Plastik bronşit nedir nasıl tedavi edilir ?

Uzman SühaN

Administrator
Plastik bronşit nedir nasıl tedavi edilir ?
bronşit,plastik bronşit,plastik bronşit nedenleri,plastik bronşit belirtileri,plastik bronşit tedavisi

Plastik bronşit, ağır solunum sorunlarına neden olan bir lenfatik akıntı bozukluğudur. Plastik bronşit olan çocuklarda lenf sıvısı solunum yollarında oluşur ve lastik veya küf benzeri tıkaçlar oluşturur . Bu atıklar hava yollarını tıkayarak nefes almasını zorlaştırıyor.

Lenfatik akım bozuklukları, anormal lenf sıvısı dolaşımı ile karakterize bir grup hastalıktır. Lenf damarları lenf sıvısını kan dolaşımına geri dönen damarlara taşır ve bağışıklık fonksiyonu ve yağ ve protein taşınmasında önemli rol oynamaktadır.


plastik bronşit.jpg
Göğüs kanalı ana lenf damarı, doğuştan anormallikler veya aşırı yüksek venöz basınçlara bağlı yaralanmalar lenfatik akıntı sorunları ve lenfatik sıvının göğüs, karın veya diğer vücut boşluklarına sızmasına yol açabilir. Plastik bronşitte, anormal dolaşım lenfün solunum yollarına sızmasına neden olur.

Sebepler

Plastik bronşit, Fontan ameliyatı geçiren ve lenfatik anormallikleri olan belirli doğuştan kalp hastalıkları formlarını taşıyan hastalarda en yaygınıdır. Aynı zamanda bazı akciğer hastalıkları, enfeksiyonlar ve (nadiren) alerjilerle de ilişkili olabilir.

Belirtiler

Hava yollarındaki materyal birikimi hava yolu tıkanıklığına ve öksürük ve oksijen yoksunluğu gibi solunum semptomlarına yol açar. Birçok durumda, erken belirtiler nonspesifiktir ve astıma benzeyebilir.

Plastik bronşiti olan hastalar nefes almakta güçlük çekerler ve rahatsız edici öksürük uyanlarına eğilimli olurlar. Bu uyuşmalar sırasında dökümleri öksürebilirler. Hava yollarına daha fazla lenf sıvısı sızdığından, atmalar sıklıkla günler içinde geri döner. Ağır vakalarda, plastik bronşit asfiksi (boğulma) neden olabilir.

Test ve tanı
Akciğer grafisi gibi diğer testler, etkilenen akciğerin normal bir şekilde genişlemediğini gösterebilir, ancak bu kendi başına bir teşhis bulgusu taşımaz.Yeni tedavi seçenekleri umut verici sonuçlar vermektedir. Siz veya çocuğunuza, iltihaplanmayı azaltabilecek, venöz basınçları düşürecek veya döküntüleri çözebilecek ilaçlar da reçete edilebilir.
 
Plastik Bronşit öncelikli olarak çocuklar arasında görülürken, yetişkinlerde de görülebilir.Bu durum doğuştan bazı kalp rahatsızlıklarıyla bağlantılıdır ve başka koşullarda da gelişebilir. Bazı enfeksiyonlar, akciğer hastalıkları, konjenital kalp hastalığı, konjenital anormallikler veya torasik kanal hasarından (ana lenf damarı) sonra veya çok nadiren alerjiden sonra meydana gelir.Hasta genellikle öksürük ve soluk balgam çıkarma (bazen kanlı) ile birkaç gün rahatsızlık duyar ve nefes almada güçlük çekebilir. Akciğerlerde garip nefes sesleri, çatırtı sesleri ve göğüste gerginlik hissi ve plastik bronşit bulunan bir hastada da görülebilir.Plastik bronşit tedavisinde çoklu tedavi yöntemleri kullanılmaktadır
 
Geri
Üst