Progestan Ampul Nedir?

Uzman SühaN

Administrator
Progestan Ampul Nedir?
progestan ampul ne için kullanılır,progestan ampül tedavisi,progestan ampul nedir,progestan ampulle adet olunurmu,progestan ampul hakkında bilgiler

p.jpgProgesteron yumurtlama ve adet döngüsünün düzenlenmesinde rol alan, önemli bir kadın cinsiyet hormonudur.

Progesteron henüz menapoza girmemiş ancak vücuttaki progesteron eksikliği yüzünden adet göremeyen kadınlarda adetin gerçekleşmesi için kullanılır. Progesteron ayrıca menapoz sonrası östrojen yerine koyma (replasman) tedavisi gören kadınlarda rahim astarının aşırı büyümesini engellemek için kullanılır.

Progestan Ampul (Progesteron) aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:adet görememe durumu (adet yokluğu);

hormon dengesizliğinden ötürü oluşan anormal rahim kanamaları;

hormon yetersizliğinden kaynaklanan kısırlık;

tıbbi yardımlı (tüp bebek, vs.) üreme programlarında yardımcı.

Progesteron burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Progestan Ampul (Enjeksiyonluk Progesteron) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Hamileyseniz öncelikle doktorunuza danışmadan Progesteron kullanmayınız. Bu anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız, ve eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza söyleyiniz.

Progesteron kullanımı kan pıhtısı, felç (inme), kalp krizi veya meme kanseri oluşma riskini arttırabilir.

Eğer nedeni belli olmayan anormal vajinal kanamanız varsa, ağır karaciğer yetmezliğiniz varsa, meme(leri)nizde tümör varsa, önceden geçirilmiş veya şu an mevcut beyin kanaması ya da damar içinde pıhtı oluşumu öykünüz varsa; bu ilacı kullanmayınız.

Progesteron düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Progesteron kalp hastalıkları veya bunamayı (demans) engellemek için kullanılmamalıdır, çünkü aslında Progesteron bu hastalıkların gelişme riskini arttırabilir.
 
Üst