Potasyum nedir ? Potasyum hangi besinlerde bulunur ?

Uzman SühaN

Administrator
Potasyum nedir ? Potasyum hangi besinlerde bulunur ?
potasyum.jpg


Vücudumuzun sağlıklı olması ve iyi çalışması için besinlere ihtiyacımız var. İhtiyacımız olan temel besinlerden biri potasyumdur.Potasyum vücudunuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu bir mineraldir . Bu bir elektrolit türüdür . Potasyum, hem hücresel hem de elektriksel işlevler için önemli olan çok önemli bir vücut mineralidir. Potasyum, vücutta bulunan birincil pozitif iyon dur . Sinirlerin ve kasların düzgün çalışması gerekiyor. Sindirim ve böbrek sağlığını destekler, kan basıncını düzenler ve güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olur. Özellikle kalbiniz için önemlidir. Bazı ilaçlar da potasyum seviyesini yükseltebilir. Yediğiniz potasyum miktarını azaltmak için özel bir diyete ihtiyacınız olabilir.Potasyum insan vücudunda çok önemlidir. Sodyum ile birlikte, su dengesini ve kan ve dokulardaki asit-baz dengesini düzenler. Potasyum, hücresel biyokimyasal reaksiyonlarda ve enerji metabolizmasında çok önemlidir; Hücredeki amino asitlerden protein sentezine katılır. Potasyum ayrıca karbonhidrat metabolizmasında da işlev görür.Ispanak, maydanoz ve marul gibi yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra brokoli, bezelye, fasulye , domates ve patateste önemli miktarda potasyum bulunur. Makalemizin devamında potasyum ile ilgili detaylı bilgiler vermeye devam edeceğiz. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.
Herkesin potasyum ihtiyacı var. Kalbinizi sağlıklı tutmaya ve kaslarınızın doğru çalışmasına yardımcı olan önemli bir besindir. Vücudunuzun potasyum ihtiyacı olsa da, kanınızda çok fazla olması zararlı olabilir. Ciddi kalp sorunlarına yol açabilir. Vücudunuzda çok fazla potasyum bulunması “hiperkalemia” olarak adlandırılır.Potasyum bir çok gıdada bulunan bir mineraldir. Vücudunuzun uygun böbrek ve kalp fonksiyonu, kas kasılması ve sinir iletimi gibi neredeyse her şey için potasyum ihtiyacı var.Her gün ihtiyaç duyduğunuz potasyum miktarı yaşınıza göre değişir. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve inme için önemli bir risk faktörüdür. Düşük potasyum alımına sahip kişiler, özellikle diyetleri tuzda (sodyum) yüksek ise, yüksek tansiyon geliştirme riski yüksektir. Diyetinizdeki potasyum miktarını artırmak ve sodyum miktarını azaltmak kan basıncınızı düşürmenize ve inme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.


Çok az potasyum almak kemiklerden kalsiyumu tüketebilir ve idrardaki kalsiyum miktarını artırabilir. Bu kalsiyum böbreklerinizde çok acı verici olabilen sert birikintiler (taşlar) oluşturabilir. Diyetinizdeki potasyum miktarını artırmak, böbrek taşı geliştirme riskinizi azaltabilir.Meyve ve sebzelerden yüksek potasyum alımına sahip kişilerin daha güçlü kemiklere sahip oldukları görülmektedir. Bu yiyeceklerden daha fazlasını yemek, kemik mineral yoğunluğunu artırarak kemik sağlığınızı iyileştirebilir.Düşük potasyum alımları kan şekeri seviyelerini artırabilir. Zamanla, bu, insülin direnci geliştirme riskini artırabilir ve tip 2 diyabetlere yol açabilir. Ancak, potasyum alımlarının kan şekeri seviyelerini ve tip 2 diyabet riskini etkileyip etkilemediğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.Gıda kaynaklı potasyumun, normal böbrek fonksiyonuna sahip sağlıklı insanlarda herhangi bir zarara neden olmadığı gösterilmiştir. Fazla potasyum idrarda yok edilir.


