PKOS ve diğer kistler için doğal tedaviler

Uzman SühaN

Administrator
PKOS ve diğer kistler için doğal tedaviler
Polikistik overler kadında infertilite konusunda bahsettiğim kist çeşitlerine benzer bir şekilde oluşurlar. Folikülden çıkması gereken yumurta herhangi bir nedenle çıkamayıp hapis kalınca kistik yapılara dönüşür. Aynı zamanda düzenli olarak yumurtlamayan kadınlar polikistik over sendoromu yaşayabilirler.


Düzenli ovulasyonun gerçekleşmemesi durumunda yumurtalıklar büyür ve biraraya birikmiş küçük küçük kistler oluşur. Bu pek çok nedene bağlı olabilir. Bütün yumurtlama problemleri ve kistler arasından PKOS en karmaşık sendrom olarak tanımlanabilir. Çünkü pek çok hormon ve sistem bozukluğu içerir. Oluşan çoklu kistler bu bozuklukların sadece bir tanesidir.


4.jpgkadınlık hormonları östrojen ve progesteron’dur. Kadınlar aynı zamanda androjen denilen erkeklik hormonlarını da taşırlar fakat farklı miktarlarda… Bu hormonlar yumurtalıklarda normal yumurta oluşumunu kontrol ederler. PKOS durumunda bu hormonlardaki bir dengesizlik söz konusu olur. Aynı zamanda haddinden fazla androjen hormonu üretilir. Bu dengesizliğe neyin neden olduğu hala bilinmiyor.


PKOS Semptomları


- Olmayan ya da aşırı düzensiz adetler
- Küçük göğüsler
- Koyu ses
- Genişlemiş klitoris (nadir görülür)
- Erkeksi tüylenme
- Saç dökülmesi
- Akne
- İnfertilite
- Şeker hastalığı
- Yüksek tansiyon
- Yüksek kolesterol
- Aşırı kilo /obezite


Bu belirtilerden bazılarını ya da çoğunu yaşıyor olmanız PKOS hastası olduğunuz anlamına gelebilir fakat her zaman doktorunuzla şüphelerinizi teyit etmenizde fayda vardır. Doktorunuzun yapacağı muayene elle ve ultrasonla olacaktır. Aynı zamanda östrojen, FSH, LH, testerteron, prolaktin, tiroid, açlık kan şekeri ve lipid seviyesini kontrol eden hormon testleri de yapacaktır.Polikistik Over Sendromu (PKOS) ve diğer kistler için doğal tedaviler

PKOS teşhisinden sonra doktorların çoğunlukla önerileri ilaç tedavileri olur. Bir ilacın yetersiz kalması ya da işe yaramaması durumunda başka ilaçlara geçilir ya da ek olarak verilir. Bazı durumlarda ise yumurtalıklara müdahale etmek üzere ameliyat tavsiye edilir. Ancak ameliyat kesin tedavi garantisi vermeyeceği gibi var olan durumu çok daha kötü hale getirebilir veya başka sorunlar doğurabilir. İlaç tedavileri da bir tarafı tedavi ederken başka bir tarafta problemler meydana getirebilir. Daha kötüsü geri dönüşü olmayan yan etkiler yaratabilir. Bu yan etkileri şiddetli bir biçimde hissedebileceğiniz gibi siz farkında olmadan vücudunuza zarar verebilir.1998’de Journal of the American Medical Association (JAMA) da yayınlanan bir çalışmaya göre Amerika’da her sene 106.000 insan ilaçların yan etkileri dolayısıyla hayatını kaybediyor. Maalesef Türkiye’de benzer bir çalışma mevcut değil ama özellikle son yıllarda korkunç boyutlarda artan ilaç tüketimine bakarsak yan etkiler dolayısıyla hayatını kaybedenlerin azımsanmayak bir rakamda olabileceğini tahmin edebiliriz. Bu yüzden sağlığınızın kontrolünü ilaçlara bırakmadan önce doğal yöntemlerle tedaviyi denemeyi uygun görüyorum.Bu yazımda PKOS için doğal tedaviler önereceğim fakat bunlar farklı türdeki kist durumlarında da rahatlıkla uygulanabilir.Yaygın inanışın aksine polikistik over probleminin doğal yolla çözümü çok basit olabilir. Doğal yolla tedaviler PKOS’nin temelinde yatan sorunları çözerek sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı olabilir. Herşeyden önce eğer fazla kilo sözkonusuysa sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizle kilonuzu normale indirmelisiniz. PKOS tedavisinin olmazsa olmaz şartı normal kilodur. Normalin üstündeki bir kiloyla PKOsiden kurtulmanız imkansızlaşabileceği gibi başka çok daha ciddi rahatsızlıklara da ortam yaratıyor olabilirsiniz. O yüzden öncelikle kilonuzu kontrol altına almalısınız.


Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre doğal yolla PKOS tedavisi gören 12 kadından 11’i başka hiçbir tedaviye gerek kalmadan sadece normal kiloya indikten sonra 6 ay içerisinde normal yolla hamile kalmış. Gördüğünüz gibi bu iş sadece sağlıklı beslenerek, egzersiz yaparak normal kiloya inmek kadar kolay bir şekilde çözülebiliyor. PKOS hastası kadınlar zayıfladıkça hormon seviyeleri yavaş yavaş normale dönüyor ve PKOS semptomları kaybolmaya başlıyor. Siz de kilo kaybettikçe çok daha iyi hissettiğinizi, tüylenmenin azaldığını ve yumurtalıklarınızın normal çalışmaya başladığını farkedeceksiniz. Çok kesin kurallara uyarak katı bir rejim uygulamanız şart değil fakat belli başlı bir takım kurallara sadık kalırsanız bu iş sandığınızdan da kolay olacaktır.
 
Üst