Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Portakal kabuğunun faydaları

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  portakal kabuğunun faydaları portakal kabuğu, faydaları, faydası, yağı, nasıl kullanılır


  İçerdiği zengin C vitamini sayesinde, gribal enfeksiyonlara oldukça etkili olan portakalın kabuğuda çok faydalı Melek'lerim. Özellikle portakal kabuğu yağı, cilde çok çok iyi geliyor:)


  [​IMG]
  Portakal Kabuğu Faydaları Nelerdir? Portakal kabuğu yüzde 5 oranında minarel tuzlar, organik asitler, yüzde 5-8 oranında flavonoidler ve yüzde 1-2 esansiyel yağlar içerir. Portakalın kabuğunda bulunan citrus aurantium un kanser ve damar tıkanıklıkları gibi birçok hastalıkta kullanmıyla ilgili birçok farklı bilimsel yayın mevcuttur.

  Selülitlere karşı portakalın kabuğu yardımcı olabilir.

  UV ışınlarına karşı etkisi olduğundan dolayı kozmetik sanayiinde de kullanılır.

  Vücuttaki sarkma ve kırışma sorunlarına karşı da kullanılmaktadır.
  İştahsızlık İçin Portakal Kabuğu

  Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu portakal kabuğunun (Citri sinensis pericarpium) iştahsızlıkta kullanılabileceğini belirtmiştir.

  Bir fincan kaynar suya 1 kahve kaşığı portakal kabuğu konulur. Üstü kapalı olacak şekilde 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Yemeklerden önce içilir.

  Yemeklerden en az 30 dakika önce alınır ve bir müddet ağızda tutularak içilir.

  Portakal kabuğu ısıya dayanıksız olduğu için kaynatılmamalı, üzerine kaynar su dökülerek haşlanmalıp tüketilmelidir.

  Portakal kabuğu ağzı sıkı bir şekilde kapalı olarak, ışık, oksijen ve neme karşı korunaklı biçimde ve 20ºC’nin altında bir ısıda saklanmalıdır. Aksi durumda allerjiye neden olabilir.

  Teksas Üniversitesi Tıp Merkezinin yaptığı bir araştırmaya göre portakal suyu böbrek taşlarının yeniden oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor. Böbrek taşı proplemi geçirenlere her gün bir bardak portakal suyu içmeleri önerilmiştir.

  Portakal suyunun en yararlısı kırmızı olanıdır. Portakalın iç renginin koyu kırmızı olması, onun likopen içerdiğini gösterir. Likopen prostat kanserine karşı koruyucu etki taşır.

  Portakalsuyu kahvaltıda veya kahvaltıdan sonra içilmelidir.

  Taze ve yeşil portakal yaprağı ise kabızlık sorunu olanlara öneriliyor.
   
 2. sema cengiz

  sema cengiz Forum Okuru

  peki bununla ilgili maskeler varmi ogrenebilirmiyim
   
Portakal kabuğunun faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Selülite Karşı Portakal Kabuğu Yağı

  Selülite Karşı Portakal Kabuğu Yağı

  Alternatif tıpla zayıflama alanında çalışmaları bulunan ve şifalı bitkilerle kilo verme, yağları eritme konusunda uzman olan Dr. Elif Güveloğlu'na göre, bu sorunla savaşmada "altın kurallar" var! Selülitle mücadelede değişmez birtakım kurallara dikkat çeken Güveloğlu, "selülit düşmanı" dediği portakal kabuğu yağından özellikle söz ediyor. Kozmetik ürünlerinde de...
 2. Selülit İçin Portakal Kabuğu Yağı

  Selülit İçin Portakal Kabuğu Yağı

  selülit yağları portakal yağının faydaları selülit için yağlar portakal kabuğu yağının faydaları kabuğunun Alternatif tıpla zayıflama alanında çalışmaları bulunan ve şifalı bitkilerle kilo verme, yağları eritme konusunda uzman olan Dr. Elif Güveloğlu'na göre, bu sorunla savaşmada "altın kurallar" var! Selülitle mücadelede değişmez birtakım kurallara dikkat çeken Güveloğlu,...
 3. Portakal kabuğundan çıkan su niçin yanar?

  Portakal kabuğundan çıkan su niçin yanar?

  portakal kabuğunun suyu neden yanar portakal kabuğu neden yanar kabuğu suyu Portakal kabuğundan çıkan su niçin yanar? Portakal ve mandalina kabuklarını sıktığımız zaman havada küçük zerreciklerin oluştuğunu görürüz. Bir kibrit ya da çakmak alevini uçuşan bu minik damlacıklara yaklaştırırsak alev alıp yanarlar. Bu duruma kabuk içinde bulunan bir çeşit yanıcı esans olmaktadır. :m.c:
 4. Kurutulmuş Portakal Kabuğunun Faydalarını Biliyor musunuz?

  Kurutulmuş Portakal Kabuğunun Faydalarını Biliyor musunuz?

  Kurutulmuş Portakal Kabuğunun Yararı Kurutulmuş Portakal Kabuğu Faydaları Kurutulmuş Portakal Kabuğu Faydaları Nelerdir Kış aylarının en çok tüketilen meyvelerinin başında gelen portakalın kabuğu da sağlığa faydalı melekler :) İşte kurutulmuş portakal kabuğunun faydaları ; Kurutulmuş Portakal Kabuğu Bilindiği gibi portakal c vitamini deposu bir meyvedir ve hemen hemen herkes bu meyveyi...
 5. Portakal Kabuğunun Faydalarını Biliyor musunuz?

  Portakal Kabuğunun Faydalarını Biliyor musunuz?

  portakal kabuğu, portakal kabuğunun faydaları, portakal kabuğunun yararları Sevgili melekler, mevsimin en güzel meyvelerinden birisi olan portakalın kabuğunun bile nice faydaları bulunuyor. Bol miktarda c vitamini içeren portakalın kabuğunda bakalım ne faydalar gizliymiş... -portakal kabuğu UV ışınlarının düşmanıdır. -1 çay kaşığı portakal kabuğu yemek deri kanserine % 30 oranında...

Sayfayı Paylaş