Düşük potasyum seviyelerine sahipseniz, düzensiz kalp atışı gibi bir kalp probleminiz olabilir . Yüksek potasyum seviyelerine sahipseniz, kalp kas aktiviteniz azaltılabilir.Her iki durum da ciddi ve hayatı tehdit edici olabilir. Bazı ilaçlar böbreklerin yeteri kadar potasyum almasını engelleyebilir. Bu, potasyum seviyenizin yükselmesine neden olabilir. Doktorunuzla aldığınız tüm ilaçları tartışın.Basit bir kan testi, kanınızdaki potasyum seviyesini bulabilir. Potasyum seviyeniz yüksek ise kas zayıflığı, uyuşukluk, karıncalanma, mide bulantısı veya başka sıra dışı hisler hissedebilirsiniz. Yüksek potasyum aniden ortaya çıkarsa kalp çarpıntısı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, mide bulantısı veya kusma hissedebilirsiniz. Bu önemli mineralin yükselmesi ya da tükenmesi problemlere neden olabilmektedir.


Düşük potasyum seviyeleri ile ilişkili olan bazı yaygın problemler hipertansiyon, konjestif kalp yetmezliği, kardiyak aritmi, yorgunluk ve depresyon ve diğer duygudurum değişikliklerini içerir. Birçok faktör, vücuttaki potasyum seviyelerini azaltır. İshal, kusma ve diğer gastrointestinal problemler hızla potasyum azaltabilir. Yorgunluk, kronik potasyum eksikliğinin en sık görülen belirtisidir. Erken belirtiler kas zayıflığı, yavaş refleksler ve kuru cilt veya akne içerir. Potasyum kalp ve nöromüsküler fonksiyonda önemli bir rol oynar, bu yüzden seviyeler yüksek olduğunda kalp, sinirler ve kaslar sıklıkla etkilenir. Potasyumun hafif yükselmesi ile herhangi bir semptomunuz olmayabilir, ancak seviyeler arttıkça semptomlarınız şunları içerebilir:Kas zayıflığı veya spazmlar


yorgunluk

Nefes darlığı ve hiperventilasyon

Mide bulantısı ve kusma

felç

Karıncalanma hisleri

Kalp ritim bozuklukları daha ciddi komplikasyonlarından birisidir (düzensiz kalp ritmi),

karışıklık

Seviyeler çok yüksek olduğunda nöbetler, koma ve ölüm
Potasyum, sebze, meyve, kuruyemiş ve baklagiller gibi çeşitli lif bakımından zengin gıdalarda bulunan önemli bir mineraldir .Büyük ölçüde bitki bazlı bir diyet izlerseniz, yeterli potasyum elde etme şansınız olur. Ancak diyetiniz daha fazla işlenmiş gıda içeriyorsa, yeterli miktarda tüketmeyebilirsiniz. Bu mineral vücutta birçok amaca hizmet eder, ancak çoğunlukla kas ve sinir fonksiyonunu kontrol etmeye yardımcı olan bir elektrolit görevi görür .Potasyum da kalp sağlığı, idrar fonksiyonu, asit-baz dengesi, gastrointestinal hareketlilik ve çeşitli enzim reaksiyonları için hayati öneme sahiptir.Eğer böbrek hastalığı veya hiperkalemi gelişme riski yüksek olan diğer koşullar varsa, potasyum alımını sınırlayan sağlıklı bir diyet yemek önemlidir. Bu, birçok süt ürünleri, sebze, meyve, kuru fasulye ve fındık gibi potasyumda yüksek gıdaların sınırlanmasını veya bunlardan kaçınılmasını içerir. Hiperkalemi potansiyel olarak tehlikeli bir durumdur, ancak başarılı bir şekilde tersine çevrilebilir.


Vücudunuzun yeterli elektrolit dengesini sağlamak için potasyum ihtiyacı vardır. Potasyum önemlidir çünkü vücudunuzun ihtiyacı olan hidrasyonu sağlamasına yardımcı olur. Vücudunuzun birçok minerale ihtiyacı var ve potasyum en önemli olanlardan biri. En önemli organlarınız, böbreğiniz, kalbiniz ve beyniniz, düzgün çalışmak için potasyuma ihtiyaçları vardır. Düşük potasyum faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanabilir. Yoğun egzersizden terleme, potasyum seviyelerinin düşmesine neden olabilir. Diyare veya kusma gibi hastalıklardan kaynaklanan dehidrasyon da potasyum seviyelerinizin düşük olmasına neden olabilir. Eğer herhangi bir diüretik alıyorsanız, bu da düşük potasyum seviyelerine yol açabilir.Potasyumun en iyi kaynakları arasında aşağıdakiler bulunmaktadır.
Avokado, sağlıklı yağların en iyi kaynaklarından biridir ve lifleri de içerir.


