Polikistik Over Sendromu (PKOS) Diyeti

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Polikistik Over Sendromu (PKOS) Diyeti
PKOS hastaları için önerilen ana diyet düşük karbonhidratlı olandır. PKOS hastalarında sıkça görüldüğü gibi eğer vücudun insülin direnci yüksekse karbonhidratları enerjiye çevirmez bu yağ olarak biriktirir. Bu da tercih edilen bir sonuç olamaz. O yüzden mümkün olduğu kadar basit karbonhidrat tüketimini azaltamanız gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu da basit karbonhidrat (karb) yerine meyve ve sebze tüketmektir.


- Her yemekte yeterince protein almaya gayret gösterin. Kırmızı eti kesin. Onun yerine balık, tavuk, yumurta, ayçekirdeği, kabak çekirdeği, yer fıstığı, badem ve yoğurt tercih edin. Bunlar yüksek kalori içerdiğinden porsyonlarınızın küçük olmasına özen göstermeniz gerekir.
3.jpg

- Diyetiniz fitoöstrojenleri içersin. Bunlar baklagiller, soyanın fermente edilmiş hali, mercimek ve nohut olabilir.

- Yediğiniz herşey mümkün olduğunca organik olsun.

- Doymuş yağları kesin

- Bol bol su için. Sudan başka hiçbir içeceğe diyetinizde yer vermeyin. Özellikle kola ve benzeri içeceklerden uzak durun. Su şişesi elinizden eksik olmasın, günde en az 3 litre için.

- Tatlandırıcılardan, gıda koruyucularından, katkı maddelerinden ve işlem görmüş gıdalardan uzak durun. Mümkünde kendi yoğurdunuzu kendiniz yapın.

- Kafeinden uzak durun. Siyah çayı ve kahveyi kesin. Yeşil çay ve bitki çaylarını içebilirsiniz.


- Şekeri tamamen kesin. Şekerli gıdaları tüketmeyin. Çok şiddetli tatlı ihtiyacı başgösterirse hurma yiyebilirsiniz ama 2 adeti geçmeyin. Besin değeri yüksek olmakla beraber kalorisi de düşük değildir, rejiminizi bozabilir.


- Temel yağ asitlerini eksik etmeyin. Bunlar badem, ceviz, keten tohumu yağı, kabak çekirdeği, brezilya fıstığı, susam, avokado, koyu renkli yeşillikler, somon balığı, sardalya, tekir ve uskumru balıklarında bulunur. Yemeklerinizde kanola yağı ve üzüm çekirdeği yağı kullanmaya özen gösterin.

Eğer adetlerinizi düzene sokmak için doğum kontrol hapı kullanıyorsanız PKOS’nin yarattığı dengesizliği daha da beter hale getiriyor olabilirsiniz. Eğer bu hapları bırakmak istemiyorsanız yukarıdaki diyeti desteklemek için birtakım vitamin ve mineraller alabilirsiniz.

Vitamin ve Mineraller


Iyi bir multivitamin ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri sağlayabilir fakat bazı vitamin ve mşneralleri diğerleriyle almak tavsiye edilmez genelde o yüzden multivitamin yerine gerekli destekleyici hapları tek tek alabilirsiniz.


Kromiyum kan şekerini kontrol etmenize ve zayıflama çalışmalarınıza yardım eder.
Çinko iştahınızı kontrol etmenizei insülinin doğru hareket etmesine ve sağlıklı bir kan şekeri dengesi kurmanıza yardım eder. Selenyum ve vitamin A ve E ile birlikte çalışarak tiroid hormonlarının iyi çalışması için de yardımcı olur.

Magnezyum kan şekeri seviyelerini kontrol eder. Magnezyum eksikliği ve insülin direnci arasında kuvvetli bir ilişki vardır. PKOS probleminde muhakkak alınması gereken bir mineraldir.

Co-enzim Q10 is enerji üretimi için gerekilidir.
B Vitamins de enerji üretimi ve yağ yakmak için gereklidir.


Bu vitamin ve minerallerin vücudunuzda yarattığı değişiklikleri farkedebilmeniz için en az 3 ay süreyle düzenli olarak kullanmanız lazım. Diyet ve mineral-vitamin desteğine ek olarak otlar ve bitkilerden de faydalanmanızda yarar var.


Hayıt otu hipofiz bezinin doğru çalışmasına yardımcı olur. Bu otla ilgili olumlu sonuçlanmış klinik deneyler de mevcuttur. Eğer prolaktinle ilgili bir sorununuz varsa ilaca başvurmadan evvel bu otu denemelisiniz. Aynı zamanda progesteron seviyelerini düzenler, bu da adet döngünüzün sağlıklı bir uzunlukta olmasını sağlar. Hayıt otunun bir diğer faydası östrojen ve androjeni düşürerek yumurtlamaya yardımcı olmasıdır. PKOS durumlarında bu etki çok önemlidir.


Yüksük otu, sibirya ginsengi, hint ginsengi böbrek üstü bezleri için çok faydalıdır. Dengeyi sağlamanıza yardımcı olur.


Şakayık testesteron gibi haddinden fazla yüksek androjenleri düşürür, östrojen ve prolaktin seviyelerini kontrol altına alır. Aynı zamanda ovulasyonun gerçekleşmesine yardım eder ve progesteron seviyesini düzenler. Bu otun meyan kökğ out ile birlikte alınması tavsiye edilir. Bu iki ot sinerjik bır etki yaratarak hormonlarınızı düzene sokar ve LH/FSH oranını düzeltir.


Gurmar (Gymnema sylvestre) karbonhidrat ve şeker iştahınızı azaltarak kilo verne çalışmanıza yardımcı olur. Insülin direncini geliştirmekte kullanabileceğiniz en önemli otlardan biridir.

Demirdikeni otu adetlerinizi ve yumurtlamayı düzene sokmakta yardımcı olur.

Aslan kulağı out rahim uyarıcıdır. Aynı zamanda yumurtalıklar için çok faydalıdır.

Sabal meyvesi genellikle erkek infertilitesi için kullanılan bir ot olmakla beraber PKOS hastalığı bulunan kadınlarda aşırı bulunan testesteron hormonunu dengelemek için ve aşırı tüylenmeyi engellemek için de önerilir.


Boğa dikeni (meryemana out), biberiye, tavşan kulağı (bupleurum rotundifolium) ve schizandra karaciğer için mükemmel otlardır. PKOS durumunda fazla östrojeni vücuttan atmak için birebirdir.


Dikkat etmeniz gereken husus; bu otları kesinlikle ilaçlarla birlikte almamaktır. Bu tip tedavi edici özelliği olan bitkiler ilaçlarla kontraendike olabilir. Özellikle fertilite için ilaç kullanıyorsanız bu otlar ilaçların etkisini azaltabileceği gibi farklı sorunlar ortaya çıkarabilir. Herhangi bir ota başlamadan önce (doğal tedavi- bitkisel tedavi karşıtı olmayan) doktorunuzla görüşmenizi öneririm.

Bütün bu diyet değişikliğini egzersizle desteklemeniz şarttır. Tam anlamıyla bir hayat stili değişikliği yapmadıkça PKOS’den doğal yollarla kurtulmanız zordur.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
623
Uzman SühaN
Uzman SühaN
THESECRET
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
THESECRET
THESECRET
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
16
Görüntüleme
21K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst