Pişik olan bebek nasıl tedavi edilir?

Uzman SühaN

Administrator
Pişik olan bebek nasıl tedavi edilir?
Bebeğin bezlendiği bölge çok az hava aldığından ve özellikle bu bölgenin nem oranı oldukça yüksek olduğundan, kimyasal maddelerden, dışkı ve idrardan kaynaklanan tahrişler ve bunun ile birlikte bezlerin ve giysilerin, bebeğin her hareketinde, tenine sürtünmesi isiliğe ve sonrasında pişiğe yol açmaktadır. İsilik bebeğin bezlendiği sürece devam etmektedir.



p.jpg




Bebeğin pişik sorunu nasıl giderilir? Sorusuna cevap olarak, araştırma sonuçları, anne sütü ile beslenen bebeklerin, mama ile beslenen bebeklere göre, pişik oranının daha az olduğunu test etmiştir. Çünkü anne sütü içerisinde, mamalara göre daha az asid olduğundan, daha az pişik geliştiği görülmüştür.

Pişik sorununun giderilebilmesi için bakımın, cilt ıslaklığını azaltarak, idrar ve ile temasını azaltacak bir şekilde, bezlerin sık aralarla değiştirilmesi önerilmektedir. Bebeğin her altını kirletmesi sürecinde, bölgenin yıkanarak, cildi koruyucu prepatların sürülmesi ve cildin hava alınmasına izin verilmesi gerekir. Ayrıca bir diğer nokta, araştırmalar, pudraların kullanılmasını kesinlikle önermemektedir. Aksine, annelerin bebeğin pişin sorunu nasıl giderilir sorusuna cevap olarak, %56’sının zeytinyağını kullanmakta olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, hekimler tarafından, bebeğin cildinde pişik ve benzeri sorunların oluşmaması için bebeğin alt bezinin en fazla saatte bir değiştirilmesi öngörülmektedir.

Mother applying body cream on a 6 months old babby's buttock.Pişiği tedavi etmede, bebeğin bezi sık sık değiştirilerek, bölgenin nemli tutulmaması dışında, farklı bezler de denenmelidir. Yani, bebekte isilik tekrarlıyorsa eğer farklı bir bez kullanımı daha doğru olacaktır. Bebeğin altı mümkün olduğunca günde bir defa yıkanmalıdır ve yıkama sonrasında özellikle, bölgenin iyice kurulanması ve havalanması gerekmektedir. Bebeğin poposu mümkün olduğunca kapatılmayarak, kum havlusunun üzerine oturtulmamalıdır. Hekimler, bu şekilde, mümkün ise, bebeklerin birkaç saat uyumasına izin verilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Ayrıca blokaj taktikleri kullanılarak, pişik kremi kullanılmalıdır. Eğer pişik ısrarlı olarak tekrarlanıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır
 
Geri
Üst