Beyaz fasulye aynı zamanda magnezyum (başka bir önemli mineral), folat ve liften de yüksektir.

Muz iyi bir potasyum kaynağıdır.

Koyu yapraklı yeşillikler

Patates

Nar

Kuru kayısı

Somon

Mantar

YoğurtPotasyum çok çeşitli bitkisel ve hayvansal gıdalarda ve içeceklerde bulunur. Birçok meyve ve sebze, bazı baklagiller (örneğin, soya fasulyesi) ve patates gibi mükemmel kaynaklardır. Etler, kümes hayvanları, balık, süt, yoğurt ve fındık da potasyum içerir. Nişastalı gıdalar arasında, tam buğday unu ve kahverengi pirinçtir.Yüksek potasyumlu besinler, dengeli beslenmenin önemli bir parçasıdır. Mineral, vücudunuzun sıvı seviyelerini düzenler, kas fonksiyonu ve atıkların giderilmesine yardımcı olur ve sinir sisteminizin düzgün çalışmasını sağlar.Potasyum seviyeleriniz çok düşükse, hipokalemi olarak bilinen bir durum, yorgunluk, uykusuzluk , depresyon , kas zayıflığı veya kramp ve anormal kalp ritmi gibi kardiyovasküler sorunlara neden olabilir. Potasyum güçlü ve düzenli kalp kasılmaları, uygun böbrek fonksiyonu, sıvı dengesi ve sağlıklı kas gelişimi gibi birçok temel vücut fonksiyonu için kullanılır. Sinir sinyallemesinde önemli bir rol oynar ve enerji için proteinleri, yağları ve karbonhidratları en iyi şekilde kullanmak için metabolizmayı artırır. Potasyum kemik sağlığı için de önemlidir ve diyet potasyum kemik mineral yoğunluğu ile yakından ilişkilidir.


Vücuttaki potasyum seviyelerindeki bir eksiklik, insanlarda düşük kan şekerine neden olur. Düşük kan şekerinin etkileri: terleme, baş ağrısı, titreme ve sinirlilik. Bu problemi diyetinizde potasyum açısından zengin yiyecekleri dahil ederek aşabilirsiniz. Stres, kirlilik vb. Gibi saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Potasyum eksikliği saç dökülmesinin nedenlerinden biri olabilir ama birçok insan bunun farkında değildir. Muz ve badem potasyum açısından zengindir ve eğer günlük olarak yerseniz, saç dökülmesinde bir azalma farkedeceksiniz. Potasyum beyne oksijen taşınmasında yardımcı olur. Ezber ve öğrenme gibi beynin önemli fonksiyonları da potasyum tarafından desteklenmektedir.Bir çok insanın kuru ciltten muzdarip olmasının nedenlerinden biri potasyum eksikliğinden kaynaklanır. Bu durumda yapmanız gereken potasyum açısından zengin meyve ve sebze tüketmek.Bu mineral çeşitli sağlık alanlarını etkilese de, en geniş kapsamlı etkilerden biri, sağlıklı kan basıncı üzerindeki etkisidir ve bu da kardiyovasküler sağlığı etkiler.Meyveler ve sebzeler, fasulye, mercimek, fındık, et ve yoğurt, diyetinize kolayca eklenebilecek potasyum gıdalardır.Meyveler: Portakal, narenciye, muz, kuru erik, kavun, kivi ve kuru kayısı . Sebzeler: brokoli, domates, tatlı patates, bezelye, fasulye ve kış kabağı. Protein: kırmızı et, tavuk, balık (somon, morina, kedi balığı, sardalya), fındık, soya ürünleri. Süt: süt ve yoğurt.Potasyum seviyenizin düşük olup olmadığını hemen farketmeyebilirsiniz. En erken belirtiler, kramplar, yorgunluk, kabızlık ya da şişkinlik gibi basit ve spesifik olmayabilir . Bunlar gibi belirtiler sadece küçük bir rahatsızlık gibi görünebilir, ancak daha ciddi sağlık sorunlarını maskeleyebilir. Çalışmalar, normal potasyum seviyelerinin kan basıncı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu bildirmektedir. Araştırmacılar ayrıca, yeterli potasyumun kardiyovasküler hastalıklara ve felce karşı korunmada bir faktör olabileceğine inanmaktadır.Potasyum kemik sağlığını destekler.
 
Üst