa Kulesi’nde 7 adet çan bulunmaktadır.
  Pisa Kulesi bitirildiği tarihten itibaren güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Bunun sebebi temeldeki yumuşak zemindeki bir çökmedir. Günümüzde, Pisa Kulesi’nin tepesinden güney yönünde aşağı sarkıtılan bir çekül 4,3 metre açığa inmektedir. Ancak yapının ağırlık merkezinin izdüşümü kendi temel dairesinin içinde kaldığı için kule devrilmemektedir. Kule her yıl milimetrenin onda yedisi kadar (100 yılda 7 cm) eğilmektedir.
  Pisa Kulesi, Pisa‘nın gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak Cenova ve Venedik’e rakip olarak yapılmıştır. Ünlü bilim adamı Galile, bütün cisimlerin aynı hızla ve aynı fizik kanununa uyarak düştüklerini bu kulede yaptığı deneylerle ispat etmiştir.
  Mussolini kulenin düzeltilmesi için emir vermiş ve temeline beton dökülmüş ama kule daha çok gömülmüştür.
  2. Dünya Savaşı sırasında müttefikler Nazi’lerin kuleyi gözlem amacıyla kullandıklarını tespit etmişler, mütevazi bir Amerikan çavuşu, topçu birliğini çağırmamakla kulenin kaderini kurtarmıştır.


  1964 yılında İtalya hükümeti kulenin düşmesini önlemek için yardım çağrısı yapmış, bu arada kulenin eğri oluşunun turist çekmesi de bir çelişki… matematikçiler, mühendisler, tarihçiler Azor adalarında buluşup toplantılar yapmışlar, 1990 Ocak ayında kule ziyaretlere kapatılmış, çanlar ağırlığı azaltmak amacıyla başka yere nakledilmiş, üçüncü kata çelik kablolar eklenmiş, kulenin yakınlarındaki evler güvenlik nedeniyle boşaltılmıştır.
  < Konu Resmi..>


  2001 yılında Pisa Kulesi tekrar açılmıştır. Kulenin daha 300 yıl yıkılmadan duracağı tahmin ediliyor. Piza Kulesi ve çevresindeki katedral, kilise ve mezarlık UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.
  Bu arada kulenin İtalyanca ismi ‘La torre di pisa’dır.
  Kulenin mimarının ismi ise bilinmiyor, bu konuda çeşitli iddialar var ama hala bir sır!…


  < Konu Resmi..>  < Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>   
 2. Saharalı

  Saharalı Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2009
  Mesajlar:
  180
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  paylaşım için teşekkürler
   
Pisa Kulesi / Italya konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. pizza kulesi

  pizza kulesi

  pizza kulesi pizza kulesi hakkında bilgi hakkında kısa bilgi pizz resmi
 2. pisa kulesi

  pisa kulesi

  İtalya‘nın kuzeyindeki Pisa şehrinin Katedral Meydanı‘nda yeralan ve 1063-1090 yıllarında yapılan Duomo Katedrali‘nin çan kulesi, ana yapıdan ayrı olarak 1173′te yapılmıştır. Ünlü Pisa Kulesi, bu çan kulesidir. İnşa edildiği meydanın ismi İtalyanca Mucizeler Meydanı anlamına gelmektedir. Pisa Kulesi’nin yapımı tam 174 yıl almıştır. Kule üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden...
 3. kız kulesi

  kız kulesi

  kız kulesinin iç resimleri kız kulesinin içinin resimleri kulesi iç içini göster kulesi içinin Kız Kulesi, Asya ile Avrupa‘ nın keşiştiği bir noktada, Asya sahillerinden bir ok atımı uzaklıkta bir taş tümseğe oturtulmuş bir kuledir. İki kıta arasındaki konumu sebebiyle dünyada eşi benzeri olmayan yapılar konumundadır. Geçmişi 2500 yıl öncesine dayanan bu küçük kule, İstanbul‘ un...
 4. Kız kulesi..

  Kız kulesi..

  kız kulesi wallpaper masaüstü duvar kağıtları kız kulesi
 5. Pisa Kulesi Niçin Eğridir?

  Pisa Kulesi Niçin Eğridir?

  Dünya üzerindeki bazı yerlerin adı anıldığında, bunlar belirli bir takım şeylerle birlikte hatırlanır. Paris deyince Eyfel Kulesi'ni hatırlarız. Ya da bunun tersi geçerlidir, New York, ünlü "Özgürlük Anıtı" ile aynı anda akla gelir. Bu örnekler sayılamayacak kadar çoktur. Bulunduğu şehrin adıyla anılan Piza Kulesi de bu örneklerden biridir. Hemen herkes, Piza'nın İtalya'da bir şehir...

Sayfayı Paylaş